Naudingi patarimai

Tvari, bet efektyvi sodininkystė: vos keli sprendimai, o nauda – akivaizdi

Pavasariui įsibėgėjus, nelaukia ir sezoniniai lauko, sodo bei daržo darbai – dauguma žmonių jau intensyviai ruošiasi, kad vasarai įpusėjus galėtų džiaugtis derliumi ir grožėtis aplinka. Tam reikalinga ir speciali įranga, tačiau dėl kai kurių prietaisų skleidžiamos taršos vis dažniau atsigręžiama į tvarumo principus. Ką rinktis, kad būtų naudinga ir jums, ir gamtai?

Vis daugiau žmonių suvokia, kad įvairūs, net ir paprasčiausi kasdieniai veiksmai daro tiesioginį poveikį aplinkai, tad tvari sodininkystė sulaukia vis daugiau susidomėjimo. 

Jos pagrindas yra atsakingas požiūris į resursus, augalų pasirinkimą, atliekų tvarkymą ir suvokimas, kad priimdami aplinkai draugiškus sprendimus galime viską – ir efektyviai dirbti, ir išpuoselėti gražius sodus bei užauginti gausų derlių, ir prisidėti prie aplinkosaugos. 

Prekybos centro internete „Varle.lt“ sodo technikos ekspertai dalijasi patarimais, kaip pasirinkti prietaisus, kurie padėtų mažinti chemikalų naudojimą, taupyti vandenį, energiją ir užtikrinti efektyvų atliekų perdirbimą.

Vejapjovės-robotai – išmanus ir tvarus sprendimas

Sunku būtų rasti žmogų, turintį bent mažytį nuosavos žemės lopinėlį, apaugusį žole, tačiau neturintį nei vejapjovės, nei trimerio. Šie prietaisai yra nepamainomi pagalbininkai prižiūrint sodą, tačiau dauguma vejapjovių nėra itin draugiškos gamtai, kadangi yra varomos benzinu ir išskiria nemažai kenksmingų medžiagų. Gerokai ekologiškesnė alternatyva yra vejapjovės-robotai.

„Vejapjovės-robotai taupiai naudoja elektrą, neišmeta į orą CO₂ ir turi įmontuotas jutiklių sistemas, kurios leidžia nustatyti, kur žolė jau nupjauta, taip mažinant žolės pjovimo poreikį ir ekologinį pėdsaką. 

Na, o unikalių lanksčių plieninių ašmenų dėka nebereikia rinkti nupjautos žolės – ji grąžinama tiesiai į vejos šaknų sistemą ir tampa puikiomis natūraliomis trąšomis. Organinis mulčias gali pagerinti dirvą, nes pūdama nupjauta žolė padidina organinių medžiagų kiekį, o tai padeda mažinti piktžolių augimą ir išlaikyti drėgmę“, – aiškina ekspertas. 

Jis priduria, kad vejapjovės-robotai klientų mėgstamos ne tik dėl tvarumo sumetimų. Tai – tobulas pasirinkimas tiems, kurie nori gražios vejos, bet nenori ar neturi laiko jos pjauti ir daug investuoti į prietaiso priežiūrą. 

„Robotai taupo jūsų laiką ir energiją – reikia tik nustatyti pjovimo režimą ir jie visą darbą atliks už jus. Negana to, dauguma šiuolaikinių prietaisų veikia tyliai, tad netrukdo kaimynams ir jums ilsėtis. Kadangi nereikia jaudintis dėl triukšmo, galima leisti vejapjovei dirbti naktį“, – sako „Varle.lt“ sodo technikos specialistas. 

Kaip sutaupyti vandens?

Vandens ir energijos taupymas – taip pat svarbus tvarios sodininkystės aspektas. Lašelinio drėkinimo sistemos ir kitos pažangios technologijos padeda mažinti vandens sąnaudas, užtikrinant, kad augalai gautų tik tiek vandens, kiek jiems reikia.

Specialistas rekomenduoja tas lašelinio drėkinimo sistemas, kuriose galima tiksliai kontroliuoti vandens tiekimą ir užtikrinti, kad vanduo patektų tiesiai prie augalų šaknų. Tokiu būdu jie yra pakankamai pridrėkinti, tačiau sumažinama vandens praradimo ir perlaistymo problema. 

„Augalai yra puikiai prižiūrimi net esant nepalankioms oro sąlygoms, tad didėja derliaus dydis ir kokybė. Šios sistemos taip pat padeda užtikrinti, kad vanduo pasiektų tik tuos augalus, kuriems iš tikrųjų jo reikia, o ne šalia augančius žolynus ar piktžoles, tad galima naudoti daug mažiau chemikalų“, – dalijasi specialistas.

Visgi aplinkai pats draugiškiausias pasirinkimas – saulės  baterijomis maitinamos drėkinimo sistemos. Jos – ne tik ekologiškos ir mažinančios anglies dvideginio išmetimą į atmosferą, bet ir ekonomiškos, nes naudoja dienos metu sukauptą saulės energiją ir nereikalauja papildomų išlaidų už elektros energiją.

Kompostuokite – nauda bus įvairiapusė

Atliekų tvarkymas – esminė tvarios sodininkystės dalis. Kompostavimas – vienas iš seniausių ir efektyviausių būdų perdirbti organines atliekas. Šis procesas ne tik mažina atliekų kiekį, bet ir padeda joms virsti vertingomis, natūraliomis trąšomis, kurios gerina dirvožemio kokybę ir skatina augalų augimą.

Galima kompostuoti įvairias organines atliekas, tokias kaip vaisių ir daržovių likučiai, šakos, lapai ar žolė, tačiau tam, kad atliekų perdirbimas būtų efektyvus, rekomenduojama įsigyti specialias kompostavimo sistemas. 

„Tinkamai sukompostuotos atliekos ne tik sumažina poveikį aplinkai, bet ir prisideda prie to, kad sodo ar daržo ekosistema būtų subalansuota, dirvožemis būtų sveikas, o augalai gautų visus reikalingus mikroelementus be chemikalų“, – sako „Varle.lt“ specialistas.

Dar vienas būdas, norint sumažinti cheminių trąšų, o kartu ir vandens bei energijos naudojimą ir užtikrinti tvarų sodininkavimą, yra veislių, kurios yra atsparios ligoms ir pritaikytos prie vietinių klimato sąlygų, pasirinkimas. Atsparios veislės mažina būtinybę naudoti pesticidus, trąšas ir kitas priemones, nes jos natūraliai gerai prisitaiko prie aplinkos ir reikalauja mažiau priežiūros.

Be to, kai kurie augalai natūraliai prisitaiko prie dirvožemio sąlygų, todėl nereikia papildomai tręšti ir laistyti. Pasirinkus tinkamas veisles, galite ne tik sumažinti ekologinį pėdsaką, bet ir palengvinti sodininkavimo darbus.