Projektas "Paribio istorijos"

Viena iš efektyviausių profilaktikos priemonių – skiepai. Tai patikimiausias ir saugiausias būdas apsisaugoti nuo įvairių ligų, kurios yra pavojingos mūsų sveikatai

Ruduo ir žiema – pavojingiausias laikas užsikrėsti ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Kaip sumažinti riziką ir bent jau palengvinti simptomus, kalbamės su Utenos PSPC direktoriaus pavaduotoja Danute Kupčiūniene ir kitais Utenos PSPC specialistais.

Šiuo metu specialistai rekomenduoja vieno apsilankymo metu pasiskiepyti nuo gripo ir nuo COVID 19. Ar tai saugu?

Skiepijimas daugiau nei viena vakcina vieno apsilankymo metu yra įprasta medicininė praktika – tai greita, patogu, rekomenduojama specialistų.

VšĮ Utenos pirminės sveikatos priežiūros centras kviečiame pasiskiepyti vakcina, kuri yra skiriama žmogaus organizmui apsaugoti nuo konkrečios infekcijos visą gyvenimą arba tam tikrą laikotarpį.

Kodėl skiepytis nuo gripo reikia kasmet? Kam reikėtų skiepytis nuo COVID 19

  Gripas – ūminė kvėpavimo infekcija, plintanti lašeliniu būdu, užsikrečiant nuo sergančio žmogaus. PSO duomenimis, kasmet gripu Lietuvoje suserga 5–10 proc. gyventojų, 15–30 proc. visų susirgimų atvejų komplikuojasi. Skiepytis nuo gripo reikia kasmet, nes kiekvienais metais gripo virusas kinta (mutuoja). Gripo skiepai apsaugo nuo ligos vidutiniškai 12 mėn. Jau po 6 mėn. nuo skiepo antikūnų organizme sumažėja dvigubai. Kasmet yra pagaminama nauja vakcina, kuri geriau atitinka cirkuliuojančius gripo virusų tipus.

Skiepai COVID-19. Atnaujinta COVID-19 vakcina gali pasiskiepyti visi 5 m. amžiaus ir vyresni asmenys. 6 mėn. – 4 m. amžiaus vaikams suteikiama galimybė pasiskiepyti originalia COVID-19 vakcina.

Rudens orai sudaro palankią terpę viršutinių kvėpavimo takų infekcijų plitimui, todėl medikai atkreipia dėmesį, jog labiausiai rekomenduojama pasiskiepyti abiem – gripo ir COVID-19 – vakcinomis vieno vizito metu rizikos grupei priklausantiems asmenims:

–    65 metų amžiaus ir vyresniems žmonėms;

–   sergantiems lėtinėmis ligomis (taip pat ir vaikams);

–    socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojams (taip pat ir vaikų globos įstaigose);

–   sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams;

–    nėščiosioms (bet kuriuo nėštumo laikotarpiu).

Kokias tendencijas stebite šiais metais? Kokios vakcinos populiariausios?

VšĮ Utenos pirminės sveikatos priežiūros centras šį rudenį gavo 1545 dozes nemokamų gripo vakcinų, kuriomis buvo paskiepyti pacientai priklausantys rizikos grupėms. Mokamomis gripo vakcinomis paskiepyta 320 pacientų.  Praeitais metais mokama gripo vakcina buvo paskiepyta 150 pacientų, o nemokama 2430 pacientų.

COVID-19 vakcina šiais metais paskiepyta 483 pacientai, praeitais metais paskiepyta 4046 gyventojai (kadangi praeitais metais buvo atliekama revakcinacija).

Šeimos gydytojai skatina skiepytis ir nuo pneumokokinės  infekcijos. Iš pokalbių su gyventojais aiškėja, kad apie ją žmonės žino mažiausiai. 

Pneumokokinė  infekcija  – tai ūmi bakterinė infekcija, galinti sukelti plaučių uždegimą, meningitą, anginą, endokarditą, viduriniosios ausies uždegimą bei kitas pavojingas ligas.

Geriausia apsauga nuo šios infekcijos – skiepai. Tikslinga skiepytis vaikams bei vyresniems nei 50 metų asmenims, taip pat bet kokio amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis. Vakcinacijos efektyvumas yra daugiau nei 90 proc. Pacientams, priklausantiems rizikos grupei (sergantiems lėtinėmis ligomis) ir nuo 75 m. vakcina nemokama.

VšĮ  Utenos pirminės sveikatos centras iki lapkričio 1 dienos paskiepijo 143 pacientus nemokamomis vakcinomis ir 45 pacientus mokama pneumokokine vakcina. Praeitais metais buvo paskiepyta mokama vakcina 70 pacientų, nemokama – 88 pacientai.

Norint pasiskiepyti vakcinomis, rekomenduojama kreiptis  į savo šeimos gydytoją.

Kada geriausia skiepytis? Ar skiepytis nuo gripo dabar dar nevėlu?

Pasiskiepyti rekomenduojama kiekvienų metų rudens ir žiemos mėnesiais, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai kovai su gripo virusu. Geriausia pasiskiepyti prieš prasidedant gripo sezonui, tačiau net ir sausio bei vasario mėnesiais skiepytis nėra vėlu, nes gripo sezonas paprastai trunka nuo spalio iki balandžio mėnesio.

Vytautas Kazela