Rasa MILERYTĖ. Karantino metu skirtingų sričių specialistai į įvairius draudimus pradėjo reaguoti kūrybiškomis formomis. Anksčiau „Utenis“ yra rašęs, kad sveiką gyvenimo būdą propaguojantys uteniškiai surengė improvizuotą mankštą prekybos centre, tokia akcija vyko ne viename Lietuvos mieste. Žmonių kūrybiškumas pasireiškia ir protestų, piketų metu. O štai visai neseniai Utenos ligoninėje dirbančios gydytojos anesteziologės-reanimatologės Eglės Kulikauskienės iniciatyva pagal pasaulyje populiarią melodiją buvo sukurta trumpa daina, raginanti nebijoti vakcinos nuo COVID-19.
Tokia iniciatyva kilo atsižvelgus į tai, kad vakcinavimas Lietuvoje nevyksta taip sparčiai, kaip norėtųsi. Dar praėjusių metų gruodžio antrojoje pusėje prezidentas dalijosi džiaugsmingos apklausos rezultatais. Agentūros „Vilmorus“ prezidentūros užsakymu atlikta apklausa esą parodė, kad du trečdaliai pilnamečių Lietuvos piliečių yra pasirengę skiepytis nuo covid-19. Viešai buvo skelbiama, kad norą skiepytis išreiškė 68 proc. šalies gyventojų. Tačiau apklausos diagramoje matyti, kad užtikrintai norį pasiskiepyti nurodė tik 37 proc. respondentų, o dar 31 proc. nurodė, kad greičiau skiepysis, nei nesiskiepys.
Uteniškė psichologė Agnė Vaiciukevičienė sako nedrįstanti suformuluoti teiginio, kad nuo covid-19 skiepysis 68 proc. piliečių, nes pasirinkimas „greičiau taip nei ne“ nurodo abejonę.
Laikas greitai parodė, kad vakcinavimas iš tiesų nevyksta taip, kaip norėtųsi. Stringa jis ne tik dėl techninių problemų, tokių kaip vakcinos trūkumas, bet ir dėl gyventojų nusiteikimo. Dalis visuomenės priešiškai žiūri į vakciną nuo covid-19, o jų požiūrį sunkiai keičia tiek medikų, tiek kitų specialistų ir visuomenėje autoritetais laikomų žmonių pasisakymai.
Nepalyginamai seniau, nei pasaulis sužinojo apie koronavirusą, maždaug 1860–1870 metais, pasaulyje buvo pradėta dainuoti vėliau labai išpopuliarėjusi daina apie banginių medžioklę, pavadinta „Wellermen“. Apdainuojamos sudėtingos banginių medžiotojų gyvenimo sąlygos. Ši daina buvo daug kartų perdainuota, o pastaruoju metu internete pradėta dalytis nauja dainos versija: populiariai melodijai sukurti žodžiai apie covid-19 pandemiją ir vakciną.
Neilgai trukus suskambo ir lietuviška šios dainos versija. Žodžius žemaičių tarme parašė ir įdainavo Lauras Smilgevičius, o idėją sugalvojo, kaip jau minėta, uteniškė E. Kulikauskienė. Dainoje dainuojama apie tai, kaip vieną gražią dieną mus užpuolė gyvačiokas – covid-19, ir išreiškiama viltis, jog greitai visi bus paskiepyti ir galės grįžti į įprastinį gyvenimą. Daina sukurta nevengiant humoro, dainuojama apie tai, kad visi bus greitai sučipuoti ir vėl bus galima eiti į barą lakti alaus.
Žmonės yra pavargę nuo negatyvios informacijos srauto, todėl norisi į jų gyvenimą įnešti šį tą pozityvaus. Humoras kartais suveikia geriau nei rimtais, moksliniais argumentais paremtos diskusijos.