Aktualijos

Norintiems sutaupyti virš 4 eurų: kainų palyginimo tyrimas atskleidžia, kur pigiausia apsipirkti

Renkantis kasdienius maisto produktus dažnas pirkėjas nesusimąsto, kurioje parduotuvėje už analogiškų prekių krepšelį jis sumokėtų mažiausiai. O jeigu žinotų, kad kainų skirtumas gali būti ženklus, viršijantis netgi keturis eurus? Slapto pirkėjo ir rinkos tyrimų agentūros SeeNext atliktas dažno vartojimo prekių kainų palyginimo tyrimas atskleidžia pirkėjo piniginei palankiausias prekybos vietas.

Kaip skelbia SeeNext, sausio 9 d. atlikto tyrimo metu slapti pirkėjai apsilankė Vilniaus ir Kauno penkių didžiausių šalies prekybos tinklų parduotuvėse – „Iki“, „Lidl“, „Maxima XX”, „Norfa XL“ bei „Rimi Hyper“. Apsipirkimui buvo pasirinktas 25 pigiausių dažno vartojimo prekių krepšelis, kurį sudarė iš skirtingų maisto kategorijų atrinktos prekės: pieno, mėsos, grūdinės kilmės, bakalėjos produktai, vaisiai ir daržovės bei gėrimai.

Tyrime žemiausių kainų atžvilgiu išsiskyrė du prekybos tinklai

Šio tyrimo metu buvo ieškoma dažno vartojimo prekių, kurias pirkėjai galėtų įsigyti pačiomis žemiausiomis kainomis. Visgi net ir analogiškų prekių krepšelių kainos skirtinguose prekybos centruose sudarė kelių eurų skirtumą.

Remiantis atlikto tyrimo rezultatais, pigiausias prekių krepšelis, kainavęs 38,23 euro, buvo įsigytas „Lidl“ parduotuvėje Kaune, o brangiausiai už analogiškų prekių krepšelį – 42,41 euro – teko sumokėti apsipirkus „Iki“ parduotuvėse tiek Kaune, tiek Vilniuje. Kainų skirtumas tarp šių prekių krepšelių siekė daugiau nei 4 eurus.

Tyrime žemiausių kainų atžvilgiu pasižymėjo ne tik „Lidl“, bet ir „Maxima“ – abiejuose prekybos tinkluose užfiksuotų prekių krepšelių kainų vidurkiai buvo apie 38 eurus. Tuo metu „Rimi“ apie 40 eurų, o „Norfa“ ir „Iki“ – apie 42 eurus.

Kainų analizė pagal prekių tipą: kur labiausiai apsimoka pirkti konkrečius produktus?

SeeNext atlikto tyrimo duomenimis, sugrupavus įsigytas prekes pagal jų tipą, išsiaiškinta, kuriose prekybos vietose konkrečios prekės kainuoja pigiausiai.

Tyrimo metu pieno produktus pigiausiai buvo galima įsigyti „Rimi“ prekybos tinkle už 7,66 euro, o brangiausiai jie kainavo „Iki“ prekybos tinkle – 8,90 euro. Skirtumas tarp didžiausios ir mažiausios šios kategorijos prekių kainos lygus 1,23 euro.

Mėsos kategorijos prekės pigiausių kainų atžvilgiu labiausiai išsiskyrė  „Lidl“ ir „Rimi“ prekybos tinkluose, kuriuose šie gaminiai kainavo 8,87 euro. Tuo metu, šiek tiek aukštesne mėsos produktų kaina pasižymėjo prekių krepšelis „Norfa“ prekybos tinkle, kur jis siekė 8,93 euro, sudarydamas 0,06 euro skirtumą tarp didžiausios ir mažiausios kainos.

Už grūdinės kilmės produktus šį mėnesį mažiausiai buvo sumokėta „Maxima“ prekybos tinkle – 2,94 euro, o didžiausia šios produktų grupės kaina užfiksuota „Norfa“ prekybos tinkle – 3,46 euro, tad susidaręs kainų skirtumas lygus 0,52 euro.

Mažiausia vaisių ir daržovių kaina užfiksuota „Lidl“ prekybos tinkle – 2,67 euro, o didžiausia „Iki“ prekybos tinkle – 3,07 euro, tad skirtumas tarp didžiausios ir mažiausios kainos lygus 0,40 euro.

