Aktualijos

Naujo darbo kasdienybė – iššūkiai, planai ir perspektyvos

Vytautas KAZELA. Tik šiek tiek daugiau nei prieš du mėnesius Vidas Žvinys buvo paskirtas Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriumi. Nauja aplinka, naujas kolektyvas, nauji iššūkiai. Mokytis nebuvo kada – reikėjo dirbti. Į Vytauto Kazelos klausimus atsako Utenos rajono savivaldybės administracijos direktorius V. Žvinys.
Kokia buvo pradžia? Kaip sekasi prisijaukinti naujo darbo ritmą?
Utenos rajono savivaldybės administracija yra didelis kolektyvas, lyginant su Utenos autobusų parku, iš kurio aš ir atėjau čia. Yra veiklų, kurios man geriau žinomos, tačiau yra ir tokių, su kuriomis susiduriu pirmą kartą. Švietimą, kultūrą ir sveikatą priskirčiau prie mažiau man pažįstamų. Strategija, investicijos, teritorijų planavimas ir statybos – tos sritys, kuriose jau turiu patirties. Laikas labai greitai bėga ir atneša vis naujų iššūkių. Inicijavome saulės jėgainių projektą. Tarybai pritarus mūsų įstaigos pateikė paraiškas, dabar laukiame vertinimo.
Dar viena dėmesio reikalaujanti sritis – viešieji pirkimai. Rudenį laukiami viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimai. O tai reiškia, kad tos įstaigos, kurios šiuo metu vykdo prekių, paslaugų darbus savarankiškai, jas pirktų per Kompetencijų centrą, t. y. centrinę pirkimų organizaciją. Ir pasiruošimas tokiems pasikeitimams yra tikrai nelengvas.
Kitas projektas, kuris prasidėjo dar man nedirbant ir į kurį tik dabar įsijungiu, yra užtvankos rekonstrukcija. Čia paaiškėjo, kad šiuo metu galiojantys teisės aktai nesuteikia galimybės atlikti kai kurių su užtvankos statinio rekonstrukcija susijusių darbų. Šiuo klausimu intensyviai dirbame tiek su Žemės ūkio, tiek su Aplinkos ministerijomis. Tikimės, kad šių ministerijų būtini sprendimai bus priimti pačiu artimiausiu metu.
Buhalterinės apskaitos centralizavimas – dar viena nauja užduotis. Esmė ta, kad visų savivaldybės pavaldume esančių įstaigų buhalterinės programos „susišnekėtų“ tarpusavyje. Ieškodami optimalaus sprendimo konsultuojamės su Finansų ministerija, kad visa tai būtų galima atlikti su kuo mažesnėmis sąnaudomis.
Dar viena plati sritis yra susijusi su pačios savivaldybės administracijos veiklos darbo organizavimu, didesne darbuotojų motyvacija ir pan. Artėjant miesto šventei dėmesio sulaukia ir įvairūs miesto objektai – norisi, kad atrodytume gražiau ir saviems gyventojams, ir svečiams.
Yra dvi ekstremalios situacijos. Tai – nelegali migracija ir pandemija. Kaip sekasi tvarkytis šiose srityse?
Kol kas Utenoje neturime pabėgėlių, tačiau Ekstremalių situacijų komisijoje esame priėmę sprendimą esant būtinybei priimti 25 nelegalius migrantus. Vidaus reikalų ministrė rugpjūčio pradžioje išleido įsakymą, įpareigojantį suformuoti mobilias medikų brigadas, kurios dirbtų ne tik mūsų rajone, bet ir pagal iš anksto sudarytą grafiką galėtų talkinti kaimyninėms Švenčionių ir Ignalinos savivaldybėms. Tam taip pat jau pritarta Ekstremalių situacijų komisijoje.
Turime ir vis dar tebesitęsiančią pandeminę situaciją. Gerai, kad išlaikėme aukštus vakcinacijos tempus. Pagal šiuos rodiklius Utenos savivaldybė yra tryliktoje vietoje. Mes jau turime gerokai daugiau nei 70 proc. paskiepytų pilnamečių Utenos rajono gyventojų. Jaunimas pradėtas vakcinuoti vėliausiai, todėl ir potencialas šioje grupėje yra didžiausias. Tai nebuvo lengva pasiekti. Reikėjo organizuoti mobilias brigadas, kurios važiuotų į seniūnijas. Kada pasidarė sunku užtikrinti vakcinavimo tempus dėl tebesitęsiančių karščių, tada skiepijimo paslaugas perkėlėme į seniūnijų medicinos punktus ir ambulatorijas. Tai pasiteisino, ir tuo keliu mes einame toliau.
Nors rajone pasitaiko vienas kitas naujas užsikrėtimo COVID- 19 atvejis, bet padėtis išlieka nebloga. Vyriausybės veiksmai taip pat skatina žmones skiepytis. Tai papildomas darbas, kuriam reikia skirti ir laiko, ir pastangų. Jei išlaikysime tokį vakcinacijos tempą, būsime saugesni. Ir turėsime mažiau apribojimų.
Smagu, kad per vasarą atsigavo kultūrinės, pramoginės, sportinės veiklos. Įvyko tradicinės miestelių šventės, beisbolo, motokroso čempionatai. Dar viena priežastis, kad naujų atvejų būtų kuo mažiau, – tai artėjanti jubiliejinė miesto šventė.
