Aktualijos

Senosios laidotuvių tradicijos keliauja užmarštin

Rasa MILERYTĖ

Daugiau nei 60 procentų lietuvių linkę į modernesnį mirusiųjų išlydėjimą. Kelias dienas trukdavęs šarvojimas, naktinis budėjimas prie mirusiojo, dideli vainikai su atsisveikinimo žodžiais ir gedulingi pietūs keliauja užmarštin. Tai atskleidė tarptautinės rinkos tyrimų bendrovės „Berent“ atliktas visuomenės nuomonės tyrimas, kurį užsakė ritualinių laidojimo paslaugų centras „Rekviem“. Tyrimo metu tik 7 procentai pasisakė už visiškai tradicines laidotuves.

Atsisveikinimą namuose keičia atsisveikinimas
šarvojimo salėje, populiarėja kremavimo paslauga

Dabar tradicines laidotuves pamatysime tik kaimuose, bet ir ten jos baigia nunykti su išmirštančia senolių karta. Vis dažniau užuot kvietęsi giedotojas artimąjį laidojantys žmonės renkasi įrašytą gedulingą muziką, budėjimo prie mirusiojo naktimis praktiškai nebeliko, vargu ar dar kas mirties akimirką sustabdo laikrodžius ir uždangsto veidrodžius.
Visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad atsisveikinti su mirusiuoju lietuviams vis patraukliau šarvojimo salėse, o atsisveikinimas sutrumpėjo iki 1–2 dienų. Nedidelis procentas žmonių pasisakė už ypač trumpą atsisveikinimą – prieš pat laidotuvių ceremoniją, tačiau laidoti be jokio atsisveikinimo lietuviams atrodo nepriimtina. Anksčiau įprastą atsisveikinimą namuose rinkosi 47 procentai lietuvių.

Tęsinį skaitykite 2019 10 30 „Utenyje“