Mūsų gyvenimo spalvos

Dar kartą apie sušaudytą duoną

Vytautas Kaziela

Pristatinėjau knygą apie karą Ukrainoje ir turbūt šiek tiek atitolau nuo to, kas ten vyksta. Kiek suprantu, Ukrainos kontrpuolimas šiek tiek sustojo. Nesu iš tų, kurie nusivylė. Manau, tam yra objektyvios priežastys. Visada buvau už protingą karą, kuriame turi būti saugomos ukrainiečių gyvybės. Karas nesibaigs šį mėnesį ir netgi šiais metais. Blogiausia net ne tai, kad stringa kontrpuolimas, blogiausia yra tai, kad daugelyje šalių, Ukrainos sąjungininkių, artėja rinkimai. JAV, Lenkija, Slovakija… Ir dar. Blogai yra tai, kad už paramą Putinui Europos Sąjungos narė Vengrija nesulaukė deramo atkirčio. Todėl ir tenka nerimauti dėl rinkimų rezultatų Slovakijoje. Ar turėsime dar Vieną Orbaną? Rinkimai yra toks laikotarpis, kai politikai kalba tai, ką rinkėjai nori girdėti.

O Ukrainoje ir toliau vyksta karas. Per Rusijos aviacijos išpuolį stipriai nukentėjo Odesos jūrų uostas, okupantai sunaikino 1 000 tonų grūdų. Nesunku paskaičiuoti, kiek badą kenčiančių žmonių neturės duonos, nes jos paprasčiausiai nebus arba ji taps dar brangesnė. Ir tai ne pirmas kartas, kai Rusija Ukrainoje naikina duoną. Bet jie nelieka nenubausti. Ukraina sprogdina rusų laivus. Tačiau smagiausia, kad ukrainiečių rankos pasiekė netgi Juodosios jūros laivyno vadovybę. Galimai likviduotas Rusijos Juodosios jūros flotilės admirolas Viktoras Sokolovas. Okupacinė Krymo „ministrų taryba“ pradėjo dirbti nuotoliniu būdu dėl nuolatinių Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atakų prieš Rusijos armijos karinius objektus. Rusų karinei technikai Kryme jau trūksta degalų. Rusijos pasitraukimas iš grūdų sutarties buvo dar viena Rusijos klaida. Ukrainiečiai susitelkę „valo“ Juodąją jūrą nuo Rusijos karo laivų. Grūdai plaukia nauju maršrutu – Rumunijos, Bulgarijos ir Turkijos teritoriniais vandenimis.

JAV Ukrainai tiekiamos ilgo nuotolio raketos ATACMS ir tankai „Abrams“ situacijos mūšio lauke nepakeis, teigia Rusijos vadovai. Ukraina jau gavo pirmuosius amerikietiškus tankus „Abrams“, tačiau jie mūšio lauke dar nebuvo panaudoti. Panašu, kad kitame JAV pagalbos Ukrainai pakete bus ir  ilgo nuotolio raketos ATACMS. Tada ukrainiečių rankos taps dar ilgesnės ir pasieks ne tik Rusijos karines bazes okupuotame Krymo pusiasalyje, bet ir Rusijos laivus Juodojoje jūroje. Ukraina ne tik kovoja bandydama išstumti Rusijos kariuomenę iš užgrobtų teritorijų, bet ir dronų pagalba perkelia karą į Rusiją. Štai ir šiandien, kai rašau šias eilutes, atėjo žinia, kad pleška aerodromas Pamaskvėje. Rusai turi turėti galimybę bent jau maža dalimi pajusti tą siaubą, kurį Ukrainos žmonės jaučia kiekvieną dieną. Rusija teigia, kad norėjo atitolinti NATO. Bet eilinį kartą nieko iš to neišėjo. Kaimyninės šalys tapo dar labiau nepatiklios. Rumunija siekia modernizuoti savo karines oro pajėgas ir nori įsigyti naujausios versijos F-35 tipo naikintuvų. Šalies Gynybos ministerija antradienį paprašė parlamento pritarti iš viso 48 orlaivių įsigijimui iš JAV. Lenkija ir JAV susitarė dėl milijardinės paskolos Lenkijos kariuomenei modernizuoti. JAV valstybės departamentas skelbia, kad Lenkijai bus suteikta 2 mlrd. dolerių  tiesioginė paskola.

Esame vieni iš ištikimiausių Ukrainos sąjungininkų. Ukraina remiama iš mūsų valstybės biudžeto. Ukrainai nuolat aukoja ir Lietuvos žmonės. Pradžioje užsiminiau, kad praeitą savaitę pristačiau savo publicistikos knygą „Kartu iki pergalės“. Džiaugiuosi, kad po šio renginio galėjau pervesti 100 eurų į paramos Ukrainai sąskaitą. Vakaro metu žmonės įsigijo knygų už auką. Visi už šią knygą surinkti pinigai yra skirti paramai. Ir jūs galite užeiti į redakciją ir įsigyti šią knygą, ir taip paremti kovojančią Ukrainą.