Aktualijos

Pasikeitimai ir naujovės Utenos PSPC.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį vaikučių
tėveliams ir karščiuojantiems pacientams

Vytautas KAZELA. Neseniai renovuotas Utenos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Odontologijos skyrius laukia pacientų. Kaip sakė skyriaus vedėja Laisvė Stiklioraitienė, ypač turėtų suskubti tėveliai atvesti vaikučius pasitikrinti dantukų ir nelaukti paskutinės minutės, nes atėjus į mokyklas iki rugsėjo 15 dienos reikės pristatyti pažymas.
„Šiuo metu dauguma mūsų gydytojų atostogauja, todėl prioritetas šiuo laikotarpiu taikomas profilaktiniams patikrinimams ir pacientams su skaudamais dantimis. Dantų gydymą esame truputėlį pristabdę, nes, pradėjus gydymą dabar ir gydytojui išėjus atostogų, negerai būtų jį atnaujinti po mėnesio ar daugiau laiko.
Tėvams norime priminti, kad viena iš profilaktinių priemonių yra vaikų dantų silantavimas ir floravimas. Silantais dengiame dantukus vaikams nuo 6 iki 14 metų amžiaus. Kartais tai atliekame ir vaikams nuo penkerių metų, jei yra išdygę pirmi krūminiai dantys. Vienu kartu galime padengti iki keturių dantukų. tai dažniausiai ir darome taupydami tėvelių laiką. Tai yra efektyvi profilaktinė priemonė, neleidžianti dantų vagelėse susikaupusioms apnašoms padaryti žalos. Silantavimas hermetizuoja dantų vageles ir jas apsaugo.
Esant reikalui dantis ir floruojame. Tai apsaugo ir lygius dantų paviršius. Tėvų pareiga iki 8 metų vaikams valyti dantis ir išmokyti juos tai taisyklingai daryti pačius. Vaikus reikia pratinti prie stomatologo jau nuo vaikystės. Tik taip tėvų ir specialistų bendromis pastangomis galėsime išugdyti vaikus, kurie žinos, kad švarūs dantys negenda.
Kol kas padėtis negerėja. Prie to prisidėjo ir pandemija. Į mokyklą vaikai neina, mes į darbą neiname, todėl ir pamirštame pasirūpinti dantimis. Dar ir sėdėdami prie kompiuterio užkandžiaujame… O atsiradus problemai ją pridengiame kauke.
Primenu, kad pas mus dirba dvi puikios dantų higienistės Olga Seibutienė ir Toma Zelionkaitė. Abi pacientų mėgstamos specialistės. Jos daro didelį darbą mokydamos, paaiškindamos, kaip tinkamai prižiūrėti dantis. Higienistas yra tas specialistas, kuris mato, ko mes nepadarome. Gydytojas jums pasakys, kad blogai valote dantis, o higienistas dar ir parodys, kaip tai daryti.
Todėl turime įsisąmoninti, kad pirma yra higienistas, o tik po to gydytojas. Aš visada sakau, kad laimingas tas pacientas, kuriam gydytojo nereikia, o užtenka higienisto. Tai – tarsi grožio procedūra, – sakė Utenos PSPC Odontologijos skyriaus vedėja. – Kolektyvas stabilus. Tai pasipildantis, tai sumažėjantis. Gydytojų turime, bet jų nėra tiek, kiek galėtų būti.
Todėl kviečiame visus uteniškius dantų gydytojus grįžti pas mus. Ypač neseniai baigusius, kurių mes galbūt ir nepažįstame. Darbo sąlygos mūsų skyriuje yra motyvuojančios. Aš dvidešimt metų čia dirbu ir man čia labai patinka. Tai darbas draugiškame kolektyve. Turime nuostabias asistentes ir, jeigu lygintume su kitų rajonų tokiais pat skyriais, tai mes, gydytojai, dirbame su tikrai aukšto lygio padėjėjais. Tai yra mūsų akys, rankos ir pusė galvos.
Profilaktiniai patikrinimai reikalingi ne tik vaikams, bet ir pensininkams bei neįgaliesiems, kuriems reikia gauti pažymas kompensuojamajam dantų protezavimui. Teisę kompensuojamajam protezavimui turi ir vaikai iki 18 metų bei onkologiniai ligoniai, kurie turi gydytojų išduotą pažymą su onkologinės ligos kodu. Tai nėra labai dažnas atvejis, bet informuoti onkologinius ligonius apie tai reikia. Apie tai tikrai žmonės mažiausiai žino.
Skatinčiau visus didžiausią dėmesį skirti vaikų dantų profilaktikai ir apsaugai. Tai kur kas geriau, negu paskui vesti vaiką dantų protezuoti.“
Pokalbyje dalyvavusi Utenos PSPC direktoriaus pavaduotoja Danutė Kunčiūnienė sakė: „Atsižvelgiant į COVID- 19 užsikrėtimų didėjimą nuo rugpjūčio 1 dienos šiek tiek pasikeitė mūsų PSPC darbo organizavimas. Visi karščiuojantys pacientai bus priimami laikiname pastate (mėlyname vagonėlyje), kur bus atliekami COVID-19 greitasis antigenų testas (SARS-CoV-2 Ag ) bei suteikiama informacija dėl tolimesnio gydymo.

VAGONĖLIO DARBO LAIKAS:
I –V nuo 9.00 iki 13.00 val.
Aukštakalnio g. 5, Utena.

Būkime supratingi, saugokime save ir aplinkinius. nevaikščiokite karščiuojantys po centro patalpas, o kreipkitės į vagonėlyje dirbančius specialistus nustatytu laiku.“