Mūsų gyvenimo spalvos

Purvinos putos

Nežinau, kiek kartų stebėdamas Rusijos okupacinės kariuomenės veiksmus Ukrainoje sakiau – viskas, daugiau nėra kur kristi. Skerdynės, moterų prievartavimai Bučoje, Mariupolyje, raketos į gyvenamuosius namus, ligonines ir mokyklas. Šimtai nužudytų ir sužalotų civilių gyventojų. Žiaurus elgesys su karo belaisviais, vaikų grobimas ir kiti ciniški ir žiaurūs Rusijos nusikaltimai Ukrainoje. Net liguista žudiko maniako vaizduotė turbūt nenueitų toliau. O šventasis naivume! Kas buvo iki šiol, tebuvo tik gležni lapeliai, pumpurėliai.

Birželio 6-osios naktį Rusijos kariuomenė susprogdino Kachovkos hidroelektrinės
užtvanką. Po vandeniu atsidūrė 29 Ukrainos miestai ir kaimai. Labiausiai nukentėjo
Chersono sritis. Potvynis stipriai palietė ir Rusijos okupuotas Ukrainos teritorijas. Nors
Rusijos propagandistai skelbia, kad Putinas davė nurodymą padėti nuo potvynio
nukentėjusiems žmonėms, bet skęstančiųjų gelbėjimas ir toliau lieka pačių skęstančiųjų
reikalas. Evakuotis iš Rusijos okupuotų, o dabar ir potvynio nusiaubtų teritorijų
leidžiama tik turintiems rusiškus pasus. Vandens užtvindytas kairysis Dniepro krantas,
okupuotas Rusijos kariuomenės, buvo užminuotas. Srovė pakėlė minas ir jos tapo
pavojingos abiejuose krantuose gyvenantiems žmonėms. Maža to, okupantai apšaudo
evakuojamus žmones. Jie netgi apšaudė vyriausiąjį Ukrainos rabiną, vykusį gelbėti nelaimės ištiktųjų. Yra žuvusių ir sužeistų.

Tikrasis šios išsigimusios šalies veidas atsiskleidžia tik dabar. Birželio 6-osios naktį Rusijos kariuomenė susprogdino Kachovkos hidroelektrinės užtvanką. Po vandeniu atsidūrė 29 Ukrainos miestai ir kaimai. Labiausiai nukentėjo Chersono sritis. Potvynis stipriai palietė ir Rusijos okupuotas Ukrainos teritorijas. Nors Rusijos propagandistai skelbia, kad Putinas davė nurodymą padėti nuo potvynio nukentėjusiems žmonėms, bet skęstančiųjų gelbėjimas ir toliau lieka pačių skęstančiųjų reikalas. Evakuotis iš Rusijos okupuotų, o dabar ir potvynio nusiaubtų teritorijų leidžiama tik turintiems rusiškus pasus. Vandens užtvindytas kairysis Dniepro krantas, okupuotas Rusijos kariuomenės, buvo užminuotas. Srovė pakėlė minas ir jos tapo pavojingos abiejuose krantuose gyvenantiems žmonėms. Maža to, okupantai apšaudo evakuojamus žmones. Jie netgi apšaudė vyriausiąjį Ukrainos rabiną, vykusį gelbėti nelaimės ištiktųjų. Yra žuvusių ir sužeistų. Vadai „sustrategavo“, pavaldiniai įvykdė. Kad taip įvyks, nežinojo net kairiajame Dniepro krante įsitvirtinę Rusijos kareiviai, kurie gelbėdamiesi nuo kylančio vandens lipo į medžius. Kas nespėjo – nuskendo. Srovė galėjo nunešti skenduolius net iki Juodosios jūros. Tai nėra vienintelė vieta, kurioje rusai išsprogdino vandens užtvankas. Rusijos kariškiai išsprogdino rezervuarus netoli Melitopolio ir taip užliejo kelius į Chersoną ir Krymą, siekdami, kad nepravažiuotų ukrainiečių karinė technika.