Rudenį prasidės ateinančių metų biudžeto planavimo darbai. Reikės žinoti, kokia padėtis vienoje ar kitoje srityje.
Suspėjau aplankyti visas seniūnijas, aptarti su seniūnais problemas. Tai daugiausia infrastruktūros atnaujinimo reikalai, žmogiškųjų resursų klausimai, papildomos technikos poreikis. Šiemet prašau seniūnijas savo poreikius pateikti anksčiau nei ankstesniais metais. įvertinę galėtume sustambinti kai kuriuos pirkimus ir įsigyti pigiau. Žinoma, reikės išanalizuoti visus būsimo biudžeto straipsnius.
Kaip žinome, šiais metais gerokai brango statybinės medžiagos. Ar tai nesutrukdys laiku užbaigti pradėtų objektų, ar tai nepadidins dabar vykdomų pirkimų kainų?
Ten, kur pasirašytos sutartys, mes esame ramūs. Nesvarbu, kaip keičiasi rinkos kainos, tai yra rangovo rizika. Pasirašydamas sutartį jis prisiima ir atsakomybę. Buvo atvejis, kai rangovas neįvertino medžiagų poreikio ir kreipėsi į mus. Mes nesutikome šio prašymo tenkinti ir daugiau diskusijų nekilo, darbai tęsiami. Kai kurių medžiagų kainos padidėjo, tačiau kai kuriose srityse gelbėja naujos technologijos, dėl kurių bendra darbų sąmata neviršija numatytų lėšų. Pavyzdžiui, naujos technologijos taikomos kelių tiesimo darbuose, taip pat įrengiant automobilių stovėjimo aikštelę Sudeikiuose. Tai turėtų gerokai atpiginti planuojamus darbus.
Yra tokių prognozių, kad tos medžiagos, kurios dabar pabrango, pavasarį turėtų atpigti. Darbų kainas lemia ir konkurencija. Vis daugiau statybinių organizacijų įdarbina pigesnę darbo jėgą, tad turime pagrindo tikėti, kad konkurencija apsaugos ir būsimus pirkimus nuo darbų pabrangimo.
Visai nepalietėme socialinės srities. Yra prikurta įvairių programų, kaip išlaikyti ar pritraukti jaunus žmones į Utenos rajoną. Bet ar tai veikia?
Susitikdamas su žmonėmis, kalbėdamas su seniūnais aš klausiu, kokia tendencija yra šioje srityje. Džiugina tai, kad gyventojų skaičius stabilizuojasi, o kai kuriose vietose yra ir nedidelis augimas. Ir tai dėl jaunų šeimų, kurios grįžta į tėvų namus. Matome, kad yra grįžtančiųjų iš emigracijos. tiesa, kol kas nedaug, bet turime vilties, kad šis procesas ateityje spartės. žmonės perka ir renovuoja būstus. Matome statomus arba renovuojamus namus daugelyje Utenos rajono vietų ir tai džiugina. Galima konstatuoti, kad mero inicijuoti ir tarybos priimti sprendimai dėl pagalbos jaunoms šeimoms jau dabar pasiteisina.
O kaip dėl investicijų?
Tai plati tema. Šiuo metu ruošiamos sporto ir turizmo strategijos, numatomi prioritetai. Dėl pramonės parko vyksta intensyvi komunikacija su mūsų institucijomis. Šiuo klausimu centrinė valdžia svarsto įvairius scenarijus šalies mastu, tad turėtų paaiškėti ir mūsų savivaldybei aktualūs sprendimai. Nors Utenos rajonu nuolat domisi investuotojai, juntamas noras investuoti, bet didelėms investicijoms trukdo žemės sklypų trūkumas. Dauguma žemės plotų mieste ir aplink miestą yra grąžinta savininkams, ir laisvos žemės yra likę labai mažai. Privačių žemių, kurios yra ir kurios tiktų, kainos yra nekonkurencingos, lyginant su kainomis aplinkiniuose rajonuose. Paprasčiau sakant, Utenoje žemė yra gerokai brangesnė nei aplinkinėse savivaldybėse.
Mano supratimu, yra perspektyvios ir kitos kryptys. Tai turizmo ir transporto sritys, tačiau visos tos vizijos yra ilgalaikės ir priklausomos nuo valstybės finansavimo. Dar tik prasideda regioninės politikos formavimas ir kol kas anksti kalbėti, ką galima bus įgyvendinti mūsų savivaldybėje, tačiau neabejoju, kad lėšų, skirtų pokyčiams įvairiose gyvenimo srityse, bus. Svarstome ir galimybę pritraukti verslą per partnerystę tam tikruose projektuose. Galvojame, kokie tai būtų bendri projektai.
pavyzdžiui, galėtų būti Sudeikių paplūdimys. Europos pinigai čia jau panaudoti, o infrastruktūros būklė metams bėgant prastėja. Taryba mums pavedė organizuoti idėjų konkursą. šiuo metu jau turime idėjų konkurso projektą, vyksta aptarimas. Yra dar SPA projektas Utenoje. Jam jau skelbiamas projektavimo konkursas. Tai brangus projektas ir į jį sėkmingai galėtų įsijungti verslas. Veikia ir mūsų verslo skatinimo programa. Paklausa yra netgi didesnė, negu mes tikėjomės, ir tai rodo vietinio verslo gyvybingumą. Turiu nuojautą, kad netrukus ateis privačios investicijos ir į gyvenamojo būsto, t. y. daugiabučių, statybas.