Rasa MILERYTĖ
Viena labiausiai paplitusių priklausomybių – priklausomybė nuo alkoholio, tačiau jų yra kur kas daugiau. Pasak psichologės Editos Pakalnienės, priklausomybe gali tapti viskas, kas mums teikia tikrą ar tariamą malonumą. Psichologė sako, kad jei nepatenkinami baziniai žmogaus poreikiai jaustis saugiai, būti priimtam bendruomenės, patirti veiklos sėkmę ir malonumą, kyla rizika, jog užsimiršimo žmogus ieškos kažkur kitur. Taip pat riziką didina socialinių įgūdžių stoka, nemokėjimas kovoti su stresu, nesprendžiamos psichologinės krizės.
Ar įmanoma įvardyti skaičiais, kiek yra priklausomybių?
Riba tarp priklausomybės ir autonomijos kiekvienam iš mūsų skirtinga. Kiekvienas esame daugiau ar mažiau nuo kažko priklausomi. Priklausomybių yra daug. Tai visa, kas mums teikia tikrą ar tariamą malonumą. Pagrindinės priklausomybės – alkoholis, rūkymas, narkotikai, azartiniai žaidimai, maistas, kompiuteriniai žaidimai, internetas, seksas, apsipirkimai, kava, sportas, kelionės, knygos, darbas ir t. t. Visos šios priklausomybės veikia žmogaus nuotaiką. Kai gauni tai, ko tikiesi, nuotaika kyla, kai negauni, nuotaika blogėja. Malonumą teikia ne tik minėtos priklausomybės bei pasisotinimo jausmas po vartojimo, bet net fantazavimas apie būsimą vartojimo procesą, tarsi ritualą. Pavyzdžiui, įsivaizduojama, kaip malonu bus, kai išgersim vyno taurę pentadienio vakarą ar išlošime 1000 eurų lošimo namuose ar sekmadienį per „Teleloto“.
Daugelis priklausomybių žaloja mūsų psichiką, kūną, ardo santykius su artimaisiais ir net jiems ekonomiškai, psichologiškai pakenkia. Kiekvienas turime savęs paklausti, ar kažkuri mūsų priklausomybė nekenkia mums patiems ir artimiesiems. Deja, dažnai geismas priklausomybės objektui būna stipresnis už vidinę motyvaciją gyventi laisvai, autonomiškai, laimingai. Paprasčiausia schema, skirta priklausomybei nustatyti, yra TTK – troškimas, tęsimas, nepaisant neigiamų socialinių, psichologinių, medicininių pasekmių, ir kontrolės praradimas. Priklausomybė užvaldo žmogaus gyvenimą.
Tęsinį skaitykite 2020 07 01 „Utenyje“