Projektas "Paribio istorijos"

Ar įmanoma įveikti negalią

Pirmiausia reikėtų turbūt atsakyti į klausimą, kodėl  ir kam reikalingos knygos apie negalią. Visų pirma negalią turintiems žmonėms. Negalia gali būti dviejų rūšių – nuo gimimo ir vėlesnė (potrauminė, po susirgimų). Pati žinia apie negalią dažniausiai traumuoja patį žmogų. Reikia jėgų priimti žinią, kad tu jau nebūsi toks kaip visi. Kad tu jau būsi kitoks. Negalia nebūtinai yra greita mirtis, greičiau atvirkščiai. Yra tokia lietuviška patarlė: girgždantis medis ilgai girgžda. Negalią turintis žmogus taip pat turi galimybę sulaukti garbaus amžiaus.

 Yra toks žmogus, australas Nikas Vujičičius (Nick Vujicic), jis nuo gimimo neturi nei rankų, nei kojų, tačiau turi gražuolę žmoną, du vaikus, o laisvalaikiu plaukioja banglente, šokinėja su parašiutu ir nardo. Jį vadina motyvatoriumi arba misionieriumi. Su savo misija jis apkeliavo daugiau nei penkiasdešimt pasaulio šalių. Milijonai žmonių sėmėsi ir semiasi iš jo įkvėpimo gyventi. Tai žmogus, kuris sugebėjo įveikti savo negalią.  Jis išmoko gyventi savarankišką, turtingą ir linksmą gyvenimą ir yra pavyzdys visiems, norintiems atrasti tikrąją laimę. Stiprus N. Vujičičiaus tikėjimas į Dievą buvo ir yra pagrindinis jėgų šaltinis. Savo gyvenimu ir paskaitomis jis skleidžia pagrindinę mintį: visų svarbiausia yra rasti savo gyvenimo tikslą ir niekada nepasiduoti, net kai sunkumai užtveria kelią.

„…gyvenimo iššūkiai sugniuždo arba įkvepia. Jei galite gyventi, būkite už tai dėkingi. Pasinaudodami tuo dėkingumu išsivaduokite nuo depresijos ir pykčio. Ženkite vieną žingsnį, paskui kitą, duokite impulsą ir kurkite gyvenimą, kokio norėtumėte“, – moko  Nick Vujicic. Maža to, jis – bestselerių autorius, įkvepiantis oratorius, lektorius, keliaujantis po visą pasaulį. Ir  vadovaujantis organizacijai „Gyvenimas be galūnių“. Savo teigiamu požiūriu, pozityviu mąstymu ir įkvepiančiomis istorijomis jis moko, kaip nugalėti kliūtis ir siekti svajonės. Iš Australijos Nikas Vujičičius persikraustė į Kaliforniją, ten dabar ir gyvena su šeima. Jo pirmoji knyga „Gyvenimas be ribų“, išleista 2010 m., tapo bestseleriu, yra išversta į 30 pasaulio kalbų. Pagaliau šią knygą galime skaityti ir lietuvių kalba. Šiais metais 300 puslapių knygą „Gyvenimas be ribų“ (originalus pavadinimas: Life without limits) išleido Alma Littera. Vertė  Vita Šileikienė.

„Jei norėsite gyventi nevaržomas, reikės: tvirto tikslo; tokios stiprios vilties, kad jos būtų neįmanoma prarasti; tikėti Dievą ir neribotomis galimybėmis; meilės ir mokėti priimti save tokį, koks esi; tinkamo požiūrio; dvasinės drąsos; noro keistis; patiklios širdies; noro ieškoti galimybių; mokėti įvertinti riziką ir pasijuokti iš gyvenimo; pasiryžti  būti naudingam kitiems. Kiekvienas šios knygos skyrius skiriamas vienai iš šių savybių, nušviečiamų taip, kad, tikiuosi, galėsite tuo naudotis savo kelionėje į pasitenkinimo teikiantį ir prasmingą gyvenimą. Rašau apie tai, nes dalijuosi Dievo meile jums. Noriu, kad patirtumėte Jo skirtą jums džiaugsmą ir pasitenkinimą“, – taip apie šią knygą kalba jos autorius.

Rašydamas apie N. Vujičičių ir jo knygą „Gyvenimas be ribų“ pagalvojau, kodėl iki šiol neturime panašios  lietuvių autoriaus knygos. Nejaugi Lietuvoje nėra tokių stiprių asmenybių? Yra. Man toks pavyzdys yra Seimo narys Justas Džiugelis.  J. Džiugelis nuo mažens nevaldo savo kūno. Jo negalią tėvai pastebėjo dar kūdikystėje, kai berniukui tebuvo 3 mėnesiai. Jam – įgimta raumenų atrofija, paklūsta vien plaštakos. J. Džiugelis gimė 1987 m. liepos 11 d. Lindiniškėse, Vilniaus rajone. 1994 metais pradėjo mokytis Vilniaus Tuskulėnų vidurinėje mokykloje. 2005–2007 metais nuotoliniu būdu mokėsi Ozo vidurinėje mokykloje ir ją baigė. 2009 metais pagal ištęstinę studijų formą Tarptautinės teisės ir verslo aukštosios mokyklos Vadybos ir teisės fakultete studijavo finansus. 2006–2007 metais dirbo Valakupių reabilitacijos centre kompiuterinio raštingumo ir internetinių puslapių kūrimo programos mokytoju. 2006 m. įsteigė telekomunikacijos priemonių mažmeninės prekybos ir remonto paslaugų įmonę. Nuo 2009 metų – IT įrangos didmeninę prekybą plėtojančios bendrovės ETS LT savininkas ir vadovas. 2014 metais įsteigė VšĮ „Baltijos ugdymo centras“.  2016 metais išrinktas Lietuvos Respublikos Seimo nariu.

Negalia nėra nei gėris, nei blogis. Ji tiesiog yra, kaip realybė. Kodėl žmonės nenoriai kalba apie savo negalią? Yra baimė atsidurti kitų žmonių dėmesio centre. Iš lietuvių rašytojų apie asmeninę negalią kalbėjo turbūt tik Jonas Mačiukevičius.

Pabaigai keletas sakinių apie biblioterapiją. Biblioterapija – tai pagalba žmogui per gilinimąsi į tekstus. Šis terminas žinomas jau daugiau nei 100 metų, o metodo kilmė siejama su faktais iš senovės istorijos. Pagalba skaitymu ir šiandien yra pakankamai aktuali: jis gali padėti žmogui prisitaikyti sunkioje situacijoje, sumažinti vidinę įtampą, rasti atsakymus į egzistencinius, savęs pažinimo, vertybių klausimus.

Parengė Vytautas Kaziela