Aktualijos

Didžiausiuose prekybos tinkluose – kelių eurų skirtumas už tas pačias prekes

Ieškant maisto produktų, pirkėjų pasirinkimams įtakos turi ne tik prekių kokybė, bet ir jų kaina. Slapto pirkėjo tyrimų agentūros SeeNext atliktas naujausias dažno vartojimo prekių kainų palyginimo tyrimas atskleidžia, kuriuose šalies prekybos tinkluose galima apsipirkti pigiausiai ir sutaupyti.

Kaip skelbia SeeNext, vasario 15 d. atlikto tyrimo metu slapti pirkėjai apsilankė Vilniaus ir Kauno penkių didžiausių šalies prekybos tinklų parduotuvėse – „Iki“, „Lidl“, „Maxima XX”, „Norfa XL“ bei „Rimi Hyper“. Apsipirkimui buvo pasirinktas 25 pigiausių dažno vartojimo prekių krepšelis, kurį sudarė iš skirtingų maisto kategorijų atrinktos prekės: pieno, mėsos, grūdinės kilmės, bakalėjos produktai, vaisiai ir daržovės bei gėrimai.

Tarp pigiausio ir brangiausio prekių krepšelio – daugiau nei 4 eurų skirtumas

Šio tyrimo metu buvo ieškoma dažno vartojimo prekių, kurias pirkėjai galėtų įsigyti pačiomis žemiausiomis kainomis. Visgi pastebėta, kad net ir analogiškų prekių krepšelių kainos skirtinguose prekybos centruose sudarė kelių eurų skirtumą. Pavyzdžiui, pigiausias prekių krepšelis, kainavęs 34,76 euro, buvo įsigytas „Lidl“ parduotuvėse, o brangiausias – už 38,77 euro – buvo nupirktas „Iki“ parduotuvėse. Kainų skirtumas tarp šių prekių krepšelių viršijo 4 eurus.

Žemiausių prekių krepšelių kainų vidurkiai užfiksuoti „Lidl“ – 34,76 eur., „Maxima“ – 35,90 eur. ir „Rimi“ – 36,66 euro. Tuo metu didžiausi prekių krepšelių kainų vidurkiai – perkopę 38,77 eur. – „Norfa“ ir „Iki“ prekybos tinkluose.

Prekių kainų analizė atskleidžia, kur pigiausi mėsos, pieno ir kiti produktai

SeeNext atlikto tyrimo duomenimis, sugrupavus įsigytas prekes pagal jų tipą, išsiaiškinta, kuriose prekybos vietose konkrečios prekės kainuoja pigiausiai.

Tyrimo metu pieno produktus pigiausiai buvo galima įsigyti „Lidl“ prekybos tinkle už 7,27 euro, o brangiausiai jie kainavo „Iki“ prekybos tinkle – 8,64 euro. Tarp pieno prekių žemesne kaina išsiskyrė vanilinis sūrelis ir fermentinis sūris „Lidl“, o aukštesne – fermentinis sūris ir graikiškas jogurtas „Iki“. Kefyro kaina visuose prekybos tinkluose buvo vienoda.

Mėsos kategorijos prekės pigiausių kainų atžvilgiu labiausiai išsiskyrė  „Lidl“ ir „Rimi“ prekybos tinkluose, kuriuose šie gaminiai kainavo 10,02 euro. Tuo metu, aukštesne mėsos produktų kaina pasižymėjo prekių krepšelis „Iki“ prekybos tinkle, kur jis siekė 10,36 euro. Visuose prekybos tinkluose užfiksuota vienoda viščiuko broilerio kaina bei visur beveik identiška buvo vištos krūtinėlės filė kaina.

Už grūdinės kilmės produktus šį mėnesį mažiausiai buvo sumokėta „Rimi“ prekybos tinkle – 2,94 euro, o didžiausia šios produktų grupės kaina užfiksuota „Norfa“ prekybos tinkle – 3,26 euro. Žemesne kaina šioje prekių kategorijoje išsiskyrė ryžiai „Rimi“, o aukštesne – makaronai „Norfa“ prekybos tinkle. Visose prekybos vietose užfiksuota vienoda batono kaina.

Mažiausia vaisių ir daržovių kaina užfiksuota „Lidl“ prekybos tinkle – 2,22 euro, o didžiausia „Iki“ prekybos tinkle – 3,07 euro. Žemesne kaina išsiskyrė bulvės ir obuoliai „Lidl“, o aukštesne kaina pasižymėjo bananai „Rimi“ bei bulvės „Iki“ prekybos tinkluose.

