Rasa MILERYTĖ. Rugpjūčio 28 dieną, žengiant į rudenį ir pradedant šiemet anksčiau nei įprastai minėtą miesto šventę, Utenoje vyko Laisvės piknikas – nemokamas pilietiškumą ugdantis vasaros festivalis, kurį organizuoja žurnalistas Andrius Tapinas. Pikniko idėja kilo 2016-ųjų gegužę, po to, kai A. Tapinui buvo sutrukdyta surengti susitikimą su Kauno rajono bendruomene. Iki šiol Laisvės piknikas vykdavo Kaune, Nemuno saloje, o šiemet, kadangi pandemija apribojo leistiną dalyvių skaičių, buvo nuspręsta organizuoti kelis piknikus skirtinguose Lietuvos miestuose. Šių metų festivalis – jau penktasis.
Žurnalistas A. Tapinas „Uteniui“ pasakojo, kad dėl viruso grėsmės buvo svarstoma šiemet pikniko nerengti visai, tačiau vienas iš partnerių – Jogaila Morkūnas – paskatino surengti žmonėms šventę prisitaikant prie ne pačių palankiausių aplinkybių.
„Šiemet mes planavome standartinį mūsų pikniką perkelti į Vilnių, tikėjomės ten sulaukti apie 50 tūkstančių žmonių, pagal tai modeliavom visus planus ir darbus, bet prasidėjo pandemija ir supratome, kad tokiame mieste kaip Vilnius būtų sudėtinga apriboti dalyvių skaičių iki tūkstančio. Buvo minčių visiškai nerengti Laisvės pikniko, tačiau J. Morkūnas pasakė, kad artėja sunkūs laikais, kad rudenį situacija pablogės, tad kodėl vasaros pabaigoje nepadarius šventės žmonėms ir patiems sau? Ir mes nusprendėme, kad būtų logiška važiuoti į šiek tiek mažesnius miestus negu Vilnius, Kaunas ar Klaipėda. Į tokius miestus, kur tūkstantis žmonių būtų visai geras skaičius“, – sakė A. Tapinas pasidomėjus, ar Laisvės pikniko formatas buvo pakeistas tik dėl pandemijos.
Šių metų piknikas vyko keturiuose šalies miestuose – Tauragėje, Marijampolėje, Utenoje ir Alytuje. Kaip ir kasmet, didelis dėmesys festivalio metu buvo skirtas nevyriausybinėms organizacijoms. Nuo 16 valandos Utenoje, šalia Kultūros centro, vietinės ir respublikinės organizacijos kvietė susipažinti su jų vykdoma veikla, pristatė savo vertybes, prašė prisijungti padedant vykdyti jų misiją. Uteniškiams buvo pasakojama apie ankstukus (neišnešioti gimę kūdikiai), atliekų rūšiavimo svarbą, skaitmeninio raštingumo mokymus „Prisijungusi Lietuva“, prisistatė ir kitos nevyriausybinės organizacijos.
Kiekviename mieste vyko specialūs intelektualios satyros šou „Laikykitės ten“ filmavimai, aktorės ir dainininkės Petunijos ir šiemet „Eurovizijoje“ turėjusios dalyvauti grupės „The Roop“ koncertai. Utenoje koncertavo ir Ieva Narkutė. Taip pat kiekviename mieste buvo diskutuojama apie koronaviruso įtaką ir iššūkius kasdieniam mūsų gyvenimui.
„Laisvės pikniko esmė yra laisvos diskusijos, – „Uteniui“ sakė A. Tapinas. – Šiemet, žinoma, tų diskusijų mažiau nei įprastai, bet esmė išlieka. Šis renginys taip pat skirtas žmonėms laisvai pabendrauti, išbandyti įvairias veiklas, kurių jie galbūt gyvenime nėra bandę. Siekiame, kad nevyriausybinės organizacijos pasirodytų kuo platesnei auditorijai, išeitų iš savo rato. Šiemet tai padaryti sunkiau, nes yra mažiau žmonių, bet pernai žmonių srautai buvo tokie dideli, kad organizacijos vos spėjo suktis. Pernai buvo labai daug politinių diskusijų apie tai, kokia mūsų valstybės ateitis, o šiemet dirbam kameriniu formatu ir pasakojam apie tai, ką galėtume padaryti švietimo, kultūros srityse.“
Utenoje dėmesys buvo sutelktas į poveikį ekonomikai. A. Tapino moderuojamoje diskusijoje dalyvavo Arnoldas Pranckevičius (Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas), Rūta Vainienė (Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė), Algirdas Stonys (verslininkas, „Telesofto“ įkūrėjas ir direktorius) ir Odeta Bložienė (verslininkė, ekonomistė, asmeninių finansų ekspertė).
Dar prieš prasidedant pagrindiniams pikniko renginiams A. Tapinas sakė, kad Utenoje tikisi sulaukti tūkstančio lankytojų – būtent tiek, kiek galima priimti dėl žmonių skaičiaus ribojimo.
„Iš Tauragės ir Marijampolės išvykome su gerais įspūdžiais. Žinoma, buvo juntama, kad žmonių mažai, – juk esame įpratę prie didelio renginio, pavyzdžiui, pernai Laisvės piknikas pritraukė 30 tūkstančių žmonių. Apsiriboti tūkstančiu buvo šioks toks iššūkis, bet atsirado jaukumo jausmas. Pirmuose dviejuose miestuose orai nelepino, Utena – pirmas miestas, kur šviečia saulė, tad nuotaika čia dar geresnė. Tauragėje dėl labai prasto oro sulaukėm septynių šimtų žmonių, Marijampolėje buvo apie devynis šimtus lankytojų, o Utenoje, manau, tikrai turėsim tūkstantį“, – kalbėjo žurnalistas.
Autorės nuotr.