Aktualijos

Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės plėtros perspektyvos – Turto banko rankose

Senoji Utenos ligoninė, esanti S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje, išgyvena permainų laikotarpį. Neseniai dalį ligoninės patalpų paliko Utenos apskrities Valstybinė mokesčių inspekcija. Šiuo metu patalpos, turto patikėjimo teise priklausančios Valstybės įmonei Turto bankas, tuščios. Ir, deja, labai prastos būklės, apleistos, prašyte prašančios kapitalinio remonto.
Kitoje senosios ligoninės pastato dalyje, nuosavybės teise priklausančioje Utenos rajono savivaldybei, įsikūrusi Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė. Ji mūsų sparčiai senstančiai visuomenei yra labai reikalinga, svarbi ir būtina.
Šiuo metu slaugos ligoninėje yra 80 lovų: 74 – palaikomojo gydymo ir slaugos, 6 – paliatyviojo gydymo. Žinant, kad Utenos rajone gyvena 10 tūkst. pensinio amžiaus gyventojų, sparčiai auga sunkių onkologinių, išeminės širdies ligų, insultų, traumų skaičius, šis lovų kiekis yra labai mažas ir nepatenkina to paslaugų poreikio, kuris yra.
Eilėje patekti į ligoninę nuolat laukia apie 10–20 pacientų. Be to, trūksta patalpų teikiamoms fizioterapijos paslaugoms, aptarnaujančiam personalui bei administracijai. Sunkiems ligoniams būtina nepertraukiama kasdienė kvalifikuota slauga, o ją namuose suteikti yra sudėtingas ir ne visiems prieinamas dalykas. Todėl norinčių ir tų, kuriems yra būtinybė gauti gydymą slaugos ligoninėje, yra klur kas daugiau, nei ligoninė gali šiuo metu priimti.
Utenos rajono savivaldybė ne kartą kreipėsi į Lietuvos Respublikos finansų ministeriją, siūlydama jai perduoti buvusias Utenos apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos patalpas, kad būtų galima imtis plėsti slaugos ligoninę ir gerinti paslaugų teikimą sunkiai sergantiems ligoniams. Tačiau susitarti nepavyko. Finansų ministerija, būdama šių patalpų savininkė ir turėdama galimybę patalpas remontuoti, kažkodėl to nedarė, todėl Utenos ligoninės, įkurtos 1909 m., pastatas ir tapo apverktinos būklės.
Perimtose patalpose galėtų būti įkurtos taip reikalingos slaugos lovos (jų poreikis – 51), taip pat būtų žymiai pagerintos sąlygos pacientams. Šiuo metu slaugos ligoninėje yra palatų, kuriose gydosi po 5–6 pacientus. Slaugos ligoninė galėtų teikti ir trumpalaikės socialinės globos paslaugas, jų poreikis taip pat yra labai didelis.
Tačiau yra vienas bet. Perėmus patalpas, kaip jau rašyta, jas būtinai reikės remontuoti. Utenos rajono savivaldybė atliko skaičiavimus, kokia galėtų būti remonto darbų kaina. Kadangi remontuotinas plotas – 1099,62 kv. m, senosios ligoninės pastato dalies remontas kainuotų beveik 1 mln. eurų.
Nepaisydama didelės remonto kainos bei siekdama teikti gyventojams kokybiškas ir saugias palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas, Utenos rajono savivaldybė kartu su Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligonine pasiryžusi pastatą suremontuoti savomis lėšomis.
Vedama šios nuostatos Utenos rajono savivaldybė raštu kreipėsi į VĮ Turto banką, prašydama apsvarstyti galimybę perduoti minėtas patalpas jos nuosavybėn.
Reaguodami į raštą Utenos rajono savivaldybėje apsilankė ir su Utenos rajono savivaldybės meru Alvydu Katinu bei kitais savivaldybės vadovais susitiko Turto banko direktorius Mindaugas Sinkevičius bei Živilė Ričkienė, Turto strategijos ir plėtros departamento Strategijos ir analizės skyriaus vadovė.
Pagrindinė susitikimo tema, žinoma, – buvusių Utenos apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos patalpų perdavimas savivaldybei. Vyko diskusija, buvo kalbama apie mainų galimybę, kai Turto bankui perduodamos tokios pat vertės patalpos (turto vertintojai minėtą pastato dalį įvertino 240 tūkst. eurų). Pasak mero A. Katino, toks pasiūlymas savivaldybei nėra priimtinas.
Baigiantis susitikimui Turto banko atstovai sakė apsvarstysiantys Utenos rajono savivaldybės prašymą ir pateiksiantys savo sprendimą.
Šiuo metu yra laukiama Turto banko atsakymo. Tikėkimės, kad jis bus teigiamas.
Utenos rajono savivaldybės administracija