Aktualijos

Išaugus COVID-19 pacientų skaičiui, ligonines pasieks gyvybiškai svarbi įranga

Dėl pastarųjų savaičių COVID-19 sergančių pacientų antplūdžio šalies ligoninėse, medicinos įstaigoms pradėjo trūkti ne tik personalo, bet ir medicinos įrangos, būtinos gydyti ligonius ir gelbėti jų gyvybes. Skubiai išsiaiškinusi medicinos įstaigų poreikius SBA šią savaitę nupirko ir dovanojo didelį kiekį ligoninėms trūkstamų medicinos prietaisų – nuo plaučių ventiliavimo aparatų, deguonies tėkmės sistemų iki reanimacinių lovų bei gyvybinių funkcijų monitorių.
„Skubiai susisiekėmė su didele dalimi Lietuvos ligoninių ir per porą dienų pamatėme realų vaizdą, žinojome situaciją ir ko šiuo metu labiausiai reikia ligoninėms gelbstint žmonių gyvybes. Rinkoje šios įrangos poreikis didžiulis, visame pasaulyje ji graibstoma. Tad dėl ligoninėms privalomų klampių viešųjų pirkimų procedūrų ar lėšų stygiaus COVID-19 gydymui būtini įrengimai būtų pavėlavę. Mūsų komanda susisiekė su dešimtimis tiekėjų, kuriems pagrindinė sąlyga buvo, kaip greitai galime gauti jų turimą įrangą. Radus tinkamą, didelę dalį ligoninėms gyvybiškai svarbių prietaisų pristatėme iki Kalėdų, likę pasieks per artimiausias kelias dienas“, – teigė SBA prezidentas Arūnas Martinkevičius.
Pasak jo, tai, kad įrangą pavyko nupirkti taip operatyviai, galima laikyti mažu kalėdiniu stebuklu. Ligoninėms bus dovanota 15 dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų, kurie užtikrins kvėpavimo funkciją tiek sunkiems, tiek apysunkiems ligoniams. Dar 9 didelio deguonies srauto terapijos sistemos tieks deguonį pacientams ir gali jiems padėti išvengti plaučių intubavimo, 9 gyvybinių funkcijų monitoriai nuolat seks ligonių būklę, 16 deguonies koncentratorių tieks deguonį tose palatose, kur nėra centralizuoto jo tiekimo sistemų, 15 reanimacinių lovų sudarys galimybes priimti daugiau sunkių pacientų, portatyvinis rentgenas leis operatyviai diagnozuoti ir sekti sunkių pacientų plaučių būklę, kad laiku būtų priimti gyvybiškai svarbūs gydymo sprendimai. Deficitu tapusios 75 infuzinės pompos automatiškai dozuos ir leis vaistus viruso pakirstiems ligoniams, o 5 dezinfekcinio rūko sistemos naikins užkratą ligoninių patalpose. Bendra visos šios įrangos vertė – 479 tūkst. eurų.
Pasak A. Martinkevičiaus, siekta padėti ne tik didžiosioms, bet ir mažesnėms ligoninėms, kurioms gyvybiškai svarbios įrangos kovojant su COVID-19 taip pat labai trūksta. SBA parama pasieks Santaros klinikas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninę, Klaipėdos universitetinę, Respublikines Šiaulių ir Panevėžio ligonines. Taip pat – Raseinių, Šilutės, Ukmergės, Utenos ir Visagino ligonines. Utenos ligoninei SBA perduoda 4 pacientų stebėjimo monitorius bei 20 infuzijos pompų.
„Dėl didžiulio sergamumo staigiai plečiant COVID-19 palatas ir guldant vis naujus sunkios būklės ligonius, smarkiai išaugo jiems gydyti reikalingos gyvybiškai svarbios įrangos poreikis, kurio tiesiog nespėjame patenkinti. Tokia laiku suteikiama ir nuoširdi pagalba yra geriausia dovana mums ir mūsų pacientams šiuo pačiu sunkiausiu laikotarpiu, nes galėsime padėti daugiau žmonių. Dar vieną dovaną gali įteikti ir visi šalies gyventojai, jei tiesiog liktų namuose“, – teigia Santaros klinikų vadovas prof. Feliksas Jankevičius.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės generalinis direktorius prof. Albinas Naudžiūnas pabrėžė, kad tai – svari parama didžiausiai COVID-19 ligonius gydančiai įstaigai. „Turime apie pustrečio šimto COVID-19 ligonių, kuriems reikalinga neatidėliotina pagalba. Daugumą jų kamuoja deguonies nepakankamumas, todėl ši parama yra itin vertinga ir svariai prisidės prie nelengvos kovos su pandemija“, – kalbėjo prof. A. Naudžiūnas.
„Ligoninėse užsikimšus reanimacijos skyriams nuo sunkių pacientų, reikia vis daugiau deguonies aparatų ir dirbtinės plaučių ventiliacijos sistemų, kurie tapo neįkainojami. Jie tikrąja to žodžio prasme padeda palaikyti gyvybę. Gavę gydymui būtiniausių aparatų, atitoliname galimą skaudų pasirinkimą – kurį pacientą pirmiausiai gelbėti“, – sako Raseinių ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai Odeta Borkertienė.
SBA ligoninėms trūkstamos įrangos dovanojo ir per pavasario karantiną. Tuomet medicinos įstaigoms Lietuvoje nupirkta ir perduota ventiliavimo aparatų bei valymo-dezinfekcijos mašinų. Sveikatos krizės akivaizdoje imtasi ir kitų pagalbos iniciatyvų. „Utenos trikotažo“ darbuotojai savanoriškai dirbo savaitgaliais ir šalies medikams pasiuvo ir perdavė 15 000 daugkartinių kaukių, kurių tuo metu labai trūko. Visų savivaldybių socialiniai darbuotojai sulaukė apsauginių FFP2 respiratorių. Prieš pat Velykas SBA įmonių savanoriai su visaverčio maisto paketais aplankė daugiau nei 1000 senolių įvairiuose Lietuvos miestuose. SBA įmonės taip pat rėmė muzikantus regionuose. Įskaitant nujausią įrangą, bendra SBA ir jos žmonių šiais metais per pandemiją suteiktos paramos vertė siekia beveik 650000 eurų.