Aktualijos

Utenio aikštėje – kukli Lietuvos gamintojų mugė

Rasa MILERYTĖ. Utenoje prasideda mugių sezonas. Prieš kelias savaites vyko sodinukų mugė, ateinantį savaitgalį mugė vyks Pieninės aikštelėje, o šį sekmadienį pirkėjus kvietė įvairūs Lietuvos gamintojai, įsikūrę Utenio aikštėje. Tiesa, mugė buvo kukli. Vienoje, ilgesnėje, eilėje rikiavosi sodinukų ir maisto produktų prekeiviai, o kitoje, trumpesnėje, papuošalų, drabužių ir kitokių rankų darbo gaminių kūrėjai. Čia uteniškiai galėjo sutikti jiems jau pažįstamų savo amato meistrų.
Pakalbinti prekeiviai džiaugėsi geru oru (mat kai kurie atvyko be nuo lietaus saugančių palapinių, tik su prekystaliais), galimybe pabendrauti su pirkėjais ir kitais kūrėjais. Žmonės Utenio aikštėje sukiojosi nuo pat mugės pradžios. Dauguma dažniau sustodavo prie sodinukų. Buvo galima įsigyti kriaušių, vyšnių, medlievų, vynuogių, serbentų ir kitokių sodinukų. Nemažai smalsuolių būriavosi prie drabužiais prekiaujančios moters palapinės.
Pakalbinome kelis prekeivius. Neringa, atvykusi į Uteną iš Vilniaus, prekiauja rankų darbo medžiaginiais zuikiais. Jie kurti iš natūralių medžiagų – lino, medvilnės, mat moteriai svarbu ekologija ir tvarumas. Pasakoja, kad šiuos zuikius pradėjo siūti per karantiną, kai buvo daug laiko ir norėjosi jį prasmingai išnaudoti.
„Paskui pradėjau galvoti, kad zuikiams metas iškeliauti iš namų, iš keturių sienų kažkur išeiti. Taigi dabar bandome prie mugių pratintis. Žiūrim, ar mums patinka mugėse, ar mes patinkam mugėms“, – šypsosi Neringa.
Ši mugė – viena pirmųjų, kurioje ji dalyvauja. Pašnekovė sako, kad bent kol kas mugė atrodo pavykusi – geras oras, šilta, jaučiamas tikras pavasaris, o ir pirkėjai nepraeina pro šalį.


Inga Ščečkova, irgi atvykusi iš Vilniaus, Utenoje jau ne pirmą kartą. Moteris prekiauja kvapniais įvairiaspalviais muilais ir sako, kad Utenos mugės jai vienos mielesnių, tad visada pasidomi, kas vyksta Utenoje. Štai šį sekmadienį rinkosi iš dviejų mugių – Kauno rajone Šeimų šventėje ir mūsiškėje Utenoje.
„Man labai patinka Utena, Utenos žmonės, tad stengiuosi visose mugėse dalyvauti, – sako moteris. – Ir šiandien puiki diena, žmonės prieina, domisi, perka.“ Savo gaminamus muiliukus I. Ščečkova skirsto į tris grupes: spalvoti ir kvapnūs muiliukai, muilo puokštės ir prabangiai atrodantys muilai su įvariais priedais. Pasakoja, kad muilo spalvai ir kvapui išgauti naudojanti tik natūralias medžiagas. O „prabangieji muilai“ gaminami su negyvosios jūros purvu, avižų ekstraktu, kanapių aliejumi, medumi, morkomis, grikiais ir alijošium, alyvuogių aliejum, arganų aliejum – yra iš ko pasirinkti.
„Muilo puokštės, muilo gėlės yra naujiena. Tai namų dekoracija. Ji ilgai stovi, ilgai kvepia. Kai nustoja kvepėt, galima ant vilnelės papurkšti aliejuko ar kvepalų, apvynioti dantų krapštuką ir įkišti gilyn. O kai atsibosta, galima tiesiog sunaudoti pagal paskirtį. Pradžioje tai buvo kaip vonios puošmena, o dabar žmonės jau ir kambariuose naudoja kaip interjero detalę“, – džiaugiasi I. Ščečkova.
Mugė Utenio aikštėje garsiau ar tykiau šurmuliavo iki pat ketvirtos valandos popiet. Priešingai nei per prieš kelias savaites vykusią sodinukų mugę, prekeiviai šį sykį išbuvo ir pirkėjų laukė iki mugės pabaigos.
Autorės nuotr.