Aktualijos

Talkininkai sutvarkė Šeimyniškių atodangą

Kai skaičiuojame, kiek aplankėme užsienio šalių, lygiagrečiai paskaičiuokime, kiek aplankyta Lietuvos rajonų. Dar stipresnis pažintinės atsvaros taškas galėtų būti gimtojo rajono ar seniūnijos vietovės. Mūsų šalis dosni išskirtinumų, kuriuos turėtume rodyti vieni kitiems. Motulė gamta užpaliečių tikrai nepamiršo. Jei ryžtumėtės aplankyti 8 piliakalnius, Krokulės šaltinį, Vaiskūnų geomorfologinį draustinį, plaukti Šventosios upės vingiais, turėsite rimtą iššūkį – vienos dienos jums neužteks. Užpaliečiai žino, kad labiausiai lankytinos vietos yra Krokulės šaltinis ir didžiausia Lietuvoje Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola. Visus Lietuvos šaltinius vargu bau ar suskaičiuotume, konglomeratų taip pat rastume, bet tokio didumo kaip Užpalių seniūnijoje tikrai nerasite ir nesuskaičiuosite čia beatsiveriančių uolienų.
1992 m. Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola paskelbta respublikinės reikšmės valstybiniu geologiniu gamtos paminklu. Nors truputį smalsaujantiems, koks gyvenimas vyksta po mūsų kojomis ar kas vyko, kol mūsų šioje žemėje dar nebuvo, ši vietovė ideali samprotavimams ir įžvalgoms.
Nuo 2002-ųjų šis objektas yra valstybės saugomas gamtos paveldo objektas. Jei esate pastabūs, čia galima lankytis periodiškai ir kas kartą pamatyti kažką naujo. Pastaruosius metus čia augę krūmai kėsinosi paslėpti žemės dovanojamą atodangos grožį. Utenos rajono savivaldybė davė leidimą iškirsti menkaverčius krūmus.
Apie darbų svarbą užpaliečių įtikinėti nereikėjo. Užpalių kultūros namams organizuojant talką, atodangoje darbavosi 23 užpaliečiai ir iš Utenos atvykusi talkininkė, kuri, nutylėdama savo vardą, prisipažino dažnai dalyvaujanti panašaus pobūdžio talkose ir džiaugėsi, kad gyvenimas jai leidžia atsirinkti mėgstamas veiklas. Kadangi pokalbiams laikas nebuvo numatytas, kibome į darbą. Vieni darbavosi su pjūklais, kiti rinko šakas. Greitai supratome, kad produktyviausias darbas ne vaikštant aukštyn žemyn, bet einant viena linija ir perduodant nukirstas šakas žemiau esantiems.
Kadangi atodangą slėpė ir kelerius metus, ir ką tik pradėję augti krūmai, darbo užteko visiems, netgi patiems mažiausiems talkininkams: Elzei Širvytei, Pijui ir Deinai (brolis ir sesuo) Jasikevičiams. Baigiamuoju darbų etapu – šakų išvežimu – pažadėjo pasirūpinti Užpalių seniūnas Eugenijus Keraminas. Bemaž keturios valandos kruopštaus darbo ir patys stebėjomės, naujai pamatę vieną iš lankomiausių seniūnijos objektų. Lyg patvirtindamos šios vietovės populiarumą, kol darbavomės, čia pabuvojo trys lankytojų grupės.
Ši vieta nešykšti savo grožio visais metų laikais. Jei kurie čia buvote iki 2022 m. lapkričio 12 d., skirkite laiko poilsiui ir atvykite vėl. Įsitikinkite, kad užpaliečiai darbavosi ne veltui. Talka organizuota turint nulinį biudžetą, todėl pagrindinis atlygis sudėtas į žodį AČIŪ ir bendrystės jausmą, kai darbams pasibaigus dar nesinori skirstytis. Darbinį nuovargį greitai šalin nuginė Iš Jovarų sodybos atkeliavusi karšta arbata ir keptos dešrelės. Prisiminti anksčiau nuveikti darbai ir žvilgtelėta į ateitį.
Gruodžio mėnesį, Užpalių kultūros namams, klubui „Ašvienių fanai“ ir bendruomenei „Užpalėnų krivūlė“ dalijantis iniciatyvomis, Užpaliuose pasirodys Utenos kultūros centro vaikų lėlių teatras „Skruzdėlytė“ (vad. J. Baldauskienė) ir Zarasų viešosios bibliotekos teatras „Juodai balta“ (rež. G. Karlaitė). Kviesime visus į „Arklio dieną“. Aldonos Bakanavičiūtės-Roennen tapybos darbų parodą pakeis Genovaitės Adiklienės kūrybinių darbų paroda „Spalvingos nuotaikos. Susirinkę miestelio centre įžiebsime eglutę.
Kultūros namams palaikant Jurgitos Elmentienės iniciatyvą naujam gyvenimui pabudinti panaudotą užsukamą stiklainio dangtelį, pasitinkant Kalėdas visuomenei bus pristatyta pagrindinė akcijos idėja. Parodysime, ką pavyks sudėlioti iš surinktų dangtelių.
Kol laukiame kalėdinio šurmulio, džiaugiamės ką tik vykusiomis veiklomis: grožėjomės Teresės Blažiūnienės tapybos darbais, bendravome su tautodailininke Asta Adikliene, kuri pristatydama riešinių parodą negailėjo patarimų, kaip nusimegzti riešinę, juokėmės žiūrėdami nuotaikingą UKC Daugailių skyriaus mėgėjų teatro spektaklį ,,Kepurė dega“ (pagal K. Sają, rež. J. Paliūlienė) ir, be abejonės, esame labai patenkinti atlikę prasmingą darbą Šeimyniškių atodangoje su konglomerato uola.
Kai esame kartu, jaučiamės reikalingi vienas kitam. Tai vienija mus. Taip skleidžiame gerąją žinią apie vietą, kurioje gyvename. Jei jums liūdna ar smalsu – atvykite į Užpalius.
Birutė Minutkienė
Asmeninio archyvo nuotr.