Mūsų sveikata

Miokardo infarktas: žinant, kaip suteikti
pirmąją pagalbą, yra vilties išsigelbėti

Skaičiai šokiruojantys – per metus dėl širdies ir kraujagyslių ligų netenkame net 23 tūkst. šalies gyventojų. Daugiau nei trečdalį mirčių sukelia miokardo infarktas. Kaip jį atpažinti ir prireikus suteikti pirmąją pagalbą, pataria Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja kardiologė Greta Radauskaitė.

Miokardo infarktas, arba kitaip vadinamas širdies smūgis, apibūdinamas kaip staigi širdies raumens tam tikro ploto žūtis arba jo negrįžtamas pakenkimas. Per dieną mūsų širdis atlieka 100 tūkst. dūžių ir nutekina 5 litrus deguonies prisotinto kraujo per kraujagyslių sistemą. Tačiau vis dažniau netaisyklingai maitindamiesi, turėdami žalingų įpročių ar mažai sportuodami, patys apkrauname savo širdį dar sudėtingesniu darbu.

Supainioja su kitomis ligomis
Svarbiausia – laiku pastebėti savo kūno siunčiamus ženklus.
„Paprastai miokardo infarktas pasireiškia stipriu skausmu už krūtinkaulio, kuris būna veržiančio ir plėšiančio pobūdžio. Tokį skausmą lydi pykinimas, vėmimas ir mirties baimė. Jis gali trukti dvidešimt minučių ir ilgiau, plisti į kaklą ar apatinį žandikaulį. Gali būti ir kitų simptomų, – komentuoja gydytoja G. Radauskaitė. – Neretai žmonės miokardo infarktą supainioja su įvairiausiomis kitomis ligomis ir laiku nesugeba savimi tinkamai pasirūpinti.
Jis gali būti painiojamas su skrandžio uždegimu arba gastritu, nes skausmas gali atsirasti skrandžio srityje. Dėl prasidėjusio pykinimo ir vėmimo žmonės pradeda galvoti, kad apsinuodijo maistu. Tokiais atvejais jie geria anglies tabletes ar kitus skrandį veikiančius vaistus. Neretai šią ligą galima supainioti ir su smegenų kraujotakos sutrikimu, nes, įvykus širdies ritmo sutrikimams, pacientas gali netekti sąmonės.“

Namuose turėti aspirino ir nitroglicerino
Gydytoja sako, kad miokardo infarktas dažniau ištinka vyrus nei moteris. Tačiau bet kokiu atveju svarbu suteikti tinkamą pirmąją pagalbą. Itin svarbu pacientą kuo greičiau nugabenti į gydymo įstaigą.
„Į ligoninę pacientui nepatariame vykti pačiam. Gali įvykti mirtina aritmija ar sąmonės netekimas. Pati paprasčiausia pagalbos priemonė yra senas geras aspirinas. Jį galima duoti sučiulpti arba sukramtyti ir kuo greičiau nuryti. Jeigu turite šalia, galima duoti ir nitroglicerino tabletę arba papurkšti jį po liežuviu“, – teigia gydytoja.
Išvengti miokardo infarkto žmonėms sekasi gana sunkiai dėl netinkamo gyvenimo ritmo ar nekoreguojamų rizikos veiksnių. Kardiologė pataria, kaip ir kokiu būdu atitolinti ligą: „Svarbu taisyklingai maitintis, vengti riebalų, mažinti druskos kiekį maiste, nerūkyti ir gyventi aktyviai. Taip pat reikia gydyti lėtines ligas, tokias kaip cukrinis diabetas ar arterinė hipertenzija.“
Eglė Užkuraitė
Komunikacijos projektų vadovė