Aktualijos

Žiemiškiems orams nesitraukiant perspėja dėl sniego ir varveklių keliamo pavojaus

ietuvoje tęsiantis gausiam snygiui, o lauko temperatūrai šiek tiek atšilus susiduriama ne tik su apsunkintomis kelių eismo sąlygomis, bet ir su ant stogų besikaupiančio sniego bei besiformuojančių varveklių problema. Daugiabučių administravimo ir priežiūros įmonės „Civinity Namai“ pastatų administravimo skyriaus vadovas Arūnas Armanavičius įspėja, kad sniego ir varveklių valymo darbai turi būti atliekami visuose pastatuose ir ragina gyventojus būti budriais.

Kelia pavojų pastatams, gyventojams ir automobiliams

Ant stogų besikaupiantis sniegas, ledas ir besiformuojantys varvekliai kelia riziką tiek žmonių, tiek turto saugumui.

Dėl sniego ant stogų susidaro didelė apkrova, kuri gali kelti pavojų techninei stogo būklei, taip pat pastato laikančiųjų konstrukcijų stabilumui, padidėja stogo pažeidimų ir net pastatų griūčių rizika.

Ant stogo esantis sniegas, taip pat ant jo ar kitų pastato fasado elementų susiformavę varvekliai gali nukristi, taip keldami riziką sunkiai sužaloti praeivius ar apgadinti šalia pastato paliktus automobilius ar kitą turtą.

Sniego ir varveklių šalinimas nuo stogų – privalomas

Ant stogų susikaupusį sniegą bei varveklius privaloma tinkamai ir laiku šalinti. Už šių darbų atlikimą atsako pastatų savininkai. Daugiabučiu namų atveju – paskirtas namo administratorius arba bendrijos pirmininkas.

„Daugiabutį namą administruojančios įmonės savo iniciatyva atlieka sniego ir varveklių šalinimo darbus. Jeigu namas valdomas pasitelkus bendrijos pirmininką, svarbu įsitikinti, kad jis šiuos darbus organizuoja tinkamai pasitelkdamas šios srities specialistus. Jeigu pastatas neprižiūrimas atsakingos įmonės, visą atsakomybę už neatliktus darbus ir dėl to padarytą žalą neša namo savininkai,“ – sako „Civinity Namai“ atstovas.

Specialios prevencinės priemonės leidžia sumažinti rizikas

Pasirūpinti už sniego ir varveklių valymo atsakingu asmeniu ar įmone nepakanka. Norint išvengti minėtų rizikų namo savininkams būtina įsirengti papildomas apsaugos priemones.

Viena iš jų – sniego gaudytuvai arba stabdžiai. Remiantis teisės aktais šios priemonės privalomas stogams su nuolydžiu. Taip užtikrinamas žmonių saugumas virš įėjimų į pastatus ir kitų vaikščiojimo zonų.

Norint išvengti varveklių formavimosi taip pat rekomenduojama įrengti vandens latakų elektrinį apšiltinimą. Esant tokiam apšiltinimui vandens latakai neužšąla, o varvekliai – nesiformuoja. Kita būtina priemonė – tinkamas palėpės apšiltinimas. Iš neapšiltintų namų palėpių išeinanti šiluma tirpdo ant stogo esantį sniegą, kuris ilgainiui virsta varvekliais.

„Pasitaiko atveju, kai daugiabučių namų gyventojai, siekdami išvengti papildomų išlaidų, atsisako įrengti net ir privalomas apsaugos priemones. Toks požiūris – trumpalaikis ir neatsakingas, nes jų neįrengimas gali sukelti didelės žalos tiek jų pačių turtui, tiek daugiabutyje gyvenančių ar pro jį praeinančių žmonių sveikatai ir gyvybei,“ – sako A. Armanavičius.

Prašo daugiabučių namų gyventojus ir praeivius būti budriems

Dažnai keičiantis lauko oro sąlygoms, pavyzdžiui, naktį šąlant, o dieną laikantis aukštesnei temperatūrai, ant stogų esantis sniegas ir varvekliai pradeda tirpti ir kristi. Esant tokiam orui rekomenduojama būti itin atidiems.

Daugiabučio gyventojams, pastebėjus varveklius, apie juos prašoma pranešti namo administratoriui arba bendrijos primininkui.

Vaikštant prie pastatų būtina paisyti stop juostų ar kitų ženklų ir nevaikščioti aptvertomis pėsčiųjų zonomis. Net jeigu prie pastato ir nėra įspėjamųjų ženklų, rekomenduojama neiti arti pastato fasado, ypač, jeigu ant jo stogo matomos sniego sankaupos ar varvekliai.

Dirba sustiprintu režimu

Pasak A. Armanavičiaus, žiemos metu „Civinity Namai“ prižiūrimuose daugiabučiuose prevenciškai atliekamos stogų bei fasadų apžiūros, o esant dabartinėms oro sąlygomis dirbama sustiprintu režimu.

„Reguliariai stebime prižiūrimų pastatų stogus ir esant poreikius juos valome. Gavus gyventojų pranešimų apie iš naujo susidariusius varveklius ir atitinkamai į juos reaguojame aptverdami pastatus ir organizuodami valymo darbus. Daugiausiai sniego bei varveklių šiuo metu fiksuojame Vilniuje ir Kaune, kituose miestuose šių darbų poreikis dėl yra žymiai mažesnis,“ – teigia „Civinity Namai“ specialistas.