Aktualijos

Ką šią vasarą Utenos rajono pievose ir laukuose veikė ufonautai

Liepą ir rugpjūtį visu savo gražumu pievose ir laukuose pražysta vienas pavojingiausių augalų – Sosnovskio barštis. Mažai kas galėtų paprieštarauti, kad jis negražus: užauga iki kelių metrų aukščio, turi įspūdingą, didelį baltais žiedeliais pasipuošusį žiedyną, lapai – karpyti, stambūs, sudaro tarsi kupetą, iš kurios aukštyn ir stiebiasi augalo kotas su žiedu.
Bet šis grožis apgaulingas ir pavojingas. Sosnovskio barštis yra pripažintas invaziniu parazitiniu augalu, kurį reikia naikinti. Pirma, jis, gausiai barstydamas savo sėklas, gali labai greitai okupuoti dideles teritorijas, iš kurių veja visus čia augančius augalus. Vadinasi, gali pažeisti ekologinę pusiausvyrą. Antra, yra pavojingas žmonių sveikatai ir, kaip sako specialistai, gyvybei. Visas augalas yra nuodingas, todėl visoks „bendravimas“ su juo gali baigtis įvairių laipsnių nudegimu. Tada jau ilgiems metams teks atsisveikinti su saule, nes ir po ilgo laiko nudeginta vieta, „paglostyta“ saulės spindulių, gali vėl sukelti problemų.
Taigi, Sosnovskio barštis yra vienas pavojingiausių invazinių augalų mūsų šalyje, todėl jo augaviečių naikinimas būtinas, bet sudėtingas. Dėl grėsmės žmonių sveikatai, juos naikinant, reikia naudoti specialias apsaugos priemones, dirbti geriausia ryte, kol nėra saulėta.
UAB ,,Utenos komunalininkas“, su Utenos rajono savivaldybės administracija pasirašęs sutartį ir šią vasarą besiruošdamas naikinti Sosnovskio barščius Utenos rajone, taip ir darė: augalo naikintojams buvo išdalytos specialios apsaugos priemonės: apsauginiai apsiaustai, veido skydeliai, specialūs akiniai, ausinės, respiratoriai, guminės pirštinės iki alkūnių, guminiai batai. Taip apsirengę įmonės darbuotojai tapo panašūs į ufonautus… Maža to, prieš darbą visiems buvo vestas instruktažas, kur supažindinta su saugaus darbo reikalavimais, pirmąja pagalba sąlyčio su augalu atveju.
Sosnovskio barštis buvo naikinamas šienaujant žoliapjovėmis, krūmapjovėmis, o kur reikia – ir traktoriais. ,Utenos komunalininki darbavosi Daugailių, Leliūnų, Saldutiškio, Tauragnų ir Užpalių seniūnijose. Daugailių sen., Bajoriškių kaime (šalia magistralinio kelio A-6 Kaunas–Zarasai–Daugpilis apsaugos juostoje), nušienautas plotas apėmė 0,03 ha, Leliūnų sen., Antalgės kaime, buvusios mokyklos stadione – 0,1 ha, Leliūnų miestelyje, buvusios mokyklos stadione, – 0,05 ha, Tautgirių kaime – 0,35 ha, Saldutiškio miestelyje šalia buvusios vaistinės – 0,005 ha ir už miestelio kapinių – 0,04 ha, Tauragnų sen., Bajorų kaime – 0,5 ha, Užpalių sen., Užpalių kaime – 0,1 ha.
Pagal sutartį šienavimo darbai bus tęsiami ir toliau, nes liko dar nešienautų plotų. Be to, šienauti būtina, kad augalas nespėtų subrandinti sėklų ir jų išbarstyti.
Utenos rajono savivaldybės administracija