Aktualijos

Pėstieji, būkite atsargūs!

Pėsčiųjų dalyvavimas eisme pagrįstas atsargumu! Turite būti labai budrūs laikotarpiu, kai didesnę paros dalį yra tamsu, dažnai būna darganota, keliai slidūs, o eismo ir važiavimo sąlygas sunkina šlapdriba, sniegas, dulksna, lietus. Šiemet žuvo 18 pėsčiųjų, 497 – sužeisti. 2022 metais žuvo 31 pėsčiasis, sužeista 714 pėsčiųjų. 2021 metais žuvo 28, sužeisti 629 pėstieji.

Tamsoje pėstiesiems – nesaugu

Iš beveik 3 000 eismo įvykių, kuriuose nukenčia žmonės, apie 22 proc. sudaro atvejai, kai transporto priemonės partrenkia pėsčiuosius. Iš 714 sužeistųjų pernai ir 629 užpernai – 23 proc. pėsčiųjų buvo sužeisti tamsiuoju paros metu. Deja, į tamsą dar labai dažnai išeiname nepasirūpinę savo saugumu.

Nepamirškite, kad tamsoje ar esant blogam matomumui ir dar tamsiai apsirengę būsite beveik nepastebimi. Efektyviausia priemonė yra arba atšvaitai, arba šviesą atspindintys drabužiai. Juos turėti ar dėvėti tamsiuoju paros metu yra pėsčiųjų pareiga. Su savimi visada turėkite taisyklingai pritvirtintus atšvaitus arba vilkėkite ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Jeigu jų neturite, neškitės su savimi šviečiantį žibintą.

Ar moku naudoti atšvaitą?

Atšvaitai patys nešviečia, jie tik atspindi šviesą, todėl prie drabužių atšvaitą reikia tvirtinti taip, kad jis būtų gerai matomas kitiems eismo dalyviams (neuždengtų drabužių detalės, krepšys, kiti daiktai). Atšvaitas, prisegtas dešinėje drabužių pusėje ir būtent automobilio žibintų aukštyje, bus gerai matomas iš priekio atvažiuojančių transporto priemonių vairuotojams.

Jeigu atšvaitai yra juostiniai, einant keliu užmiestyje, juos reikia užsidėti ant dešinės rankos, kiek aukščiau rankos riešo, arba ant kojos – blauzdos srityje. Naudokite keletą atšvaitų.

Jei atšvaitas pakabinamas, sekite jį prie palto ar striukės kišenės taip, kad kabėtų suaugusio žmogaus kelių aukštyje, t. y. būtų maždaug automobilio žibintų šviesų aukštyje.

Jeigu atšvaitas pritvirtintas ant rankinės, neškite ją ne ant peties, o taip, kad atšvaitas būtų ties keliais ir būtinai kabėtų išorėje.

Pernai išaiškinti 679 atvejai, kai pėstieji nesilaikė nustatytų saugaus elgesio tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui reikalavimų. Už šį Kelių eismo taisyklių pažeidimą taikoma administracinė atsakomybė (bauda iki 40 Eur).

Visada įsitikinkite, kad eiti saugu

Dažniausiai pėstieji neteisingai pereina važiuojamąją kelio dalį arba ją pereina ten, kur tai draudžiama daryti. Pernai užfiksuoti 1 737 tokie pažeidimai.