Petražoles ir salierus savo daržuose ar sodo sklypeliuose augina kone visos šeimininkės. Tos, kurios neturi sąlygų užsiauginti nors nedidelį kiekį daržovių, randa jų turguje ar parduotuvėse, bet ne visos ( ar visi) žino apie šių daržovių naudą organizmui.
Petražolės
Ką verta apie jas žinoti? Jos tikrai ne vien tik maisto dekoro elementas, bet ir naudingas sveikatai maisto produktas. Petražolėse yra daug įvairių teigiamai vertinamų maistinių medžiagų: vitaminų A, K, C, E, B6, B12, kalcio, geležies, magnio, mangano, fosforo, kalio, cinko ir vario. Jų lapeliuose yra angliavandenių, baltymų ir šiek tiek sveikųjų riebalų. Visos šios medžiagos vienaip ar kitaip prisideda prie tinkamo organizmo funkcionavimo, todėl jos gali būti naudingos širdies sveikatai, sergantiems diabetu, turi priešuždegiminį poveikį, padeda sergantiems kaulų ir sąnarių ligomis, veikia kaip diuretikas, stiprina imuninę sistemą.
Petražolėse esanti folio rūgštis yra vienas svarbiausių B grupės vitaminų. Šis junginys, be kitų funkcijų organizme, atlieka ypatingą vaidmenį palaikant širdies ir kraujagyslių sveikatą.
Turkijos mokslininkų atliktų tyrimų išvadoje rašoma, kad petražolės jau seniai vartojamos cukraus kiekiui kraujyje reguliuoti.
Petražolės nuo seno buvo vartojamos mažiems uždegimams, tokiems kaip dantų skausmas, sumušimai, vabzdžių įkandimai, gydyti. Šiose daržovėse esantis vitaminas K palaiko kaulų tankį, saugo nuo lūžių ir skilimų. Kartu su kitais petražolėse randamais kaulams naudingais elementais (kalciu, fosforu, vitaminu D ir magniu) – poveikis dar stiprėja. Šiam augalui taip pat priskiriamos sąnarių uždegimą malšinančios savybės (vitaminas C ir beta-karotenas). Petražolės gali padėti palengvinti vieną iš artrito simptomų – pagreitinti šlapimo rūgšties šalinimą.
Petražolės yra žinomas kaip natūralus diuretikas. Augalo aliejuose esančios medžiagos apiolis ir myristicinas skatina šlapimo susidarymą ir šalinimą. Manoma, kad padidėjus šalinamų skysčių kiekiui, iš inkstų išplaunami toksinai ir bakterijos, o petražolių arbata itin tinka organizmui valyti.
Vitaminai, mineralai ir antioksidantai, kurių gausu petražolėse, padeda stiprinti imunitetą. Pavyzdžiui, vitaminas C palaiko žarnyno sveikatą, vitaminas A tiesiogiai veikia baltuosius kraujo kūnelius ir padeda jiems kovoti su antikūnais.
Garbanotoji petražolė turi silpnesnes savybes, todėl dažniau vartojama termiškai neapdorota. Į karštus patiekalus galima dėti stipresnio skonio ir kvapo plačialapę petražolę.
Petražoles galima džiovinti. Tiesa, džiovinant jų skonis susilpnėja.
Petražolių arbatą rekomenduojama gerti kovojant su toksinais, turint šlapimo pūslės problemų ar organizme susikaupusiems skysčiams pašalinti. Tokiu atveju patariama gerti iki 4–5 puodelių arbatos per dieną, o jei gersite ją tik profilaktiškai, užteks vieno puodelio. O arbatą paruošti labai paprasta: du šaukštelius šviežių petražolių užpilkite puodeliu verdančio vandens, palikite pritraukti (apie 10 minučių). Petražolių lapelius išimkite. Jei norite, tokią arbatą galite paskaninti citrina arba medumi.