Kodėl Rusija sukėlė sprogimą Kachovkos hidroelektrinės užtvankoje? Atsakymas vienas –
siekdama sutrukdyti Ukrainos kontrpuolimui, Krymo ir kitų teritorijų išvadavimui.
Aišku, tikslas buvo pasiektas – kontrpuolimas šioje fronto linijoje neprasidės anksčiau kaip
po dviejų savaičių ar mėnesio. Bet kaip visada rusai apsiskaičiavo. Nors ir kvailam buvo
aišku, kad kairysis Dniepro krantas yra žemesnis. Vanduo užtvindė 600 kvadratinių
kilometrų teritoriją. Trisdešimt du procentai užsemtų teritorijų yra Ukrainos
kontroliuojamame dešiniajame upės krante ir šešiasdešimt aštuoni kairiajame Rusijos
okupuotame krante. Srovė sunaikino ir Rusijos minų laukus palei pakrantę, o rusų
daliniai paskubomis traukėsi 5–15 kilometrų nuo potvynių zonų.

Ar Ukrainos karinė vadovybė numatė galimus įvykius Kachovkoje? Be jokių abejonių, taip. Ir tai vargu ar sustabdys ukrainiečius. Jie atliko didžiulį parengiamąjį darbą, turiu galvoje įvykius Belgorodo srityje ir Rusijos gilumoje. Buvau pakraupęs, kai sužinojau, kad okupuotame Kryme veikė kelios chemijos gamyklos. Protu nesuvokiamas įsakymas Rusijos armijos inžinieriams užminuoti ir reikalui esant susprogdinti „Titano“ chemijos gamyklą netoli Armiansko Krymo šiaurėje. Kas būtų, jei ši gamykla būtų susprogdinta? Į atmosferą patektų tūkstančiai tonų žmonėms ir aplinkai mirtinai pavojingų cheminių medžiagų. Kas nukentėtų pirmiausia? Krymą kolonizavę rusai. Vis dėlto, jei kolonizatoriai būtų protingesni, jie jau dabar pasipustytų padus ir bėgtų iš Krymo, nelaukdami, kol prie jo priartės Ukrainos armija.
Kodėl Rusija sukėlė sprogimą Kachovkos hidroelektrinės užtvankoje? Atsakymas vienas – siekdama sutrukdyti Ukrainos kontrpuolimui, Krymo ir kitų teritorijų išvadavimui. Aišku, tikslas buvo pasiektas – kontrpuolimas šioje fronto linijoje neprasidės anksčiau kaip po dviejų savaičių ar mėnesio. Bet kaip visada rusai apsiskaičiavo. Nors ir kvailam buvo aišku, kad kairysis Dniepro krantas yra žemesnis. Vanduo užtvindė 600 kvadratinių kilometrų teritoriją. Trisdešimt du procentai užsemtų teritorijų yra Ukrainos kontroliuojamame dešiniajame upės krante ir šešiasdešimt aštuoni kairiajame Rusijos okupuotame krante. Srovė sunaikino ir Rusijos minų laukus palei pakrantę, o rusų daliniai paskubomis traukėsi 5–15 kilomentrų nuo potvynių zonų. Ar apie rengiamą terorizmo aktą žinojo Putinas? Ar tokią komandą davė žemesni Rusijos kariuomenės vadai? Nėra jokios abejonės, kad tai buvo suderinta. Pranešama, kad, likus keletui dienų iki sprogimo, rusai pradėjo atitraukti savo kariuomenę ir karinę techniką. Paklausite, o kaip dėl skęstančių gyventojų? Žmogus niekada nebuvo vertybė Rusijoje. Ar galite pasakyti, kiek kainuoja žmogaus gyvybė šioje šalyje? Pagal naujausius pranešimus žuvusių karių artimiesiems dalinami nemokami bilietai į cirką. Štai tokia yra žmogaus gyvybės kaina (maždaug 10 eurų). Ukrainoje jau žuvo 215 tūkstančių rusų kareivių. Ir dėl to niekas nesuka galvos.
Dar vienas svarbus dalykas – iš Kachovkos kanalu buvo tiekiamas vanduo į Krymą. Jau dabar Kryme iš vandentiekio teka dumblinas vanduo. Jo ima trūkti. Gali atsitikti taip, kad Krymas apskritai liks be vandens. Įdomu, kiek iškęs kolonizatoriai? O apie kurortinį sezoną Kryme aš jau nekalbu. Dabar čia atostogauti važiuos tik Putino apdovanotieji ordinu „Už drąsą“. Panašu, kad Kryme gali kilti ir įvairių epidemijų. Ar jau pasiektas dugnas? Ne tik pasiektas, bet ir pramuštas. O kai dugnas pramuštas, galima grimzti dar giliau. Yra dar Zaporižios atominė elektrinė. Ją taip pat galima susprogdinti… Ir yra didelė tikimybė, kad taip ir įvyks.