Pigiausiai gėrimai kainavo „Lidl“ ir „Maxima“ prekybos tinkluose, sumokėjus už juos po 11,02 euro, o didžiausia šios produktų kategorijos kaina rasta „Norfa“ prekybos tinkle – 14,04 euro. Šis kainų skirtumas siekė 3,02 euro.

Likusių krepšelio produktų kategorijoje, kurią sudarė cukrus, sausainiai, kiaušiniai ir aliejus, pastebėta, jog mažiausiai jie kainavo „Lidl“ prekybos tinkle – 4,56 euro, o daugiausiai – „Maxima“ prekybos tinkle – 5,30 euro. Skirtumas tarp didžiausios ir mažiausios šių produktų kainos buvo  0,74 euro.

Šio tyrimo metu 25 pigiausių dažno vartojimo prekių krepšelį sudarė: obuoliai (55 mm, 1 kg), bananai (1 kg), bulvės (1 kg), batonas (300 g), makaronai spagečiai (400 g), birūs ilgagrūdžiai ryžiai (800 g), birūs grikiai (800 g), vištų kiaušiniai (M dydžio, 10 vnt.), saulėgrąžų aliejus (1 l), baltasis cukrus (1 kg), glaistyti sausainiai su įdaru (135 g), glaistytas vanilinis sūrelis (45 g), vištos krūtinėlės filė (1 kg), šviežias viščiukas broileris (1 kg), graikiškas jogurtas (10 % riebumo, 400 g), kefyras maišelyje (2,5 % riebumo, 1 l), grietinė (30 % riebumo, 400 g), fasuotas fermentinis sūris (45 % riebumo, 250 g), šviežias pienas maišelyje (2,5 % riebumo, 1 l), varškė (9 % rieb., 180 g), sviestas (82 % riebumo, 180 g), mineralinis negazuotas vanduo (1,5 l),  apelsinų sultys (100 %, 1 l), šviesus alus be užstato (~5 %, 1 l), originali degtinė Lithuanian  (0,5 l).

Kaip skelbia tyrimą atlikusi slapto pirkėjo ir rinkos tyrimų agentūra SeeNext, prieš apsipirkimą prekės nufotografuojamos lentynoje, taip pat užfiksuojamas pirkimo kvitas pagal tai analizuojamos ir lyginamos produktų kainos. Be prekės nuotraukos ir įrašo pirkimo kvite apsipirkimas nėra įskaitomas analizėje. Jei prekybos vietoje nepavyksta rasti nurodytos prekės, jos ieškoma kitoje tokio paties tipo parduotuvėje. Nepavykus rasti ir kitoje parduotuvėje, perkama alternatyvi prekė iš atitinkamos prekių grupės.

Prekių krepšelis sudarytas taip, kad jame esančius produktus galima būtų objektyviai palyginti – prekės yra tokių pačių charakteristikų, maksimaliai panašaus išfasavimo, tokio paties pakuotės tipo. Tai leidžia tyrime lyginti nurodytas charakteristikas turinčius pigiausius produktus, kuriuos galima rasti visuose prekybos tinkluose. Pabrėžiama, kad atskiruose prekybos centruose yra tikimybė rasti pigesnių tos pačios kategorijos (bet skirtingų charakteristikų) produktų.

Anot SeeNext, tyrimo metu nebuvo naudojamos lojalumo ar nuolaidų kortelės, taip pat neįskaičiuojamas depozito mokestis. Produktų kainos nurodytos be nuolaidų ir apskaičiuotos pagal kainas, nurodytas pirkimo kvite. Prekių, kurioms buvo taikytos nuolaidos, kainos perskaičiuotos pagal pirmines produktų kainas įrašytas pirkimo kvite. Atvejais, kai kaina iki nuolaidos nenurodoma pirkimo kvite, bet matoma kainolapyje, skaičiavimuose naudojama kainolapio, o ne pirkimo kvito kaina. Jei kaina iki nuolaidos nėra nurodyta nei pirkimo kvite, nei kainolapyje ir jos neįmanoma nustatyti, skaičiavimuose panaudojama pirkimo kvite atspausdinta ir už produktą sumokėta kaina. Jei įprasto (be akcijos) kainolapio kaina skiriasi nuo kainos, nurodytos pirkimo kvite, fiksuojamas kainos neatitikimas tarp kainolapio ir pirkimo kvito.