Aktualijos

Vėjaraupiai – dažna vaikų infekcinė liga


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamentas informuoja, kad per 2019 m. sausio – lapkričio mėn. Utenos apskrityje užregistruoti 889 vėjaraupių susirgimai, iš jų 375 Utenos rajone.
Vėjaraupiai – tai ūminė virusinė liga, pasireiškianti karščiavimu, pūsleliniu odos ir gleivinių bėrimu. Jautriausi šiai ligai yra 2–8 m. amžiaus vaikai. Užsikrečiama nuo sergančiojo vėjaraupiais, kai ligonis kosti, čiaudo ar net kalba. Galima užsikrėsti ir tiesiogiai per odą, liečiant bėrimus (tiek nuo sergančiojo vėjaraupiais, tiek juosiančia pūsleline). Virusas yra itin lakus, gali pasklisti po visą pastatą, tačiau jautrus ultravioletiniams spinduliams, lauke greitai žūva, todėl užsikrečiama uždarose patalpose.
Simptomai
Po užsikrėtimo praėjus 2–3 savaitėms liga pasireiškia nespecifiniais simptomais: bendru silpnumu, apetito pablogėjimu, neaukšta temperatūra, po to atsiranda specifinis odos (šlaunų, pilvo, krūtinės, veido ir kt. vietų) ir gleivinių (akių, burnos, lyties organų) bėrimas, kuris trunka apie 5 dienas nuo ligos pradžios.
Efektyviausia vėjaraupių profilaktikos priemonė – skiepai Vėjaraupių vakcina galima skiepyti vaikus ir suaugusius asmenis. Ypač rekomenduojama pasiskiepyti tiems asmenims, kurie nėra sirgę vėjaraupiais ir slaugo ligonius, bei tiems, kurie turi riziką susirgti šia infekcija (ugdymo įstaigų, medicinos darbuotojai, moterys, planuojančios nėštumą). Dėl skiepų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Birutė Sapkauskienė
Utenos departamento direktorė