Aktualijos

Sunkumai grąžinant skolas: 3 patarimai, kaip jų išvengti

Tikriausiai dažnam yra tekę pakliūti į situaciją, kai pinigų tiesiog ima ir pritrūksta. Tačiau ką daryti, kai pinigų stygius tampa ne retsykiais pasitaikančiu nepatogumu, o nuolatine problema? Kaip tvarkytis su paskolomis ir kitais finansiniais įsipareigojimais bei kaip bendrauti su kreditoriais? Į klausimus, kaip tvarkyti savo finansus, kad būtų išvengta panašių nesklandumų, atsako kreditų valdymo specialistai.

Geriausia pagalba – prevencija
Pati svarbiausia pamoka įveikiant finansinius sunkumus – supratimas, kad skolinantis pinigus rizikuoti nederėtų. Kaip teigia kreditų valdymo įmonės „Intrum“ operacijų direktorė Baltijos šalims Lina Šiumetė, pasirašyti sutartis vertėtų tik gerai įsivertinus pajamas ir išlaidas bei įsigilinus į nurodytas sąlygas, nes visuomet geriau pinigų negauti, nei vėliau nesugebėti jų grąžinti.
„Visų pirma, reikėtų pastebėti, kad termine „skola“ telpa labai skirtingi atvejai, kuriuos ne visuomet galime tapatinti. Teismus pasiekiančios skolos yra retas reiškinys, kurio, aktyviai ieškant sprendimo finansiniams sunkumams įveikti, galima išvengti. Kiekvienas vartotojas, imdamas paskolą ar kreditą, privalo paskaičiuoti, ar jis tikrai galės sumą grąžinti. Jei atsakymas teigiamas ir pinigų stygius atsirado tik dėl laikino pajamų vėlavimo ar kokios kitos nenumatytos priežasties, visada galima rasti išeitį. Svarbu nesigriebti skubotų sprendimų“, – sako L. Šiumetė.
Anot bendrovės „Intrum“ tyrimo, 88 proc. Lietuvos gyventojų supranta laiku mokamų įmokų svarbą. Deja, beveik pusė šių žmonių vis dėlto kartais vėluoja atlikti mokėjimus, kas rodo, kad net finansiškai raštingiems gyventojams neretai trūksta praktiškumo bei punktualumo. Tiesa, šios problemos gerokai menkesnės už tas, su kuriomis susiduria visuomenės dalis, su pinigais besielgianti visiškai spontaniškai.
„Jei paskola ar kreditas imami pernelyg neįsigilinus į paskolų ar mokestinių įmokų dydį, labai lengva papulti į užburtą ratą. Pirma, vartotojas pamato negalintis grąžinsi sumos, tuomet skolą ignoruoja arba ima antrą kreditą grąžinti pirmajam. Abiem atvejais skola tik dar labiau padidėja. Paskolų ir kreditų pasiūla Lietuvoje šiuo metu plati ir egzistuoja netgi reklamos, siūlančios padėti žmogui vienu kreditu grąžinti kitą. Visgi taip darant sąlygos kaskart vis mažiau naudingos vartotojui, o ištrūkti iš rato sudėtinga nesuvokus, kad skola negali būti tęstinis ar cikliškas reiškinys, nes tai ją tik augina“, – aiškina specialistė.

Negalima pasiduoti neigiamoms emocijoms
Visgi kartais finansiniai sunkumai gali ištikti net atsargiausiai planuojančius. Kaip elgtis tokiu atveju ir kokie keliai padėtų atsikratyti skolos?
„Pirmiausia, nedarykite dažnai pasitaikančios klaidos ir nedelskite. Ilgai nesumokama skola pati savaime auga, nes didėja jos valdymo, vėliau išieškojimo ar net teismo mokesčiai. Jau nekalbant apie tai, kad nemokumas veikia dydį palūkanų paskoloms, kurias galėsite gauti ateityje“, – pataria L. Šiumetė.
Jei negalite laiku apmokėti sąskaitos ar atlikti pavedimo, praneškite tiems, kuriems jį turėtumėte atlikti – turėkite omenyje, kad skolos neapmokėjimas nenaudingas ne tik jums, bet ir kitai pusei, tad tikėtina, jog galėsite susitarti dėl įmokų perplanavimo, atidėjimo. To nepadarius ir jei kreditas virsta skola, kurios negalite apmokėti, specialistė rekomenduoja aktyviai komunikuoti su skolą administruojančia įmone ir nesikratyti atsakomybės dėl savo finansinių problemų sprendimo.
„Susitaikymas su skola gali būti psichologiškai sunkus, nes kai imama paskola ar kreditas, žmogus jaučia, jog jis gauna kažkieno kito pinigus, bet kai juos reikia grąžinti, tai jau yra jo pinigai. Gali instinktyviai kilti noras apsimesti, kad nieko nevyksta, ir tikėtis, jog problema išsispręs. Tačiau pradėjus dialogą įmanoma padėtį palengvinti, o skolą ignoruojant, priešingai, situacija tik sudėtingėja. Be to, kredito valdymo industrijos iki šiol prisibijoma, nors tai iš tiesų yra specialistai, kurių tikslas – padėti žmogui sklandžiai įveikti finansinius sunkumus“, – pastebi „Intrum“ operacijų direktorė.

Esminis pagalbininkas – aiškus biudžetas
Jei kreipiatės į specialistus, galinčius suteikti konsultaciją dėl skolų, visų pirma gausite patarimą kuo tiksliau susidėlioti biudžetą bei susidaryti mokėjimų planą, kuris nepriverstų iš skolų gelbėtis imant naujus kreditus.
„Kredito valdytojas gali patarti, kaip apskaičiuoti pajamas ir paskirti dalį jų tokios būtinosioms išlaidoms, tokioms kaip namų sąskaitos ar automobilio mokesčiai, bei pakeisti skolos įmokų dydį ir dažnį taip, kad žmogus galėtų jį pakelti. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad vaistas nuo skolų yra finansinis raštingumas – suprantant, kokios prekės būtinos, kaip sutaupyti ir panašios „gudrybės“ gali padėti įveikti ne tik vieną skolą, bet ir skolų atsiradimo priežastis“, – sako L. Šiumetė.
Kreditų valdymo įmonės
„Intrum“ inf.