Projektas "Paribio istorijos"

Centras, kuriame gydomos sergančios sielos

Vytautas Kazela

Atvažiavęs prie Utenos PSPC ir palikęs automobilį aikštelėje apsidairydamas lipu laiptais į Utenos psichikos sveikatos centrą. Kažkaip nejauku. Kvaila baimė, kad kas nepamatytų. Paskui mieste pasklis kalbos. Juk niekas nežino, kad einu pasikalbėti su centro darbuotojais apie tai, kokias paslaugas jie teikia ir su kokiomis problemomis čia ateina žmonės. Galvoju, kad nereikia bijoti ieškoti pagalbos. Juk vos ne kiekvieno žmogaus gyvenime yra ir šviesių, ir tamsių periodų. Kam kankinti save ir kitus, jei gavus specialistų pagalbą tai galima įveikti greičiau ir lengviau.

Šviesus ir erdvus pastatas. Mielos ir besišypsančios darbuotojos. Gydytojos Almos Trumpaitės balsas , intonacijos veikia raminančiai. Kartu su gydytoja jos komanda: socialinės darbuotojos Akvilė Petkūnienė, Rita Umarienė, medicinos psichologė Inga Jackevičienė,  slaugytoja Jolita Mūrauskienė ir administratorė Virginija Ališauskaitė.

Pasakoju apie jausmus, kilusius lipant laiptais. Gydytoja A. Trumpaitė šypsosi: visi čia panašiai ateina. Kiekvienam atėjusiam kiek sunkiau pirmąją savaitę, paskui žmonės supranta, kad čia nėra jokios prievartoss, kad niekas nesiveržia į jų asmeninę erdvę.“

VšĮ Utenos pirminės sveikatos priežiūros centre įkurto Utenos psichikos sveikatos centro paskirtis – teikti psichosocialinės reabilitacijos paslaugas, skatinti pacientų socializaciją, stiprinti psichikos negalią turinčių žmonių gebėjimus prisitaikyti prie aplinkos, padėti jiems integruotis į visuomenę. Tai vieta, kurioje asmuo, sergantis depresija, nerimu, šizofrenija (be psichozių), patiriantis dvasines krizes, išgyvenantis netektis, turintis priklausomybę psichotropinėms medžiagoms (be ūmių būsenų), nesunkia dimensijos forma, atgauna socialinius įgūdžius, išmoksta vėl būti savarankiškas, užmezga draugiškus ryšius su panašaus likimo žmonėmis. Pagalba skirta krizių ištiktiems žmonėms, kur pagrindinis dėmesys skiriamas emocinių būklių stabilizavimui.

Psichikos centre gydomi socialiai drausti pacientai iš visų rajonų, kuriems teikiamos šios nemokamos paslaugos: Gydytojo psichiatro konsultacijos; Psichologinis ir psichosocialinis konsultavimas (individualus ir šeimos narių); Konsultavimas ir mokymas, susijęs su individualia priežiūra ir savarankiška veikla; Farmakoterapija; Audiovizualinė relaksacija; Kvapų , šviesos ir spalvų terapijos; Meno terapija; Darbo terapija (mezgimas, nėrimas, siuvimas, lipdymas ir kiti rankdarbiai); Judesio reabilitacija; Socialinių įgūdžių lavinimas.

Kaip sakė gydytoja Alma Trumpaitė, tai ir yra psichosocialinė reabilitacija. Žmonės gauna tam tikras procedūras išėję iš ligoninės arba po nelabai efektyvaus ambulatorinio gydymo. Gydymo kursas įprastai trunka 6 savaites, bet kai kuriais atvejais jis gali būti pratęstas. Ar greitai ateina pagerėjimas. Kaip pavyzdį specialistės minėjo šviesos terapiją, kuri rezultatą duoda greičiau negu antidepresantai. Diena prasideda nuo mankštų. Įdomu tai, kad ne visus pratimus galima skirti. Tai sprendžia kineziterapeutė, susipažinusi su liga. Yra treniruokliai, kamuoliai, akupunktūriniai kilimėliai. Pacientai mėgsta audiovizualinę relaksaciją, kada atsipalaidavus, užgesinus šviesą, skamba relaksacinė muzika.

Paklausus, ar padaugėjo pacientų pandemijos laikotarpiu ir prasidėjus karui, gydytoja Alma Trumpaitė sakė: „Vienareikšmiškai. Ypač pandemijos metu. Centras visą laiką dirba pilnu pajėgumu, o apie padaugėjimą galima spręsti iš to, kiek žmonės laukia eilėje. Buvo mama ir dukrytė iš Ukrainos. Pasigydę ligoninėje jos buvo nukreiptos pas mus. Joms čia labai patiko. Aišku, karas taip pat turėjo įtakos jų sveikatai. Kalbos barjero tikrai nebuvo, nes visas personalas kalba rusiškai, be to, ir dauguma pacientų dar moka šią kalbą. Be to, ir jos pačios labai noriai ir sparčiai mokėsi kalbėti lietuviškai.

Kolektyvas labai kūrybingas ir labai atsidavęs savo darbui. Buvo smagu girdėti, kad visos moterys perveda savo paramos procentus centrui. Ir už tuos procentus kiekvienais metais nuperkama vis kažkas naujo. Taip įsigyti relaksaciniai akiniai, kurie aktyvina smegenų veiklą, akupunktūriniai kilimėliai, pėdų masažuokliai, lempos aromoterapijai, dvi lempos-akvariumai. Veikia čia ir bendravimo grupė. Žmonės mokosi bendrauti. Jie susidraugauja. Kartu važiavo į Molėtų observatoriją, SPA centrą Anykščiuose ir kitur. Į koncertus eina kartu.