Šypsena – vienas iš labiausiai į akis krintančių žmogaus bruožų, galintis sužavėti aplinkinius ir palikti neišdildomą įspūdį. Dėl šios priežasties, susiduriantys su estetinėmis dantų problemomis žmonės dažnai jaučia nepasitikėjimą ir pradeda riboti savo bendravimą. Visgi, šiuolaikinė odontologija siūlo įvairių estetinio protezavimo būdų, padedančių susigrąžinti sveikai atrodančią šypseną. Vienas iš jų – protezavimas laminatėmis, kuris, pasak Vilniaus „InMedica“ klinikos, įsikūrusios Šeimyniškių g. 19, odontologijos centro gydytojos odontologės Ivonos Peleckienės, yra vienas populiariausių ir saugiausių estetikos atkūrimo metodų.
„Labai dažnai sulaukiu pacientų, kurie nėra patenkinti priekinių dantų estetiniu vaizdu, dažnai slepia savo šypseną, vengia bendravimo, todėl nukenčia jų asmeninis bei profesinis gyvenimas“, – pasakoja gyd. I. Peleckienė.
Pasak jos, dažniausios priežastys, dėl kurių pacientai skundžiasi savo dantų išvaizda, yra jų nudilimas, stiprūs ėduonies pažeidimai, netenkinanti dantų spalva ar forma, į akis krintančios pigmentinės dėmės bei tarpai tarp dantų. Taip pat tam tikrų korekcijų gali prireikti atlikus ortodontinį gydymą ar kai nebetenkina prieš tai atliktas estetinis dantų plombavimas.
Galimi skirtingi estetinio protezavimo variantai
Estetinis protezavimas – tai minimaliai invazyvi, saugi ir neskausminga procedūra, leidžianti greitai ir efektyviai pasiekti norimą sveikos ir natūralios šypsenos rezultatą. Jos metu yra išsaugomi paciento dantų kietieji audiniai – šlifuojama tik emalio ribose, o jeigu norima panaikinti tarpus tarp dantų ar atstatyti priekinių dantų nudilimus – dažnai šlifuoti dantų išvis neprireikia.
Atsižvelgiant į individualią paciento dantų būklę, yra galimi skirtingi estetinio protezavimo variantai.
„Pacientai, norintys itin estetiško rezultato, renkasi protezavimą laminatėmis – šis būdas išsiskiria tuo, kad yra ilgaamžis, minimaliai invazyvus, saugus ir neskausmingas. Restauracijos nepakeičia savo spalvos, formos, blizgesio, be to, nereikalinga papildoma priežiūra ar poliravimas, todėl puikiais rezultatais galima džiaugtis ilgą laiką – atkreipia dėmesį gydytoja odontologė.
Visgi, jeigu dantys yra stipriai pažeisti ėduonies arba gydyti endodontiškai, itin pravartu rinktis protezavimą cirkonio keramikos vainikėliais. Šis būdas padeda atkurti natūralią danties formą ir estetinį vaizdą bei apsaugo silpną dantį nuo galimo skilimo ar lūžimo.
„Protezuojant cirkonio keramikos vainikėliais sandariai uždengiamas visas danties vainikas, todėl tikimybė, kad po juo atsiras kariesas yra labai maža. Vainikėliams naudojamos itin kokybiškos biosuderinamos medžiagos, nesukeliančios alergijų ar uždegimo aplink dantenas, o jų estetika prilygsta natūraliai danties išvaizdai“, – akcentuoja gyd. I. Peleckienė.
Kaip atliekama estetinio dantų protezavimo laminatėmis procedūra?
Natūralu, kad prieš atliekant pačią protezavimo procedūrą, svarbu išsiaiškinti paciento lūkesčius bei įvertinti jo dantų būklę. Pirminės konsultacijos metu kruopščiai surenkama visa reikalinga informacija, padaromos dantų bei veido nuotraukos ir nuimami atspaudai, skirti gaminti diagnostinius modelius.
„Kadangi dantenų sveikata neatsiejama nuo sveikos šypsenos vaizdo, prieš procedūrą svarbu atlikti profesionalią burnos higieną, o jeigu pacientas norėtų šviesesnio dantų atspalvio, vertėtų atlikti ir dantų balinimą“, – pasakoja gyd. I. Peleckienė.
Vėliau su pacientu yra aptariamas gydymo planas bei „pasimatuojama šypsena“ – žmogus gali pamatyti save su būsimomis restauracijomis dar prieš jas pagaminant. Individualiai pritaikytos laminatės, visiškai nesiskiria nuo šalia esančių natūralių dantų ir yra daug tvirtesnės už daugelį kompozitinių medžiagų.
Dantys yra šlifuojami 0,3 – 0,5 mm, visa reikalinga informacija yra perduodama dantų technikų laboratorijai ir po 7 – 14 dienų pagamintos restauracijos yra klijuojamos prie dantų paviršių. Svarbu atkreipti dėmesį, kad dengiama yra tik priekinė danties dalis, o visas procesas atliekamas 3–4 vizitų metu.
„Procedūros metu pacientai nieko nejaučia, nes yra taikoma vietinė nejautra. Tiesa, dalis žmonių po to gali justi nedidelį dantų ar dantenų jautrumą, kuris trunka kelias dienas, o adaptacinis laikotarpis – nuo vienos iki dviejų savaičių“, – sako gydytoja odontologė.
Kartais žmones vargina nepagrįstos baimės
Gydytoja odontolė pastebi, kad visuomenėje vis dar pasitaiko nepagrįstų nerimavimų dėl estetinio protezavimo procedūrų. Vienas iš jų – kad dantys bus per stipriai nušlifuojami, tačiau gyd. I. Peleckienė pabrėžia, kad protezuojant laminatėmis dantys šlifuojami minimaliai, o kai kuriais atvejais to daryti visai nereikia. Kita populiari baimė yra susijusi su laminačių plonumu ir nerimavimu, ar jos ateityje nenuskils.
„Dantų laminatės – iš keramikos gaminamos restauracijos, kurių storis yra apie 0,3–0,5 mm. Suklijuotos ant dantų jos tampa labai tvirtos ir ilgaamžiškos, o tinkamai prižiūrimos, tarnauja 15–20 metų, kai tuo metu estetinis plombavimas išsilaiko apie 5–7 metus“, – pažymi „InMedica“ klinikos gydytoja odontologė.
Laminatės yra itin patvarios ir laikui bėgant nekeičia spalvos ir blizgesio, todėl baimintis, kad tam tikri maisto produktai gali turėti įtakos jų išvaizdai, tikrai neverta. Tiesa, derėtų būti atsargiems valgant labai kietą maistą.
Taip pat verta atkreipti dėmesį, kad laminatėmis reikėtų rūpintis kaip savo natūraliais dantimis. Svarbu kruopščiai valyti dantis minkštu šepetėliu ir švelnia pasta bei skirti dėmesio tarpdančių priežiūrai. Be to, reikia nepamiršti reguliarių apsilankymų pas odontologą ir burnos higienistą.