Vytautas KAZELA. Prieš tris mėnesius Utenos ligoninėje atidarytas COVID-19 skyrius. Kaip sekasi uteniškiams kovoti su XXI amžiaus liga, vien Lietuvoje nusinešusia beveik tris tūkstančius gyvybių, Vytautas Kazela kalbasi su Utenos ligoninės direktoriumi Daliumi Drunga.
Iš tiesų Utenos ligoninėje šiuo metu veikia jau du COVID-19 skyriai. Lapkričio pirmoje pusėje atidarėme pirmąjį 25 vietų COVID-19 skyrių. Ir iš karto pamatėme tam tikrus trūkumus ir nepatogumus. Ne visada gali reguliuoti sergančių vyrų ir moterų skaičių, todėl į 25 lovas turintį skyrių galėjome paguldyti tik 19–20 ligonių. Turėjome atskirą pastatą, kuriame buvo 25 slaugos vietos ir 15-os vietų infektologinis skyrius. Mūsų slaugomus ligonius geranoriškai priėmė šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė, todėl visą pastatą galėjome panaudoti COVID-19 ligoniams gydyti. Bet ligonių skaičius vis augo ir, kai jis priartėjo prie dvidešimties, supratome, kad vien šio pastato neužteks.
kovidinių ligonių gydymas yra kur kas intensyvesnis, todėl telpa mažiau lovų, dar reikėjo vietos ir personalui persirengti, todėl teko atidaryti skyrių pagrindinio pastato penktajame aukšte. Čia yra atskiras liftas, yra specialūs dengti vežimėliai ligoniams pervežti. Sukūrėme specialią kovidinių ligonių transportavimo schemą – priekyje eina žmogus ir perspėja visus, už jo vežamas ligonis, uždengtas specialiu permatomu gaubtu, iš paskos eina žmonės, kurie dezinfekuoja visą tą kelią, kuriuo buvo vežamas užsikrėtęs ligonis.
Šiandien (kalbėjomės sausio 22 dieną) turime 28 ligonius, ir visi atvejai ganėtinai sudėtingi, nes 24 žmonės prijungti prie deguonies aparatų. Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą mes turime užtikrinti 45 ligonių gydymą. Gerai, kad to dar nereikia, bet mes esame pasiruošę priimti iki 50 ligonių. Pusantro mėnesio trunkantis karantinas duoda savo vaisius ir padėtis palengva stabilizuojasi. Prieš kurį laiką turėjome apie 38 ligonius. Visai neseniai buvo likę tik 20, po to šis skaičius vėl išaugo.
Padėtis dar nėra stabiliai mažėjanti, ji išlieka banguojanti. Pacientai yra mūsų ir aplinkinių rajonų gyventojai. Aplinkinės ligoninės turi savo COVID-19 skyrius, bet jie yra nedideli, jų vadovai nuolat skundžiasi reikalingo deguonies stygiumi, o jis yra būtinas gydant tokius ligonius. (Tęsinys 2021 02 06 laikraštyje)