Aktualijos

Alfonso Nykos-Niliūno pasaulis – vienas ir vientisas

Rasa MILERYTĖ

Spalio 22 dieną Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje vyko renginys „Atminties keliu į Uteną“, skirtas poeto, vertėjo, publicisto Alfonso Nykos-Niliūno šimtosioms gimimo metinėms. Renginyje mintimis ir prisiminimais dalijosi profesorė Viktorija Daujotytė, poetė Rūta Mikulėnaitė-Jonuškienė ir poeto dukterėčia Vilija Bikelienė. Utenos mokyklų moksleiviai ir mokytojai susirinkusiesiems dovanojo poetinę-muzikinę kompoziciją pagal A. Nykos-Niliūno eiles „Teisėjas – tai jūs“.

R. Mikulėnaitė-Jonuškienė dalijosi prisiminimais apie savo susitikimus su A. Nyka-Niliūnu, skaitė jai rašytų laiškų ištraukas, ištraukas iš savo interviu su poetu ir savo dienoraščio įrašą, kuriame užfiksuotas judviejų susitikimas.
Poeto dukterėčia V. Bikelienė apgailestavo, kad dėdės sutikti neteko, tik vieną vienintelį kartą su juo bendravo telefonu. Pažintis su Nyka-Niliūnu mezgėsi skaitant jo bibliotekos knygas, iš kurių iškrisdavo lapeliai su poeto įrašytomis mintimis ir eilėraščių posmais.
Profesorė V. Daujotytė aptarė poeto kūrybos įvaizdžius, reikšmę lietuvių literatūrai, akcentavo A. Nykos-Niliūno, Vytauto Mačernio ir Jono Meko sąsajas.

Tęsinį skaitykite 2019 10 30 „Utenyje“