Gamtoje

APIE  NEPAPRASTĄ EGLUTĘ IR LEDINIUS JOS ŽAISLIUKUS

Čia pat Kalėdos, artėja laikas tai akimirkai, kai į mūsų namus atkeliaus eglutė. Ir nors prekybininkai gundo ją nešti namo kuo skubiau,  tačiau visi suprantame, kad  taip darydami  savo šventę paverstume  paprastu, kasdienišku įvykiu – juk visą mėnesį namuose  laikyta eglelė per Kalėdas neatrodys nei graži, nei nauja. Tačiau apie eglutę galvojame, planuojame, svarstome.  Kokią ją rinksimės šiemet – nukirstą ar gyvą? O kuo ją puošime?

Ką benutartume, visi mūsų sprendimai yra tinkami ir geri, nes mes renkamės tai, kas mums patinka, ką galime sau leisti. Pagaliau – mums ne paskutinėje vietoje ir tai, kad dovanodami džiaugsmą sau, mes neskriaudžiame gamtos.  O ką galime daryti kitaip, kaip dar  turėtume elgtis nors prieš Kalėdas?

Pasirinkimas – į namus nešti nukirstą eglutę ar puošti gyvą, pasodintą vazone, jau tapęs šeimos tradicija. Iš kur kilę mūsų kalėdinės eglutės?  Kasmet Kalėdoms išauginama kur kas daugiau eglučių, nei mums reikia. Be to,  jos gali būti atvežtos ir iš tų plotų, kur bus plynai kertamas miškas. Vazone auganti eglutė gali būti „daugkartinio naudojimo“, ją pavasarį  galima sodinti į dirvą. Tiesa, kai kas puošia plastmasinę eglutę, kuri tikrai nekvepia mišku, nežvilga taip, kaip gyvas medelis. Be to,   dirbtinė eglutė taip pat nėra amžina –  kada nors ji  „pasensta“, nublunka spalvos, todėl jos atsisakome – išmetame į atliekas. O plastikas nesuyra ilgai…

Panašiai būna ir su eglutės žaisliukais – mums patinka dideli ir žvilgantys bumbulai, girliandos, mirksinčios lemputės. Didžiuma jų – taip pat plastmasiniai, todėl jų kelias kada nors baigiasi… jūs jau žinote, kur. Ką galima daryti kitaip?

Visiems, turintiems savo kieme gyvą eglutę (tą, kurią pernai ar užpernai pasodinote iš vazono), galima naudoti gamtai pačius draugiškiausius žaisliukus. Pats juos išbandžiau ir žinau, kad juos pasigaminti gali visi, be to – jie nieko nekainuoja, o grožiu tikrai lenkia tuos spalvotus burbulus. Kaip jie gaminami?

Imkite vaikiškas žaidimų  smėlyje formeles, o jei tokių neturite – bet kokius indus, indelius, talpas. Jei ir jų neturite, juos galite nulipdyti iš plastilino, sulankstyti iš folijos – svarbu, kad iš jų netekėtų vanduo.  Į šiuos indelius įdedame sudžiovintų gėlių žiedus, lapelius, vaisių žieveles, sėklas ir būtinai – siūlą. Po to pripilame vandens (gali būti nuspalvintas) ir viską sudedame į šaldiklį, o kas jo neturi – paliekame nakčiai lauke. Ryte vanduo formelėse sušalęs, reikia jas trumpai panardinti į šiltą vandenį ir ledo žaisliukai lengvai išsiims. Už lede įšalusio siūlo juos pririšame prie eglutės šakų; štai ir turime dailiais žaislais papuoštą mūsų eglutę! Kada nors tie žaisliukai ištirps, o mes nuo šakų nurišime tik likusius siūlus. Gražių Kalėdų su nepaprasta eglute!

Selemonas Paltanavičius

Autoriaus nuotraukos