Dar vienas svarbus dalykas – iš Kachovkos kanalu buvo tiekiamas vanduo į Krymą. Jau
dabar Kryme iš vandentiekio teka dumblinas vanduo. Jo ima trūkti. Gali atsitikti taip, kad
Krymas apskritai liks be vandens. Įdomu, kiek iškęs kolonizatoriai? O apie kurortinį sezoną
Kryme aš jau nekalbu. Dabar čia atostogauti važiuos tik Putino apdovanotieji ordinu „Už drąsą“. Panašu, kad Kryme gali kilti ir įvairių epidemijų. Ar jau pasiektas dugnas? Ne tik pasiektas,
bet ir pramuštas. O kai dugnas pramuštas, galima grimzti dar giliau.

Nėra deramo atsakymo Putinui. Ukrainiečiai eilinį kartą turėjo pasipiktinti Jungtinių Tautų ir Raudonojo Kryžiaus veikla, o jei tiksliau – neveikimu. Aš kuo toliau, tuo labiau nesuprantu, kam reikalinga Jungtinių Tautų organizacija, kuri nieko nesprendžia ir nieko negali. Kas man gali paaiškinti, kuo užtvankos susprogdinimas skiriasi nuo masinio naikinimo ginklo panaudojimo prieš civilius gyventojus? Tai – karo nusikaltimas. Ir už tai anksčiau ar vėliau reikės atsakyti. Norint išvengti Hagos teismo Putinui lieka viena išeitis – paskubėti numirti.
Niekas nepraeina be pasekmių. Kol Ukrainos sąjungininkai trypčioja, pati gamta keršija Rusijai. Dėl stichinio lietaus skęsta Rusijos miestas Vladivostokas. Miestą užklupusi smarki liūtis apsėmė pirmuosius namų aukštus ir rūsius. Eismas mieste beveik neįmanomas.
Ukrainos karinė vadovybė jau anksčiau informavo, kad nepraneš apie prasidėjusį kontrpuolimą. Kontrpuolimas nebus toks, kaip susprogdintos Kachovkos hidroelektrinės vandens srovė – jis nenusiris, nusinešdamas Rusijos kariuomenę. Okupuotą teritoriją reikės atkovoti metras po metro. Rusijos kariuomenė turėjo pakankamai laiko gerai įsitvirtinti. Paruošę įtvirtinimus rusai vis puolė ir puolė Ukrainos pozicijas. Taigi ukrainiečiams teks pirmiausia sustabdyti rusų puolimą ir tik tada kontratakuoti. Dabar svarbu „apčiupinėti“ visą fronto liniją ieškant silpnų vietų. Po to smogti ir veržtis į gilumą. Ryškesnių Ukrainos laimėjimų galima tikėtis tik po 3–4 savaičių.

Ukrainos karinė vadovybė jau anksčiau informavo, kad nepraneš apie prasidėjusį
kontrpuolimą. Kontrpuolimas nebus toks, kaip susprogdintos Kachovkos hidroelektrinės
vandens srovė – jis nenusiris, nusinešdamas Rusijos kariuomenę. Okupuotą teritoriją reikės
atkovoti metras po metro. Rusijos kariuomenė turėjo pakankamai laiko gerai įsitvirtinti.
Paruošę įtvirtinimus rusai vis puolė ir puolė Ukrainos pozicijas. Taigi ukrainiečiams teks
pirmiausia sustabdyti rusų puolimą ir tik tada kontratakuoti. Dabar svarbu „apčiupinėti“
visą fronto liniją ieškant silpnų vietų. Po to smogti ir veržtis į gilumą. Ryškesnių Ukrainos
laimėjimų galima tikėtis tik po 3–4 savaičių.

