Aktualijos

Neįgalaus vaiko mama: „Vieną rytą gyvenimas apsivertė aukštyn kojom“

Rasa MILERYTĖ

„Vieną rytą gyvenimas apsivertė aukštyn kojom, – tokia frazė nuskamba iš Linos lūpų, kalbai pasisukus apie neįgalų sūnų. – Giminės stebisi, sako, kaip gali pavargti nuo savo pačios vaiko, bet pabūna su juo kelias dienas ir tokios kalbos baigiasi.“ Jau ilgus metus keturis vaikus auginančių sutuoktinių gyvenimo ritmas priklauso nuo dešimtmečio sūnaus, kuriam gydytojai nustatė vilties nepaliekančią diagnozę: epilepsija, vandenligė ir raidos sutrikimas.
(Siekiant apsaugoti vaiko interesus, mamos ir vaiko vardai tekste
pakeisti, gyvenamoji vieta nenurodoma.)

Paaiškėjus diagnozei, vyras paliko šeimą
Sužinojus sūnaus diagnozę, Liną paliko vyras. Kurį laiką jis apskritai nepripažino sūnaus, dabar nereguliariai moka alimentus, bet didesnio susidomėjimo vaiku nerodo. „Tėčiu Marius vadina dabartinį mano vyrą. Jam netrukdė tai, kad auginu neįgalų vaiką. Kiek tenka bendrauti su panašaus likimo moterimis, yra labai daug atvejų, kai vyrai palieka šeimą arba pradeda gerti. Dauguma tokių moterų gyvena antroje santuokoje. Vyrams kažkodėl labai sunku priimti tokią tikrovę – kad jų biologinis vaikas yra neįgalus“, – sako Lina.
Būdama nėščia moteris nė neįtarė, kad gali kilti kokių nors problemų. Iki aštuonių mėnesių vaikas augo guvus ir sveikas, vystėsi kaip bet kuris kitas naujagimis.
Vieną rytą vaikas tapo vangus, ištiko paralyžius, ėmė vemti. Dar ilgai medikai negalėjo nustatyti negalavimų priežasties. Tik padarius smegenų rentgeno nuotrauką paaiškėjo, kad vaiko smegenys negrįžtamai pažeistos.
Dabar moteris žino, kad sunerimti reikėjo kur kas anksčiau. Kai sulaukęs šešių mėnesių Marius buvo paskiepytas, berniukui prasidėjo traukuliai, tačiau gydytojams tai nepasirodė pavojinga. Pradėjus gydytis Santariškėse, medikai pasakė, kad vandenligę galima diagnozuoti dar vaikui esant įsčiose.
Šiandien Mariui – 10 metų. Berniukas dar nemoka nei skaityti, nei skaičiuoti, nežino spalvų pavadinimų, jam sunku reikšti emocijas ir mintis, sutrikusi jo kalba, prastai funkcionuoja trumpalaikė atmintis, ir tai – tik nedidelė ilgo problemų sąrašo dalis.

Tęsinį skaitykite 2020 01 04 „Utenyje“