Aktualijos

Ankstukai – vaikai, kurie keičia pasaulį

Rasa MILERYTĖ

Naujagimio atėjimas į pasaulį – ypatingas įvykis šeimos gyvenime. Tėvai ruošiasi šiam svarbiam momentui ir tikisi, kad viskas bus gerai. Deja, kad ir kaip atsakingai ruoštųsi tėvai, kartais iškyla nesklandumų ir kūdikis į pasaulį pasibeldžia anksčiau, nei turėtų. Statistiniais duomenimis, pasaulyje kasmet gimsta 15 milijonų neišnešiotų naujagimių. Lietuvoje daugiau nei 1500 kūdikių gimsta neišnešioti, tai sudaro maždaug 6 procentus šalyje gimstančių kūdikių. Iš neišnešiotų naujagimių, sveriančių mažiau nei 1 kilogramą, išgyvena 57 procentai. Bet, pasak Jolantos Grigorjevienės, neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ atstovės ryšiams su visuomene, gimti neišnešiotam nėra nuosprendis. Tai tereiškia, kad reikės daugiau laiko, kantrybės ir pastangų, jog visi išgirstų ankstuko juoką.

Priešlaikinį gimdymą išprovokuoja daugybė priežasčių
Standartinė nėštumo trukmė yra 280 dienų, arba 40 savaičių. Normalu, jei nėštumas užtrunka iki 42-iejų savaičių. Per tą laiką gimdoje naujagimis visiškai susiformuoja ir pasiruošia ateiti į pasaulį. Tačiau ne kiekvienos moters nėštumas yra sklandus, o kartais jis baigiasi rimtomis komplikacijomis. Jei vaisius gimsta anksčiau nei 37-ą nėštumo savaitę, jis laikomas neišnešiotu.
Pasak J. Grigorjevienės, nėra vieno kriterijaus, dėl kurio kartais kūdikiai į pasaulį pasibeldžia anksčiau. Tai gali nulemti įvairios priežastys – motinos sveikatos sutrikimai nėštumo metu ir sunkios ligos, buvusios iki nėštumo, infekcinės ir virusinės ligos, gimdos pakitimai, nėštumo metu patirtos traumos, vaisiaus raidos anomalijos. Priešlaikinis gimdymas gali prasidėti, jei gimdoje yra auglių arba miomų, jei nėščioji serga medžiagų apykaitos ligomis, nėščiosios toksikoze, preeklampsija. Kartais priešlaikinis gimdymas prasideda tiesiog pakėlus sunkesnį krepšį, jį gali išprovokuoti net sugedęs dantis.
„Nuo priešlaikinio gimdymo nėra jokių vaistų. Neužtenka pastangų, gerų norų, valios, stiprios sveikatos. Statistika, rodo, kad net 80 proc. pernelyg ankstyvo gimdymo priežasčių yra nepaaiškinamos, o neišnešiotukų susilaukia ir visą gyvenimą sveikatos problemų neturėjusios moterys, – pasakojo J. Grigorjevienė. – Tačiau yra tam tikri veiksniai, kuriuos galime padaryti ir galbūt taip padėti sau apsisaugoti nuo pernelyg ankstyvo gimdymo. Tai yra nėštumo planavimas, visų galimų rizikos veiksnių aptarimas su gydytoju ginekologu.“

Tęsinį skaitykite 2020 11 07 „Utenyje“