Kad kontrpuolimas jau prasidėjo, galima spręsti iš pateikiamos Rusijos nuostolių statistikos. Prieš porą savaičių rusai per parą netekdavo 400–500 savo kareivių, o dabar jų netektys išaugo iki tūkstančio ar net daugiau. Pradinis kontrpuolimo etapas bus pats sunkiausias ir lėčiausias bei daugiausiai ukrainiečių aukų pareikalausiantis. Reikės išstumti rusus iš gerai įtvirtintų pozicijų, o tada bus galima eiti 10 kilometrų per dieną. Sprogdindami Kachovkos užtvanką rusai galvojo, kad galės sukoncentruoti kariuomenę siauresniame ruože. Tačiau atsitiko šis tas nenumatyto – įvykiai Belgorode. Dabar rusams reikia galvoti ne tik apie fronto liniją, bet ir apie savo sienų apsaugą. Rusijos savanorių korpuso ir legiono „Rusijos laisvė“ įsiveržimas į Belgorodo sritį yra genialus projektas. Savi vaduoja savus. Jei būtų įsiveržę ukrainiečiai, rezultatas būtų buvęs kitoks. Dar įdomiau būtų, jei prie Rusijos savanorių korpuso ir „Rusijos laisvės“ prisijungtų „Wagner“. Belgorode gyvenantys rusai žino, kas yra karas, kuris trunka jau beveik pusantrų metų. Ir dar vienas svarbus dalykas, ką suprato gyventojai, – jais niekas nepasirūpins. Nei Rusijos savanorių korpusas, nei legionas „Rusijos laisvė“ nėra kažkokie išgalvoti ar Ukrainos propagandos dariniai. Įvairūs šaltiniai pateikia skirtingus duomenis, bet panašu, kad maždaug keturi tūkstančiai rusų kovoja Ukrainos pusėje. Prasidėjus neramumams kai kurios gyvenvietės arčiau sienos su Ukraina buvo paliktos likimo valiai. Nors Rusija ir žadėjo evakuoti gyventojus iš konflikto zonos, bet evakuacija, jei kur ir vyko, vyko labai vangiai. Iš savo pusės Rusijos savanorių korpusas ir legionas „Rusijos laisvė“ siūlo rusams evakuotis į Ukrainą. Jei atsirastų bent keliasdešimt Rusijos gyventojų, norinčių persikelti į kaimyninę šalį, kiltų didžiulis triukšmas. Tada būtų galima pradėti kalbėti ir apie kokią nors Belgorodo respubliką ne Rusijos sudėtyje. Be to, ir labiau nuo Ukrainos nutolusioje Rusijos teritorijoje prasidėjo neramios dienos. Dronai skraido kaip mašalai. Sunku dabar suprasti, kas juos leidžia – Ukraina ar rusų partizanai.

Nors Rusija ir žadėjo evakuoti gyventojus iš konflikto zonos, bet evakuacija, jei kur ir vyko, vyko labai vangiai. Iš savo pusės Rusijos savanorių korpusas ir legionas „Rusijos laisvė“ siūlo rusams evakuotis į Ukrainą. Jei atsirastų bent keliasdešimt Rusijos gyventojų,
norinčių persikelti į kaimyninę šalį, kiltų didžiulis triukšmas. Tada būtų galima pradėti kalbėti ir apie kokią nors Belgorodo respubliką ne Rusijos sudėtyje. Be to, ir labiau nuoUkrainos nutolusioje Rusijos teritorijoje prasidėjo neramios dienos. Dronai skraido kaip
mašalai. Sunku dabar suprasti, kas juos leidžia, – Ukraina ar rusų partizanai.

Pasaulis dar kartą įsitikino, kad Rusija siekdama savo tikslų gali ryžtis patiems baisiausiems nusikaltimams. Parašiau „siekdama savo tikslų“ ir pagalvojau, ar kas nors pasaulyje žino, kokie yra Rusijos tikslai? Anksčiau buvo aiškinama, kad Rusija gelbsti rusakalbius Ukrainos gyventojus nuo nacių. Paskui visi tai pamiršo. Netgi pasigirdo teiginių, kad Rusija Ukrainoje kovoja ne su ukrainiečiais, o su NATO. Kad taip ginami Rusijos gyventojai. Manau, kad iki karo pabaigos šie tikslai dar ne kartą keisis. Yra viena tiesa – Rusija kariauja ne su Ukraina ir netgi ne su NATO, o su visu likusiu progresyviu pasauliu. Galbūt to Rusijoje dar nesuvokia.