Vaistininkai pastebi, kad koronavirusu persirgę žmonės vaistinėje dažniausiai teiraujasi, kaip įveikti po ligos juntamus liekamuosius simptomus. Klientus neramina kankinantys miego sutrikimai, susilpnėjęs imunitetas ir tai, kaip liga paveiks savijautą ateityje.
Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ vaistininkai sako, kad po koronaviruso pasveikę klientai dažnai į vaistininkus kreipiasi norėdami įveikti liekamuosius simptomus. Dažnai besikreipiantys susiduria su kosuliu, jaučia dusulį, taip pat neretai juos kankina ir psichologinės problemos – nerimas, nemiga. Po ligos paprastai jaučiamas nuovargis, silpnumas, skundžiamasi susilpnėjusia atmintimi arba negalėjimu susikaupti.
Kokybišką miegą sugrąžins rutina
Persiregę koronavirusu dažnai skundžiasi miego sutrikimais. Pasak „Eurovaistinės“ vaistininkų, tokiu atveju visų pirma svarbu išsiaiškinti, kas lemia nemigą – galbūt po ligos nepavyksta atkurti iki tol nusistovėjusios rutinos, o galbūt vis dar jaučiate didelį nerimą, kuris kankina atsigulus į lovą. Ypač dažnai su nerimu prieš miegą susiduria sunkia koronaviruso forma sirgę žmonėms, jie jaučia dusulio priepuolių baimę.
Svarbu prieš miegą nurimti, užsiimti malonia veikla, o atsigulus ir kurį laiką negalint užmigti – atsikelti iš lovos, prieblandoje imtis pasyvios veiklos ir, praėjus šiek tiek laiko, vėl sugrįžti į lovą.
„Eurovaistinės“ vaistininkė Miglė Kazakevičienė pataria atkreipti dėmesį į kasdienius įpročius, kurie padės geriau pailsėti. Kokybiškam poilsiui labai svarbus nusistovėjęs dienos režimas, todėl net ir dirbant iš namų reikėtų vengti ilgiau užsibūti lovoje ar pasilikti joje dirbti. Specialistai pataria lovą palikti tik nakties miegui.
„Daug žmonių, dirbančių iš namų, patiria įtampą, stresą, nerimą, o tai itin veikia mūsų miego kokybę, todėl tokiems žmonėms rekomenduočiau vartoti magnio ir B grupės vitaminų turinčių preparatų, kurie padės įveikti įtampą, stresą ir tuomet pavyks lengvai užmigti“, – sako M. Kazakevičienė.
Įtakos miego kokybei gali turėti ir tai, ką žmogus veikia visą dieną. Įprastai sunkiau užmiega tie, kurie vartoja daug kavos, yra fiziškai pasyvūs ar linkę prisivalgyti prieš miegą, todėl net ir persirgus koronavirusu svarbu pamažu sugrįžti prie fizinio aktyvumo. Farmacininkės teigimu, susidūrus su miego sutrikimais, reikėtų apgalvoti savo įpročius ir juos koreguoti.
O kas bus ateityje?
Užsukę į vaistinę klientai užsimena ir apie tai, kad nerimauja, kaip liga paveiks jų sveikatą ateityje, kokios įtakos turės lėtinių ligų progresavimui. Jie jaudinasi ir dėl to, kad vis dar gali užkrėsti aplinkinius arba patys susirgti dar kartą. Vaistininkai sako, kad klientams pataria išlikti pozityviems ir būtinai pasirūpinti savo emocine savijauta, o dėl neraminančių simptomų nebijoti pasikonsultuoti su specialistais. Farmacininkė M. Kazakevičienė sako, kad negatyvias mintis įveikti padeda reguliarus fizinis aktyvumas, nuolatinis bendravimas su artimaisiais (tam puikiai tinka ir vaizdo skambučiai). Svarbu puoselėti savo pomėgius, leisti daugiau laiko gryname ore ir neslėpti savo jausmų, daugiau kalbėtis su artimaisiais.
Kovojantiems su nerimu vaistininkai rekomenduoja vakare išgerti melisos arbatos, sumaišytos su pipirmėtėmis, ir ramiai apgalvoti savo emocijas. Taip pat įveikti nerimą gali padėti įvairūs preparatai, kurių sudėtyje yra rausvažiedės pasifloros. Jie išsiskiria tuo, kad padeda įveikti nerimą, tačiau neslopina ir nemigdo. Nervinei sistemai naudinga magnio ir B grupės vitaminų turintys preparatai.
Vis dėlto, jeigu jaučiate, kad jau kurį laiką nepavyksta įveikti nerimo, rekomenduojama kreiptis į gydytoją.
„Nesijaučiu kaip anksčiau“
Vaistininkai pastebi, kad nemažai klientų kreipiasi ieškodami priemonių, kaip vėl jaustis taip, kaip anksčiau. Po koronaviruso infekcijos dalis persirgusiųjų skundžiasi suprastėjusia atmintimi, sutrikusiu gebėjimu susikaupti.
Dalis persirgusiųjų skundžiasi nebeprisimenantys įprastos informacijos. Jiems vaistininkai rekomenduoja pamažu treniruoti atmintį, naudingi gali būti net atminties lavinimo žaidimai. Vaistininkai pataria po ligos dažniau užsirašyti svarbią informaciją, kad prireikus pavyktų lengviau ją rasti.
Klientai taip pat dažnai vaistinėje ieško priemonių, kurios padėtų po ligos stiprinti nusilpusį imunitetą. Vaistininkai sako, kad žmonėms primena vartoti vitaminus C ir D, cinko, seleno preparatus, skirti pakankamai laiko poilsiui, būti fiziškai aktyviems, nepamiršti reguliariai vėdinti patalpų.
Koronavirusu persirgusiems klientams vaistininkai rekomenduoja nuolat skirti dėmesio savo savijautai, o pastebėjus, kad neraminantys simptomai nedingsta, kreiptis į gydytojus bei atlikti reikalingus tyrimus.
10 vaistininkų patarimų persirgusiems koronavirusu:
1. Stebėkite savo sveikatos būklę, o prireikus konsultuokitės su specialistais.
2. Stiprinkite savo imuninę sistemą – vartokite vitaminus ir antioksidantus.
3. Skirkite daugiau laiko poilsiui, atsipalaiduokite, venkite streso.
4. Pagal savo galimybes būkite fiziškai aktyvūs ir leiskite daugiau laiko gryname ore.
5. Stenkitės pamažu sugrįžti prie jums įprastos kasdienės rutinos.
6. Daugiau dėmesio skirkite sveikai ir subalansuotai mitybai.
7. Venkite galvoti apie ligą, skirkite daugiau dėmesio pozityvumui.
8. Neskubėkite ir klausykite savo kūno.
9. Nepamirškite vartoti pakankamai skysčių.
10. Net ir persirgę koronavirusu, laikykitės visų Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų.