Aktualijos

Po susitikimo su Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų viceministru . Mero komentaras

Vienas dažniausių iš gyventojų sulaukiamų klausimų – kada Utenoje bus SPA? Šiuo klausimu tikrai dirbame, bet esame namų darbų lygyje. Pateikiu trumpą informaciją, kokie šiuo metu svarstomi variantai.

Vakar susitikome su LR Vidaus reikalų viceministru ir šios ministerijos specialistais atsakingais už finansinę paramą dėl SPA įrengimo Utenoje finansavimo galimybių. Po vakarykštės ir prieš tai kelis mėnesius vykusios diskusijos aiškėja, kad Utenai kitų miestų pavyzdžiu sekti bus sudėtinga.

Pradžioje norisi pastebėti, kad valstybės investicijų programa, kuria pvz. naudojosi įrengiant savo SPA Kupiškis ar Molėtai jau pasibaigusi ir Utena į šį traukinį neįšoko…

Šiandien aišku tai, kad Utenoje norint įrengti SPA paslaugas yra keturi variantai iš kurių turėsime pasirinkti mums tinkamiausią ir finansiškai prieinamą.

1. Variantas. Mes skiriame vietą mieste, o verslas ar investuotojai savo lėšomis įrengia SPA kompleksą ir vėliau teikia paslaugas. Deja, šiandien nėra nė vieno norinčio įrengti tokį projektą, nes tikriausiai tai nebūtų pelningas projektas.

2. Variantas, kurį pernai siūlė buvusi valdžia – koncesijos būdas. Tokiu atveju investuotojai įrengia SPA objektą, o tada mes sudarę sutartį su juo 15 ar daugiau metų perkame iš šio verslo paslaugą. Atrodytų mintis patraukli, bet pvz. pernai siūlytame 8,3 milijono eurų vertės projekte mūsų permoka būtų siekusi mažiausiai virš 10 milijonų eurų. Kitaip tariant kiekvienais metais būtume turėję rasti biudžete apie 1,5 milijono eurų, kas būtų teoriškai gal ir įmonoma, bet praktiškai sunkiai. Nebent aišku karpyti lėšas nuo visų kitų sričių. Šį variantą mes atmetėme, nes nenorėjome, kad dėl pramogų nukentėtų visi kiti sektoriai – švietimas, keliai, sveikata ir kt.

3. Variantas – mūsų žemės sklype (autobusų parko teritorija arba buvęs stadionas prie uždarytos Rapolo Šaltenio progimnzacijos) mums patiems statyti naują SPA objektą. Abi vietos SPA tinka puikiai, o tokiems projektams galima gauti net 85% procentų finansavimą iš regiono plėtros lėšų ir tai būtų vadinama teritorijos konversija. Skamba viliojančiai, tačiau norint gauti tokį finansavimą realiai tokiame objekte pagal reikalavimus negalėtų 5 metus būti komercijos, o visos veiklos turėtų vykti pagal iš anksto suplanuotas programas ir veiklas. Jei tokiu atveju atsirastų komercija, kas neišvengiama, tuomet visai komercinių veiklų apimčiai lėšos nebūtų skiriamos, jas reikėtų padengti mūsų biudžeto lėšomis, kurių deja nėra. Jei imti kaimynų pavyzdžius, kurių gerokai seniau pradėti planuoti SPA kainavo 5-6 milijonus eurų, įvertinant infliaciją analogiški objektai mums galėtų kainuoti apie 8 milijonus eurų. Tokiu atveju preliminariai skaičiuojant mums galėtų reikėti iš savo lėšų padengti apie pusę šių projekto lėšų – 4 milijonus. Kadangi biudžete tokių laisvų lėšų nėra, o dėl praskolintos Utenos rajono savivaldybės, skolintis per metus galime vos iki 700 000 – 800 000 eurų, šis projektas taip pat yra mums teoriškai gal ir įmanomas, bet finansiškai sunkiai įgyvendinamas.

4. Variantas. Senojo miesto baseino rekonstrukcija ar remontas. Šiuo atveju galima būtų pritraukti kažkiek regionų plėtrai skirtų lėšų, nereikėtų statyti naujo baseino, projektas neužtruktų labai ilgai, jei daryti ne rekonstruojant iš esmės, o labiau remontuojant ir papildant SPA paslaugomis, tam nereikėtų kelių milijonų. Taip pat kyla klausimas – jei statyti naują baseiną, kuriame privalėtų sportuoti vaikai, ką tuomet turėtume daryti su esamu? Ar pajėgtume vienu metu išlaikyti tokius du objektus. Šiuo metu išsiaiškinome, kad galime įrengti iki 70 parkavimo vietų prie esamo baseino, turime laisvų erdvių, kuriose galėtų atsirasti SPA erdvės, yra galimybės suderinti naują darbo laiką ir kitus tokiam objektui būtinus dalykus, Tačiau tai nebus visa apimtimi naujas objektas.

Tad – ar žvirblis saujoje, ar briedis lankoje? Toks šiandien klausimas kyla mums ir artmiausiu metu turėsime apsispręsti bei judėti kažkuriuo keliu, kad netolimoje ateityje patenkinti uteniškių ir svečių poreikius.

p.s. Jei nebus kokių nors force majore, tai kitam sezonui Dauniškio ežero pakrantėje turėsime gero maisto kavinę ir dviejų trasų WAKE (vandenlenčių) parką. 🙂