Aktualijos

Visuomenė skilo: dauguma – prieš medžioklę lankais, bet specialistai sako, kad žmonės neįsigilino į informaciją

Rasa MILERYTĖ

Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos šūvis nebuvo taiklus – gegužės 8 dieną paslapčia ne tik nuo Seimo narių, bet ir nuo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pasirašytos naujos medžioklės taisyklės, į kurias įtrauktas leidimas medžioti lankais, stipriai papiktino visuomenę: žmonės suskubo rengti peticiją, reikalaudami, kad 2004 metais uždraustas medžioklės būdas nebūtų sugrąžintas. Tiesa, po savaitgalio ministras suskubo aiškintis, esą sprendimas priimtas pasitarus su patariamąja Medžioklės taryba (kuriai, tarp kitko, vadovauja jam pavaldi viceministrė), šis klausimas dar bus plačiai svarstomas, o leidimas įsigalios, tik jei pavyks prieiti bendrą sutarimą. Jeigu viskas vyktų pagal ministro norą, leidimas medžioti su lankais įsigaliotų 2022-ųjų balandį.
Aplinkosaugos aktyvistai ragina pasirašyti peticiją
Lanką medžioklėje naudoti buvo leidžiama iki 2004 metų, vėliau uždrausta. Prieš kelias dienas įteisinti pakeitimai apima ir medžioklę su prožektoriais bei naktį su šunimis. Aktyvūs visuomenės nariai, išgirdę apie norimą įteisinti naujovę, suskubo rengti peticiją. Vos per kelias dienas peticiją prieš lankų ir prožektorių naudojimą medžioklėje pasirašė per 80 tūkst. žmonių.
Lankų naudojimo medžioklėje priešininkai peticijoje teigia, jog tylus šūvio paleidimas palengvina galimybes brakonieriauti, padidina riziką į medžioklės zoną įžengti ir būti sužeistiems paprastiems miško lankytojams. Pasak peticijos autorių, šaunant iš lanko didėja rizika tik sužeisti, bet ne pribaigti žvėrį, o tai reiškia, kad pabėgęs jis nugaiš kančiose. Peticijoje nurodoma, kad medžioklė lanku yra neetiška ir smarkiai padidina aukos kančias, pasirašiusieji šį įstatymo pakeitimą vadina barbarišku.
„Tai yra žiauriai neetiška, žiauriai nehumaniška, turbūt apie kančias gyvūnams net nereikia kalbėti. Mes, kaip visuomenė, negalime ristis atgal, negalime tapti žiauresni. Tai yra praeitis. Mes turime žengti į priekį, medžioklė turi būti etiškesnė ir humaniškesnė“, – kalbėjo aplinkosaugos aktyvistė.
Medžioklė su prožektoriais, aktyvistų nuomone, irgi skatintų brakonieriavimą.
Keturios aplinkosaugos aktyvistės gegužės 11 dieną prie Aplinkos ministerijos pasitiko ministrą K. Mažeiką ir padovanojo jam legendinį Jono Biliūno apsakymą „Kliudžiau“, kuriame pasakojama, kaip berniukas strėle pervėrė nedidelę baltą katytę. Aplinkosaugininkių turimi plakatai kvietė strėles palikti pasakose ir knygose.

Tęsinį skaitykite 2020 05 16 „Utenyje“