Jonas Vaiškūnas
Žvaigždės švytės vis ryškiau
Vis sparčiau ilgėjant naktims, rugpjūčio nakties dangaus skliautas tamsės ir pildysis žvaigždėmis. Ne veltui apie rugpjūtį sakoma: „Kiek ražienose skylučių – tiek danguje žvaigždučių“. Giedrais rugiapjūtės vakarais virš galvos pakilusiame Lyros žvaigždyne žiba ryškioji Vega, o virš vakarų horizonto spindi ryškusis Arktūras – šviesiausia Jaučiaganio žvaigždė. Tiesiai ir žemiau po ja prie horizonto glaudžiasi zodiakinis Mergelės žvaigždynas su Spikos žvaigžde.
Šiaurėje visai neaukštai – Vežėjas su ryškiąja Kapela. Pietryčiuose – aukštai iškilęs Erelis su šviesiuoju Altayru. Nuo jo kiek kairiau ir aukščiau iškilęs Gulbės žvaigždynas su Denebo žvaigžde. Jau gerai matomas ir visą vasarą Saulės spindulių stelbtas Paukščių Takas, vakarais besidriekiantis šiaurės-pietų kryptimi. Netrukus šia kryptimi patrauks gandrų, gervių ir kitų išskrendančių paukščių voros.
Jupiteris priartės prie Žemės
Venera-Vakarinė vakarais sušvis Liūto, vėliau Mergelės žvaigždynuose, tačiau labai žemai, palei vakarų horizontą.
Jupiteris rugpjūčio 20 d. atsidurs opozicijoje, t. y. bus arčiausiai Žemės. Tai pats geriausias metas stebėti šią didžiausią Saulės sistemos planetą. Jupiteris visą naktį labai ryškiai spindės ties Vandenio ir Ožiaragio žvaigždynų riba.
Saturnas, pasiekęs opoziciją rugpjūčio 2 d., visą naktį bus matomas Ožiaragio žvaigždyne, apie 20 kampinių laipsnių į vakarus nuo daugiau nei 10 kartų šviesesnio Jupiterio.
Merkurijus ir Marsas slėpsis Saulės spinduliuose.
Dangų puoš perseidų ir delta akvaridų meteorų žybsniai
Kaip ir kasmet, rugpjūčio dangaus vaizdą gražins perseidų meteorų strėlės. Šio pastovaus meteorų srauto, prasidedančio liepos 17 d. ir trunkančio iki rugpjūčio 24 d., priežastimi yra kosminėje erdvėje kadaise Svifto-Tatlio kometos paskleista dulkių juosta. Kai Žemė rugpjūtį į ją įskrieja, dulkelės patenka į mūsų planetos atmosferą ir sužimba. Tuomet ir matome meteorų blyksnius. Perseidai yra ryškūs, greiti ir dažnai gražias garų juostas paliekantys meteorai.
Daugiausia meteorų pažirs rugpjūčio 12–13 d. paryčiais, kuomet mūsų planeta besisukdama atgręš tiesiai į priešpriešiais atskriejantį kometos dulkių srautą. Stebėjimus galima pradėti jau 23 val. iš už šiaurės rytų horizonto iškilus Persėjo žvaigždynui. Šiemet perseidus stebėti netrukdys anksti nusileidžiančio jauno Mėnulio pjautuvo šviesa. Tad maksimumo metu galima tikėtis pamatyti praskriejant iki 90 meteorų per valandą.
Perseidų srautą papildys ir delta akvaridų meteorai, skrodžiantys vasaros dangų nuo liepos 12-osios iki rugpjūčio 23-iosios.