Rasa MILERYTĖ
Obuolių šiemet daug tik Vytauto V. Landsbergio dainoje, tad obuolių spaudimu užsiimantiems verslininkams sezonas nebus pats geriausias. Tą patvirtina Arūnas Vijeikis – seniausiai Utenoje veikiančios obuolių sulčių spaudyklos savininkas.
Savitą humoro jausmą turinti gamta prieš nudažydama peizažą sausros spalvomis į sodus atsiuntė itin ankstyvas šalnas, pakandusias žydinčių obelų žiedus. Pernykštis obuolių derlius buvo ypač gausus, o šiemet teks pasukti galvą, kur gauti obuolių sultims. Užpalių gatvėje 83B esančios sulčių spaudyklos savininkas A. Vijeikis sako, kad obuolių sezonas prasideda rugsėjo viduryje, tačiau šiemet nėra vilties sulaukti klientų antplūdžio.
Ši spaudykla – šeimos verslas. Kai apsilankau ten ankstų šeštadienio rytą, prie spaudyklos klientų jau laukia keturi darbuotojai – pats A. Vijeikis, Aivaras Vijeikis, Evaldas Vijeikis ir Rūta Ramelienė. Pasakoja, kad ypač sėkmingo sezono metu tiek žmonių kartais nebeužtenka, reikia ieškoti papildomų rankų, bet šiemet turbūt išsivers keturiese.
Spaudykla dirba kasdien nuo 8 iki 20 val., o spalio viduryje pasibaigus sezonui uždaroma iki kitų metų.
Kai daugiau nei prieš dešimt metų Vijeikių šeima ėmė vystyti verslą, aplinkui nebuvo kitų obuolių spaudyklų, bet pastaruoju metu Utenoje tokių net kelios, o tai nulemia mažėjančius klientų srautus.
„Sulaukiam klientų ne tik iš Utenos, bet ir iš Zarasų, Molėtų, Vilniaus, pasitaiko net iš Latvijos. Toje pusėje nėra spaudyklų, todėl važiuoja pas mus. Bet konkurencija jaučiama, palyginti su verslo pradžia, klientų sumažėjo“, – sako R. Ramelienė.
Pašnekovai teigia, kad sėkmingo sezono metu per patį piką kasdien sulaukiama 40–50 klientų, vidutiniškai kiekvienas atsiveža po 3–4 maišus obuolių. Žmonės nori ne tik grynų obuolių sulčių, bet ir pagardintų įvairiais priedais: kriaušėmis, moliūgais, cukinijomis, morkomis, vynuogėmis, net apelsinais. Apelsinai, pasakoja sulčių spaudėjai, – dėl aromato, kriaušės suteikia saldumo, norintys švelnesnio skonio obuolius maišo su moliūgais. Obuoliai tinka ir su avietėmis, citrinomis, burokėliais, kitomis daržovėmis, uogomis, vaisiais – viskas priklauso nuo klientų norų ir to, kokių gėrybių šiemet užderėjo.
Išspaustos sultys supilstomos į pusantro, trijų ir penkių litrų talpas. Galima rinktis paprastus (metalizuotus) arba pastatomus maišelius, taip pat sultis galima išpilstyti į dėžutes. Pusantro litro pastatomas maišelis kainuoja 1,40 Eur, trijų litrų – 2 Eur, penkių litrų – 2,60 Eur, trijų litrų metalizuotas maišelis – 1,70 Eur, penkių litrų – 2,10 Eur, patogiausios taros – dėžučių – kaina beveik tokia pat: trijų litrų dėžutė – 2,10 Eur, penkių litrų – 2,50 Eur. Įprastai sultys pasterizuojamos, tačiau klientas gali pageidauti susipilti sultis į savo tarą be pasterizavimo.
Aprodydamas spaudyklą ir įrenginius A. Vijeikis džiaugiasi ne per seniausiai atnaujinta technika, užtikrinančia kaip įmanoma greitesnį sulčių paruošimo procesą. Nauja įranga, pasak jo, atsiperka per du sezonus.
Pasidomėjus, ar ilgai klientui reikia laukti, kol bus įvykdytas užsakymas, A. Vijeikis sako, kad procesas neturėtų užtrukti daugiau nei dvylika valandų. Paprastai klientai palieka savo telefono numerį, o sultis išspaudus atvyksta jų pasiimti jiems patogiu metu.