Aktualijos

Kovai – gamtos dalis. Neįrašykime jų į Raudonąją knygą

Dauniškio parkas – bene labiausiai visų pamėgta vieta mieste. Visų – tai ne vien dviem kojomis vaikščiojančių, bet ir laipiojančių, skraidančių, bėgiojančių. Pušyne apsigyvenusios voverytės – neabejotinai visus lankytojus džiuginanti parko puošmena. Bet savo namais parką pasirinko ir daug problemų Dauniškio kvartalo gyventojams bei kitiems uteniškiams sukeliantys varniniai paukščiai – kovai. Čia jie suka lizdus, deda kiaušinius, augina koviukus, kranksi nuo pat ankstyvo ryto. Kovų perėjimo laikotarpiu pušyne dingsta tyla ir švara. Ir taip iki liepos mėnesio pradžios, kai kovai, išauginę vaikus, iš pušyno išskrenda savais keliais. Bet žiemą jie sugrįžta ir vėl viskas prasideda iš naujo.
Bandymų išvaikyti kovus iš Dauniškio pušyno buvo ir yra daug. UAB „Utenos komunalininkas“, Utenos rajono savivaldybės administracijos užsakymu gavusi atitinkamus leidimus, jau keletą metų ardo kovų lizdus. Šia priemone siekiama sėslius paukščius perkelti į kitą, atokesnę, vietą. Pasak ornitologų, tai pagrindinė šių paukščių populiacijos mažinimo priemonė, vienintelis sprendimo būdas, nesipykstant su gamta, palengva leisti patiems paukščiams pakeisti gyvenamąją vietą. Bet, vadovaujantis Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių nuostatomis, kovų lizdų negalima ardyti nuo kovo 1 d. iki liepos 1 d.
Kovai – sėslūs paukščiai. Išprašyti juos palikti savo namus yra labai sudėtinga. Jie peri toje vietoje, kur patys išsirito ir užaugo, tad, suprantama, iš įprastos vietos traukiasi nenoriai. Bet pastaruoju metu požiūris į kovus keičiasi. Ar reikia juos varyti iš jų gyvenamųjų vietų? Ornitologų teigimu, kovų populiacija Lietuvoje ne didėja, atvirkščiai – mažėja. Nesinorėtų sulaukti to meto, kai kovus reikės ne bandyti išprašyti iš Dauniškio pušyno, o įrašyti į Raudonąją knygą. Pasak ornitologų, kovai yra vieni naudingiausių žemės ūkio pagalbininkų ir sanitarų, jie yra gamtos dalis, visada gyvena šalia žmonių.
Tad kreipiamės į Utenos gyventojus, ragindami tuos kelis mėnesius, kol paukščiai peri ir augina jauniklius, būti atlaidesnius ir supratingesnius. Iki liepos mėnesio, kai kovai paliks Dauniškio pušynėlį, liko nedaug.
Utenos rajono savivaldybės administracija