Gėrimai pigiausiai kainavo „Lidl“ ir „Maxima“ prekybos tinkluose, sumokėjus už juos po 7,95 euro, o didžiausia šios produktų kategorijos kaina rasta „Norfa“ prekybos tinkle – 9,37 euro. Tarp gėrimų labiausiai išsiskyrė degtinės kaina – pigiausiai ji kainavo „Lidl“ ir „Maxima“ prekybos vietose, o brangiausiai – „Norfa“ parduotuvėse. „Rimi“ pastebėta aukštesnė šviesaus alaus kaina.

Likusių krepšelio produktų kategorijoje, kurią sudarė juodasis šokoladas, cukrus, kiaušiniai ir saulėgrąžų aliejus, pastebėta, jog mažiausiai už juos sumokėta „Lidl“ prekybos tinkle – 4,12 euro, o daugiausiai – „Iki“, „Maxima“ ir „Rimi“ prekybos tinkluose – 4,38 euro. Visose aplankytose parduotuvėse užfiksuotos vienodos šokolado, cukraus ir aliejaus kainos, o žemesne kaina išsiskyrė kiaušiniai, nupirkti „Lidl“ prekybos tinkle.

Šio tyrimo metu 25 pigiausių dažno vartojimo prekių krepšelį sudarė: obuoliai (55 mm, 1 kg), bananai (1 kg), bulvės (1 kg), batonas (300 g), makaronai spagečiai (400 g), birūs ilgagrūdžiai ryžiai (800 g), birūs grikiai (800 g), vištų kiaušiniai (M dydžio, 10 vnt.), saulėgrąžų aliejus (1 l), baltasis cukrus (1 kg), pigiausias juodasis šokoladas (40%  kakavos, 100 g),  glaistytas vanilinis sūrelis (45 g), vištos krūtinėlės filė (1 kg), šviežias viščiukas broileris (1 kg), kiaulienos ir (arba) jautienos virta dešra (1 kg), graikiškas jogurtas (10 % riebumo, 400 g), kefyras maišelyje (2,5 % riebumo, 1 l), grietinė (30 % riebumo, 400 g), fasuotas fermentinis sūris (45 % riebumo, 250 g), šviežias pienas maišelyje (2,5 % riebumo, 1 l), varškė (9 % rieb., 180 g), sviestas (82 % riebumo, 180 g), mineralinis negazuotas vanduo (1,5 l), šviesus alus be užstato (~5 %, 1 l), pigiausia degtinė be užst. (38-40 %, 0,5 l).

Kaip skelbia tyrimą atlikusi slapto pirkėjo ir rinkos tyrimų agentūra SeeNext, prieš apsipirkimą prekės nufotografuojamos lentynoje, taip pat užfiksuojamas pirkimo kvitas – pagal tai analizuojamos ir lyginamos produktų kainos. Be prekės nuotraukos ir įrašo pirkimo kvite apsipirkimas nėra įskaitomas analizėje. Jei prekybos vietoje nepavyksta rasti nurodytos prekės, jos ieškoma kitoje tokio paties tipo parduotuvėje. Nepavykus rasti ir kitoje parduotuvėje, perkama alternatyvi prekė iš atitinkamos prekių grupės.

Prekių krepšelis sudarytas taip, kad jame esančius produktus galima būtų objektyviai palyginti – prekės yra tokių pačių charakteristikų, maksimaliai panašaus išfasavimo, tokio paties pakuotės tipo. Tai leidžia tyrime lyginti nurodytas charakteristikas turinčius pigiausius produktus, kuriuos galima rasti visuose prekybos tinkluose. Pabrėžiama, kad atskiruose prekybos centruose yra tikimybė rasti pigesnių tos pačios kategorijos (bet skirtingų charakteristikų) produktų.

Anot SeeNext, tyrimo metu nebuvo naudojamos lojalumo ar nuolaidų kortelės, taip pat neįskaičiuojamas depozito mokestis. Produktų kainos nurodytos be nuolaidų ir apskaičiuotos pagal kainas, nurodytas pirkimo kvite. Prekių, kurioms buvo taikytos nuolaidos, kainos perskaičiuotos pagal pirmines produktų kainas įrašytas pirkimo kvite. Atvejais, kai kaina iki nuolaidos nenurodoma pirkimo kvite, bet matoma kainolapyje, skaičiavimuose naudojama kainolapio, o ne pirkimo kvito kaina. Jei kaina iki nuolaidos nėra nurodyta nei pirkimo kvite, nei kainolapyje ir jos neįmanoma nustatyti, skaičiavimuose panaudojama pirkimo kvite atspausdinta ir už produktą sumokėta kaina. Jei įprasto (be akcijos) kainolapio kaina skiriasi nuo kainos, nurodytos pirkimo kvite, fiksuojamas kainos neatitikimas tarp kainolapio ir pirkimo kvito.