Aktualijos

Tik saulė šviečia ir šildo nemokamai

Genovaitė ŠNUROVA. Saulė vis aukščiau kildama ir vis šiltesniais spinduliais mus džiugindama savotiškai gelbsti mūsų pinigines nuo visiško ištuštėjimo, leidžia lengviau atsikvėpti, drąsiau planuoti pirkinius ir tikėtis, kad ir kitas šildymo sezonas negąsdins drastiškai pasikeitusiomis kainomis.
Nors UAB Utenos šilumos tinklai nebe pirmus metus stabiliai išlaiko pačias pigiausias šildymo kainas Lietuvoje (šių metų sausio mėnesį buvo 5,23 ct/kWh, vasario – 5,60, kovo – 6,03, balandžio – 5,88), bet vis tiek yra šilumos vartotojų, kuriems netgi sąlyginai nedidelės sąskaitos už šildymą, geriamą ir karštą vandenį vis dar kelią siaubą, todėl susidaro skolos. O, pasak liaudies, skola – ne rona (žaizda), neužgyja. UAB Utenos šilumos tinklai Šilumos realizacijos tarnybos viršininkė Laura Slavinskaitė informavo, kad iki gegužės 1 d. Utenos šilumininkams skolingi liko beveik tūkstantis šilumos vartotojų. Žinoma, kai kurių skolininkų skolos labai lengvai padengiamos, nes didžiausias skaičius žmonių (747 šilumos vartotojai) iki gegužės 1 d. bendrovei buvo skolingi tik labai simbolinę sumą – po 50 eurų. Tik po 200 eurų iki minėtos datos liko nesumokėję 99 šilumos vartotojai, 60 liko skolingi po 400 eurų. Tik 8 uteniškiai skolos šilumininkams (po 1 000 eurų), ko gero, negalės pamiršti visą vasarą, dar 8 skolininkai vasarą irgi negalės labai išlaidauti, nes jie irgi kažkaip turės susitaupyti pinigų skolai grąžinti (po 1 300 eurų).
Keleto uteniškių finansinė padėtis dar sudėtingesnė. Juk ne iš gero gyvenimo net 8 gyventojai įsiskolinę bendrovei po 4 000 eurų, 2 uteniškiai po 2 500 eurų, kiti 2 – po 2 200 eurų, 4 – po 1 900, 5 po 1 600 eurų. Vargu, ar kai kuriems jų skolai grąžinti užteks keleto vasaros mėnesių.

Įspūdingos kompensacijų sumos
Suprantama, skolininkų šilumininkams būtų buvę gerokai daugiau, jei Lietuvos vyriausybė, prasidėjus pandemijai, nebūtų (laikinai, žinoma) pakeitusi kompensacijų už būsto šildymą, karštą ir šaltą vandenį sąlygų – gyventojų turimas turtas nevertinamas. Tuo pasinaudojo gerokai daugiau uteniškių. Dėl kompensacijų į Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyrių kreipėsi keliskart daugiau uteniškių nei ankstesniais metais. Žinoma, tarp jų buvo ir tie, kuriems anksčiau tokia kompensacija, įvertinus jų turtą, nepriklausė ir, ko gero, nepriklausys, kai vėl bus pradėtas vertinti turimas turtas.
Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos pavaduotoja Rima Lukoševičienė informavo, kad minėtoms kompensacijoms per praėjusį šildymo sezoną išmokėta 303 000 eurų, o metais anksčiau, kai dar buvo vertinamas turimas turtas, užteko tik 182 000. Vien už keturis šių metų mėnesius kompensacijoms jau išmokėta 172,1 tūkst. eurų.
Suprantama, dėl to, kad buvo nevertinamas turtas, besikreipusiųjų dėl kompensacijų skaičius drastiškai išaugo. 2020–2021 m. šildymo sezono metu sausio mėnesį kompensacijų prašė 635 uteniškiai, šių metų sausio mėnesį – 1164. Vasario mėnesį 2020–2021 m. tik 771 centralizuoto šildymo gavėjas norėjo pasinaudoti kompensacija, šiais metais tą patį mėnesį – 1706, kovo mėnesio situacija irgi analogiška – 841 2020–2021 m. ir 1800 šiemet.
Visiškai kitokia situacija savo būstus šildantiems individualiai. Vargu, ar bent vienas žmogus iš kaimo kreipėsi dėl kompensacijų, nors labai pabrango tiek malkos, tiek briketai, tiek granulės ar akmens anglis. Žinoma, nesidžiaugia ir tie, kurie savo būstus šildo dujomis ar elektra. Sakoma, kad „individualistai“ gali rinktis, kuo apšildyti savo namus ar butus, bet taip atrodo tik tiems, kurie su tuo nesusiduria: juk ne vartotojas nustato kainas.
Kai viskas šitaip brangsta, baugoka laukti ateinančio šildymo sezono. Centralizuoto šilumos gavėjo paguoda gal bus tik tokia, kad uteniškiai šilumininkai ateinantį kūrenimo sezoną išlaikys pačias mažiausias kainas Lietuvoje, o briketų, granulių gamintojai jau dabar padvigubinę savo gaminių kainas, rudenį gal dar kartą padarys tą patį. Ir ką jiems padarysi? Pigesnių malkų irgi neverta tikėtis. Tuo labiau – dujų ir elektros, todėl vasarą daug kam tikrai ne atostogos rūpės, o kuo mažiau išlaidauti ir pasitaupyti pinigėlių būsimam kūrenimo sezonui. Jau dabar aišku, kad jis nebus nei paprastas, nei lengvas.