Aktualijos

Gydytoja prašo: „Be reikalo neikite iš namų, nes galite tapti klastingo viruso auka“

Sunkios būklės ligoniai gydomi Panevėžyje
Intensyvus, sekinantis kasdienis darbas, ekstremalios situacijos ir nuolatiniai iššūkiai – tokia COVID-19 liga užsikrėtusius pacientus gydančių medikų kasdienybė.
VšĮ Utenos ligoninės vyriausioji ordinatorė terapijai, laikinai einanti Terapijos klinikos vadovo pareigas Zita Bartašiūnaitė sako, kad visą gyvenimą dirbo ekstremaliomis sąlygomis, neskaičiuodama darbo valandų. Ši situacija jai išskirtinė tuo, kad medikai turi maksimaliai saugotis klastingo viruso patys ir saugoti kitus, kad galėtų suteikti ligoniams reikiamą pagalbą.
Ligoninėje yra 45 lovos sergantiesiems koronaviruso infekcija. Gruodžio 8 d. čia buvo gydomi 29 COVID-19 liga užsikrėtę ligoniai. Beveik visi ligoniai gydomi deguonies terapija. Epidemiologinė situacija šalyje yra rimta ir gana sparčiai keičiasi, todėl ligoninėje gydomų pacientų skaičius gali bet kada pasikeisti.
Stacionare gydomi vidutine COVID-19 forma sergantys pacientai, kuriems yra įrengtos intensyviosios terapijos palatos. Sunkios būklės ligoniai, kuriems reikia dirbtinės plaučių ventiliacijos, vežami gydyti į Respublikinę Panevėžio ligoninę.
„Jei ligonis tris dienas nebeturi temperatūros, mes jį galime išrašyti namo, tačiau to daryti neskubame, nes nėra garantijos, kaip gali pakrypti ligos eiga“, – kalbėjo gydytoja Z. Bartašiūnaitė.

Virusas amžiaus nesirenka
COVID-19 sergantys ligoniai Utenos ligoninėje pradėti gydyti nuo lapkričio 9 d. Nuo to laiko 42 asmenys išgydyti ir išleisti namo, keturi mirė – jiems buvo apie 80 metų. Stacionare gydomi įvairaus amžiaus ligoniai, tarp jų ir 50–60 metų amžiaus.
Medikai pasirengę užtikrinti medicinos priežiūrą ir pagalbą visiems ligoniams. COVID-19 gydymo skyriai aprūpinti visa reikiama medicinos įranga, čia taikomos visos saugos priemonės. Medikai primena sergančiųjų koronaviruso infekcija artimiesiems, kad ligoniai aprūpinami visomis priemonėmis ir vaistais, patiems papildomai pirkti nieko nereikia, bei ragina jiems nieko nenešti, išskyrus higienos priemones ir būtiniausius drabužius.

Stebina žemas dalies žmonių sąmoningumas
„Yra žmonių, kurie mano, kad COVID-19 liga yra gydytojų pramanas, – stebėjosi Z. Bartašiūnaitė. – Man sunku žiūrėti į prekybos centruose be jokio reikalo slampinėjančius pensininkus, dar sunkiau matyti kaukių nenešiojančius žmones. Kartais net ligoninėje gulinčius pacientus sunku įtikinti, kad jie privalo dėvėti kaukes.“
Koronaviruso infekcijos užkratas yra labai aktyvus, todėl juo galima užsikrėsti per labai trumpą laiką. Z. Bartašiūnaitė apgailestavo dėl daugelio žmonių žemo sąmoningumo ir ragino nesusitikinėti tarpusavyje, nesilankyti svečiuose, o geriausia be reikalo niekur neiti ir likti namuose: „Mano nuomone, reikia daug griežtesnio karantino, o nuo pažeidimų gali sulaikyti tik piniginės baudos.“
Nė vienas gydytojas niekam nelinkėtų atsidurti kovidiniame skyriuje, nes ten besigydančius sunkiai sergančius žmones lankyti draudžiama, su jais galima palaikyti ryšį tik telefonu. Dažniausiai tai yra seni žmonės, kurie galbūt gyvena paskutines dienas ir kuriems labai svarbu, kad šalia jų būtų artimieji.
Artimiesiems irgi ne lengviau – jie negali nei pamatyti brangių žmonų, nei pabūti šalia ar nors palaikyti juos už rankos.
Utenos rajono savivaldybės inf.