Aktualijos

Kasmetiniame renginyje „Stipresni už vėją“ aptarti probleminiai klausimai

Rasa MILERYTĖ. Paskutinę spalio mėnesio dieną Dauniškio gimnazijoje vyko kasmetinis Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro renginys „Stipresni už vėją“, skirtas centro, šeimynose gyvenantiems ir globojamiems vaikams bei globėjams. Renginio metu vyko futbolo varžybos ir estafetinės rungtys, o vėliau visi rinkosi Šeimos ir vaiko gerovės centre į Šiurpnakčio diskoteką.
Šis renginys kasmet vyksta rudens atostogų metu, kai sumažėja vaikų užimtumas. „Užuot sėdėję prie kompiuterių ar telefonų, vaikai turi galimybę pusę dienos pasportuoti. Svarbu ne tik kad vaikai turėtų kažkokį užimtumą, bet ir galimybę pabendrauti, kurti naujus santykius. Džiugu, kad renginio metu susitinka šeimynose gyvenantys vaikai, kurie matosi ne taip ir dažnai. Po varžybų visi rinksimės Šeimos ir vaiko gerovės centre, ten jau paruoštas vaišių stalas, salė papuošta Helovino tematika“, – pasakojo centro užimtumo specialistas, socialinio darbuotojo padėjėjas Egidijus Kornevas.
E. Kornevas svarstė, kad vaikams užimtumo ypač trūksta, nes pramogos brangios, kai kur mažesni vaikai apskritai neįleidžiami. Sporto varžybos ir diskoteka bent šiek tiek kompensuoja veiklos trūkumą. Į diskoteką kviečiami visi miesto vaikai, o tai dar viena galimybė plėsti pažinčių ratą.
Kad renginys įvyktų, daug pastangų įdeda ir futbolo klubas „Utenos Utenis“, prisidedantis ne tik entuziazmu, bet ir dovanomis. Klubo sporto skyriaus vadovas Vaidotas Rastenis sakė, kad nors laiko renginiui surasti nėra lengva, tačiau stengiasi prisidėti kuo tik galėdamas. Pasak jo, veiklos su vaikais yra ne tik pagalba vaikams, bet ir pagalba pačiam sau – tokie turnyrai priverčia susimąstyti apie vertybinius dalykus. „Utenos Uteniui“, kaip sakė V. Rastenis, svarbi visa miesto bendruomenė, taip pat svarbu vaikus sudominti sportu, todėl skirti laiko panašiems turnyrams yra prioritetas.
Varžybų metu komandoms teisėjavo futbolo klubo „Utenos Utenis“ sportininkai, dalyvius palaikė sirgaliai. Po varžybų kiekvienam vaikui buvo įteiktos padėkos ir atminimo dovanėlės. Varžyboms pasibaigus, šventiškai nusiteikęs vaikų būrys drauge su globėjais ir Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro darbuotojais rinkosi centre, kur ne tik šoko, bet ir žaidė įvairius žaidimus, pasakojo šiurpias istorijas, vaišinosi.
Pasak Daivos Beikuvienės – socialinės darbuotojos, atestuotos pagal Globėjų ir įtėvių mokymo ir konsultavimo (GIMK) programą, Globos centro socialinės darbuotojos (globos koordinatorės) – Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro tikslas yra teikti vaikams kuo daugiau paslaugų, kad jie būtų maksimaliai užimti, surastų naujų pomėgių ir turėtų, iš ko pasirinkti. „Mūsų tikslas – kad vaikai kuo daugiau išgirstų, pamatytų, domėtųsi, būtų pozityvūs, – sakė specialistė. – Organizuojame ne tik renginius vaikams, bet ir įvairius mokymus, konferencijas, paskaitas globėjams.“
Susitikimas renginyje „Stipresni už vėją“ tapo pretekstu pasikalbėti ir apie skaudesnius dalykus. D. Beikuvienė apgailestavo, kad Utenoje nėra nė vieno budinčio globėjo, o apie įvaikinimą ir globą vis dar sklando daug mitų, prie kurių formavimo prisideda ir žiniasklaida. Pasak D. Beikuvienės, apmaudu, kad žiniasklaidos tikslas – pateikti sensacijas, o ne pozityvias ir įkvepiančias istorijas.
„Žmonės sako, kad globoti vaiką – labai sunku, kad reikia daug mokytis. Taip, tai sunkus ir atsakingas darbas. Tačiau argi kitaip yra su biologinių vaikų auginimu? Kol devynis mėnesius įsčiose nešiojame vaiką, irgi mokomės, skaitome knygas. Mokymasis apskritai toks dalykas, kuris niekada nesibaigia. Mes išmokstame naudotis telefonais, kompiuteriais, tai argi neišmoktume pasirūpinti vaiku?
Labai noriu visus paskatinti, pakviesti domėtis, atvykti pas mus, pasiskambinti. Globėjų ir įtėvių tikrai nepaliekame likimo valiai, organizuojame tęstinius mokymus, turime puikių psichologių, kitų specialistų, kurie padeda. Globėjus ir įtėvius nuolat kviečiame į paskaitas, konferencijas, įvairius kursus. Tie vaikai, kurie auga be tėvų meilės, – mūsų visų vaikai, jiems reikia mūsų rūpesčio ir globos“, – sakė GIMK specialistė.
D. Beikuvienė atkreipė dėmesį, kad vaikai iš globos įstaigų įsivaizduojami kaip maištingi, nepaklusnūs, sunkiai auklėjami, tačiau, specialistės teigimu, jie tokie patys, kaip augantys su biologiniais tėvais: „Mūsų auklėjami vaikai kreipiasi į mus mažybiniais vardais, yra mandagūs, paslaugūs.“
Taip pat D. Beikuvienė pasidžiaugė, kad centro specialistų darbas duoda nemažai teigiamų rezultatų – šiuo metu Utenoje yra 55 globėjai ir 117 globojamų vaikų.