Aktualijos

Rugsėjo danguje – astronominis ruduo ir paslaptinga Zodiako šviesa

Jonas Vaiškūnas

Žvaigždės skubins rudenį
Rugsėjo vakarais ir toliau išsiskirs ryškusis Jupiteris, įsižiebiantis neaukštai virš pietryčių horizonto. Jam įkandin aukštai virš galvos sušvis ryškioji Vega. Į rytus nuo jos išryškės Gulbės žvaigždynas ir jo ryškiausia žvaigždė Denebas. Vakarų link leisis ryškusis Arktūras. Jam iš dešinės spindės Grįžulo Ratai.
Į šiaurės rytus slinks Vežėjo žvaigždynas su šviesiąja Kapela. Pietuose, Erelio žvaigždyne, aukštokai žibės Altayras. Tuo metu virš rytų horizonto kops Andromedos ir Pegaso žvaigždynai. Šiaurės rytuose tarp Paukščių Tako žvaigždžių išsiskirs išraiškingoji Kasiopėja. Įdėmesni stebėtojai tarp Andromedos, Pegaso ir horizonto galės atrasti taip pat ir zodiakinius Avino, Žuvų, Vandenio bei Ožiaragio žvaigždynus. Smulkiomis žvaigždutėmis nusėtas Paukščių Takas išsiskleis šiaurės –pietų kryptimi, kviesdamas paukščius į rudeninę kelionę.
Sutemus (apie 22 val. mėnesio pradžioje ir apie 21 val. mėnesio pabaigoje) šiaurės rytuose tekės padrikasis žvaigždžių spiečius – Sietynas. Seniau pagal jį buvo sprendžiama apie rudeninės sėjos laiką: kai Sietynas prieš auštant atsidurdavo pietuose, jau galima sėti.

Jupiteris ir Saturnas spindės Ožiaragyje
Jupiteris po opozicijos beveik visą naktį ryškiai švytės Ožiaragio žvaigždyne. Kiek dešiniau nuo jo tame pačiame Ožiaragyje įsikūręs daug blausiau švies Saturnas. Rugsėjo 16–18 dienimis po šia didžiųjų planetų pora praslinks priešpilnis Mėnulis. Rugsėjo 17-ąją jis su abiem planetomis sudarys lygiašonį trikampį.
Venera-Vakarinė tik labai trumpam po Saulės laidos švystelės prisiglaudusi prie pietvakarių horizonto Mergelės, vėliau jau Svarstyklių žvaigždyne. Rugsėjo 9–10 d. prie Vakarinės sužėrės jauno Mėnulio pjautuvas.
Marso ir Merkurijaus šį mėnesį nematysime.

Prasidės astronominis ruduo
Rugsėjo 22 d. 22 val. 21 min. įvyks rudens lygiadienis, tuomet Saulės disko centras atsidurs dangaus pusiaujo ir ekliptikos sankirtos taške – Saulė pereis į dangaus pietų pusrutulį ir prasidės astronominis ruduo. Po kelių dienų – rugsėjo 25-ąją dienos bei nakties trukmė trumpam susilygins. Nuo šiol diena taps trumpesnė už naktį ir toliau trumpės iki Žiemos saulėgrįžos (gruodžio 21 d.).
Rugsėjo 30-ąją diena truks 11:37 val. ir bus jau 2:07 val. trumpesnė nei buvo mėnesio pradžioje (13:44 val.).

Pasirodys paslaptinga Zodiako šviesa
Rugsėjo pabaigoje ir spalio mėnesį, prieš auštant, bus progų išvysti slaptingąją Zodiako šviesą. Taip vadinamas Saulės sistemos ekliptikos plokštumoje besitelkiančių kosminių dalelių švytėjimas. Rytų padangėje, palei tekantį Liūto žvaigždyną, gali pasirodyti silpnos išsklaidytos Saulės šviesos kūgis, nukreiptas į žemę ir sueinantis įsivaizduojamoje ekliptikos juostoje. Tuo pat metu Saulei priešingoje ekliptikos dalyje galima pamatyti ir vadinamąją atošvaistę – difuziškai švytinčią šviesos dėmę. Zodiako šviesą sukeliančios dulkės atsirado dar susidarant Saulės sistemos planetoms, o dabar pasipildo asteroidų ir meteoroidų susidūrio dulkėmis.