Aktualijos

„Šį žemės dryžį apčiulbėjo paukščiai…“

Vytautas Kazela

Liepos–rugpjūčio mėnesiais per Utenos rajoną nuskamba miestelių šventės. Sakyčiau, viena įspūdingiausių švenčių įvyko praeitą savaitgalį Vyžuonose. Ne veltui Vyžuonos yra šių metų Mažoji kultūros sostinė. Kas matė, kad miestelio šventė vyktų tris dienas? O vyžuoniškiai tai padarė!
Gražia šventės įžanga tapo Zitos Mackevičienės sudarytos knygos „Stasys Karanauskas“ pristatymas Vyžuonų bibliotekoje. Knygos pristatyme dalyvavo ir pats tautodailininkas, medžio drožėjas, tapytojas, literatas, devyniasdešimt trečiuosius metus beskaičiuojantis šviesus ir didelės sielos žmogus Stasys Karanauskas.
Didžiąją dalį knygos sudaro paties S. Karanausko atsiminimai. Toliau – kitų uteniškių pasakojimai apie meistrą, interviu su juo ir straipsniai apie jį. Visa tai po trupinėlį sulesiojo ir į vieną leidinį sunešė Šv. Kazimiero ordino Utenos apskrities komtūrė Zita Mackevičienė, kuri knygos įžangoje, be kita ko, rašo: „Nuoširdžiai dėkoju už pasidalintus prisiminimus, atsiųstus tekstus ir nuotraukas apie Stasį Karanauską: molėtiškiamas – žurnalistei Jolantai Matkevičienei, muziejininkei Nijolei Aleinikovienei, fotografui Alvydui Balandai, anykštėnams žurnalistams – Dalinai Rupinskienei ir Raimondui Guobiui, uteniškiams – buvusiam ilgamečiam Utenos kraštotyros muziejaus direktoriui Baliui Juodzevičiui, kraštotyrininkui Antanui Gasperaičiui, užpalietei Reginai Abukauskienei, poetui, Lietuvos rašytojų sąjungos nariui, „Utenio“ laikraščio vyr. redaktoriui Vytautui Kazelai, buvusiai S. Karanausko kaimynei Galelių kaime Irenai Juškaitei-Juodagalvienei, poetui, kolekcionieriui, Utenos kolekcionierių klubo pirmininkui Arvydui Jurkaičiui – už pluoštą nuotraukų ir laiškų, o ir kitiems, prie knygos sudarymo mielai prisidėjusiems. Nuoširdžiai ačiū dukrytėms Rasakėlei, Laimutei, pasidalijusioms mintimis apie savo tėvelį Stasį Karanauską, o Julytei už atspausdintą tėčio rankraštį, surinktas jo darbų ir gyvenimo atspindžių nuotraukas.

Tęsinį skaitykite 2021 07 28 „Utenyje“