Aktualijos

Turi problemų? Tai ir pasirūpink jomis…

Genovaitė ŠNUROVA. Apie neįgaliųjų integraciją kalbama jau ne vieną dešimtmetį, tik nuo tų kalbų niekam ne geriau. Tai kas, kad judantiems tik su neįgaliojo vežimėliu pridaryta daug pandusų, bet vos ne visi jie tik „dėl akių“, nes niekaip jais nepasinaudosi. Įvairiose publikacijose ne vieną pavyzdį pateikiau apie tai, kad, netgi su stipraus žmogaus pagalba pandusu užvažiavęs iki reikiamos įstaigos ar bet kokio kito pastato durų, vis tiek negali į jį patekti, nes durys atsidaro į lauką, o aikštelė prie jų tokia maža, kad trauktis paprasčiausiai nėra kur.
Prieš keletą metų su vienu jaunu vyru išbandėme pandusą, esantį šalia Utenos kolegijos Medicinos fakulteto. Tas minėtas vyras sutiko dalyvauti eksperimente – tuo pandusu užstumti neįgaliojo vežimėlyje sėdinčią apie 60 kilogramų sveriančią merginą. Iš karto sakau – eksperimentas nepavyko. Jaunam vyrui pritrūko jėgų užvežti merginą tuo pandusu. Gerai, kad K. Ladygos gatve ėjęs vyras, pamatęs situaciją, suskubo padėti.
Sutikim, tai dar ne pati beviltiškiausia situacija. Yra ir sunkiau įveikiamų. Štai kad ir tokių. Tarkime, prie lovos prikaustytam jūsų artimajam suskaudo dantį. Jokiais vaistais ar liaudiškomis priemonėmis to skausmo numalšinti nepavyksta. Netgi sveikam žmogui danties skausmas – problema, nes ne bet kada užsimanęs pateksi pas odontologą. O ką daryti, jei toks žmogus tegali tik kalbėti ir ranką pajudinti?
„Taip, yra tokia problema, – patvirtino Utenos rajono neįgaliųjų draugijos ir Neįgaliųjų reikalų komisijos prie Utenos rajono savivaldybės tarybos pirmininkė Sandra Ragaišytė. – Ir ne vien dėl danties skausmo, bet ir dėl kitų sveikatos problemų, pavyzdžiui, ausies skausmo. Pagalbos į namus bet kuriuo atveju – nėra. Kaip išmanai, taip tvarkykis su atsiradusia problema. Utenos socialinių paslaugų centras tegali tik suteikti transportą. Vienas žmogus (ar tai būtų šeimos narys, ar kaimynas) gulinčio žmogaus į tą automobilį neatneš. Laimei, mūsų yra pasirašyta „draugystės sutartis“ su Utenos kolegija. Studentai padeda nejudantį žmogų ir į automobilį įkelti, ir į reikalingą sveikatos priežiūros įstaigą nuvežti, ten jį pasodinti, prilaikyti ir t. t.
O jei tokios pagalbos nebūtų, iš kur jos laukti? Ką daryti tada? Joks odontologas neatvyks į, tarkime, danties skausmą kenčiančio žmogaus namus. Utenoje tikrai nėra tokios paslaugos. Mano nuomone, reikėtų mobilios komandos, kuri prireikus padėtų tokiais ar panašiais atvejais. Aš bandžiau pajudinti šitą reikalą. Po susirašinėjimo gavau tokį Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus vedėjos Rasos Biekšienės atsakymą. Paskaitykite.“ Tęsinys 2019 12 04