Aktualijos

Kardiologė Gražina Matulienė: „Tikiu bumerango dėsniu…“

Genovaitė Šnurova

Bene trejetą mėnesių kasdien kiekviena žinių laida radijuje ar bet kuriame televizijos kanale prasideda viena ir ta pačia naujiena: šiandien tiek ir tiek užregistruota naujų koronaviruso atvejų, tiek ir tiek užsikrėtusiųjų mirė, tiek pasveiko. Atrodo, kad žmonės nei serga kitokiomis ligomis, nei miršta nuo jų. O juk taip nėra. Ne vienas medikas yra pripažinęs, kad Lietuvoje nuo širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio miršta daug daugiau žmonių, nei nuo minėto viruso, bet apie tai net neužsimenama.
Karantinas labai pakeitė ne tik lėtinių ligonių gyvenimą, bet ir pačių gydytojų darbo sąlygas. Atšauktos visos planinės operacijos, neteikiamos paskirtos procedūros, negalima akis į akį susitikti su šeimos gydytojais, įvairių ligų specialistais, tikėtis konsultacijų poliklinikoje.
Kai kurie žmonės susidariusią padėtį vertino kaip neišvengiamybę, kiti – piktinosi, reiškė nepasitenkinimą. O kaip karantino sąlygomis jautėsi patys gydytojai? Į nuotoliniu būdu užduotus klausimus atsakyti mielai sutiko viena žinomiausių Utenos kardiologių Gražina MATULIENĖ.

Gerbiama gydytoja, papasakokite apie tai, kaip jūsų darbotvarkę ir asmeninę dienotvarkę pakeitė karantinas?
Mano darbas konsultacijų poliklinikoje susijęs su planinėmis konsultacijomis. Karantino metu visa planinė pagalba buvo sustabdyta. Tai ir mano darbas sustojo. Liko nepabaigtos konsultacijos, nes ligoniams planiniai tyrimai, kurių laukė eilėje, liko neatlikti. Galėjau dirbti nuotoliniu būdu – t. y. konsultuoti ligonius telefonu. Kiekvieną dieną vykdavau į darbą ir laukdavau telefono skambučių.
Kaip specialistas gali pakonsultuoti telefonu?
Jei paskambindavo ligonis, kurį gerai žinai, jo ligos jau nustatytos ir aiškios, gal tik reikia pakoreguoti gydymą ar išrašyti elektroninį receptą, tai nesudėtinga. Bet jei žmogus kreipiasi pirmą kartą, tai ir konsultacija paviršutiniška. Jokių tyrimų nebuvo galima atlikti. Kartais tekdavo ligonį apžiūrėti priėmimo kambaryje, užrašyti nors elektrokardiogramą. Jei reikalinga skubi pagalba, ligoniai buvo nukreipiami į ligoninę.

Tęsinį skaitykite 2020 06 17 „Utenyje“