Aktualijos

Kelios dešimtys ukrainiečių iš Kovelio miesto laikiną prieglobstį rado Sudeikiuose

Genovaitė ŠNUROVA

Vasario 27 dieną Utenos rajono savivaldybės tarybos narys Paulius Čyvas ir savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Kristina Andrulienė specialiai užsakytu autobusu vyko į Lenkiją, kur šios šalies Chelmo miesto sporto centre jų laukė grupė moterų ir vaikų, atvykusių čia iš karo niokojamos Ukrainos Kovelio miesto. Dešimtys ukrainiečių atvežti į Uteną, o jų apgyvendinimo vieta – Sudeikių daugiafunkcis centras.
Ukrainos Kovelio miesto meras Igor Čaika kreipėsi į Utenos rajono savivaldybės vadovus prašydamas suteikti informaciją, ar miestas galėtų priimti karo pabėgėlius – moteris ir vaikus, ar galėtų juos laikinai apgyvendinti. Abejojančių tikrai nebuvo.
Kodėl būtent iš Kovelio? Norisi priminti, kad 2005 m. gegužės 20 d. Utenos rajono savivaldybė pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Kovelio miestu. Nuspręsta bendradarbiauti ekonominės veiklos, prekybos, verslo, ekologijos, komunalinio ūkio, transporto, švietimo, kultūros, sporto, turizmo, sveikatos apsaugos, socialinėje ir kitose srityse. Suprantama, karas ir pabėgėliai sutartyje nebuvo paminėti, nes niekas net juodžiausiame sapne negalėjo tikėtis tokių dalykų…
Kovelis įsikūręs šiaurės vakarų Ukrainoje, Voluinės srityje, į šiaurę nuo Lucko miesto.
Kovelis – svarbus Ukrainos Respublikos geležinkelio mazgas. Miesto teritoriją kerta tarptautiniai greitkeliai Kijevas–Liublinas, Aleksandropolis– Klaipėda.
Kovelis yra svarbus Ukrainos pramonės centras. Čia vystoma automobilių, įvairių įrenginių, mėsos perdirbimo, pieno ir duonos produktų gamybos, miško apdirbimo, baldų pramonė ir kt.
Kovelio miesto delegacijos ne kartą lankėsi Utenos miesto šventėse, bendradarbiavo švietimo, kultūros ir sporto srityse, lankėsi įvairiose miesto įmonėse ir įstaigose.
Lenkijos Chelmo mieste uteniškių laukė 41 karo pabėgėlis, 9 iš jų nusprendė pasilikti Lenkijoje, į Lietuvą atvažiavo 32. Vieni jų pasilieka Vilniuje pas savo artimuosius, o 23 šiandien, t. y. vasario 28 d., atvyko į laikino apgyvendinimo vietą – Sudeikių daugiafunkcį centrą.