Projektas "Paribio istorijos"

Diskriminacija pagal amžių pandemijos metu ar paraidžiui suprasti įstatymai

Vytautas KAZELA

Mane išvesti iš kantrybės labai sunku, tačiau ir mano kantrybė turi ribas. Nuėjau į vieną dirbtuvėlę. Kaip ir dera, su apsaugine kauke. Pro mane praeinantis dirbtuvėlės darbuotojas, užkliudęs mane pečiu, pasakė: pažiūrėk, kas ant durų užrašyta! Išeinu, skaitau įstatymo ištrauką, kad rizikos amžiaus grupei priklausantiems asmenims lankytis nerekomenduojama.

Apie tokius atvejus Vilniuje jau buvau skaitęs. Galvojau, kažkokios mažos parduotuvėlės keturias mokyklos klases baigęs savininkas persistengė ir iš Vyriausybės nutarimo išrašė daugiau nei jam priklauso, o žmonės sukėlė triukšmą. Palieku tą dirbtuvėlę ramybėje (daugiau čia nebeateisiu) ir skubu prie artimiausio prekybos centro. Ir čia atsitrenkiu į panašų skelbimą: „60+ ir priklausantiems rizikos grupei lankytis nerekomenduojama“. Čia jau užverda kraujas! Važiuoju iki kitai prekybos sistemai priklausančio prekybcentrio. Ir čia tas pat užrašyta, tik dar ant raudono popieriaus! Taip jau atsitiko, kad ir trečioje dar kitam prekybos tinklui priklausančioje parduotuvėje randu panašų užrašą. Manęs vos neištinka panikos priepuolis – nutariau apvažiuoti visas parduotuves. Galvoju, kad jeigu niekur neleis, mėsos ir duonos pirksiu iš ūkininkų vagonėlių – ten jokių panašių užrašų nėra. Tiesa, buvau užėjęs ir į visas aplankytas parduotuves – apsauginiai man kelio neužstojo. Gal jaunai atrodau? Galvoju, kaip tie didieji prekybininkai įgyvendins tai, ką ant durų užsirašė? Na, prie kasos gali pareikalauti paso, kaip reikalauja iš alkoholį perkančių ir jaunai atrodančių. Bet va, kaip su tais, kurie priklauso rizikos grupei? Pase ligos nesurašytos. Gal einant pirkti pieno ar duonos reikės neštis šeimos gydytojo siuntimą?

Nusiraminau atvažiavęs į „Iki“ – niekur panašių užrašų nėra, į parduotuvę einant niekas neklausia, ar tu ne iš geto. Visai gerai nuteikia ant „Camelia“ vaistinės durų pakabintas užrašas: „Karantino metu senjorai aptarnaujami be eilės. Būkite supratingi“. Apšniukštinėju visą „Lidl“, niekur nerandu jokio diskriminacinio užrašo. Įdomesnis pasirodė gal tik šis: „Mes dezinfekuojame vežimėlių rankenas, bet jūs galite tai padaryti dar kartą“. Ir net nupiešta, kaip tai galima padaryti. Ir didžiojoj „Norfoj“ rekomendacijų vyresnių nei 60 amžiaus grupei nėra. Net prie kasų priėjau… O štai ant tame pačiame pastate esančios kas antros parduotuvėlės toks užrašas kabo. Tačiau mažesnėje „Norfos“ parduotuvėje perspėjantis skelbimas aiškiai matyti. Pasižvalgiau ir po parduotuves.

Mačiau čia dirbančių savo bendraamžių moterų. Tai kaip čia išeina, mieli prekybos tinklų savininkai, – dirbti parduotuvėje vyresni nei 60 metų gali, o apsipirkti nerekomenduojama? Tai aš čia sau ir mąstau: gal šiose parduotuvėse yra koks COVID-19 užkrato židinys, kad man čia lankytis nerekomenduojama? Pritariu Nepriklausomybės Akto signatarei Nijolei Oželytei, kuri, pamačiusi tokią informaciją ant „Pegaso“ knygyno durų, ragina boikotuoti šį knygų prekybos tinklą: „Jei turite žmoniškumo, BOIKOTUOKITE PEGASO KNYGYNUS ir visas įstaigas, kur pamatysite tokius skelbimus, nes tai šiurkštus žmogaus teisių pažeidimas. Stabdykit psichozę, nes toks elgesys nevertas žmogaus vardo.

Absoliučiai nusikalstamai diskriminacinis plakatas „Pegaso“ knygyne „Nordikoje“ liudija viena – moraliniai (o gal ne tik) nusikaltėliai, „papuošę“ juo savo biznio vietas, patys nesinaudoja tuo, kuo prekiauja – knygomis, nes smegenys, jei būtų knygas skaitę, veiktų kitaip, veiktų žmoniškai. Jau nekalbant apie tai, kas jiems nutiktų „Nordikos“ šalyse už tokius plakatėlius – užsirauktų biznį tą pat akimirką. Beje, jei rasis kokie išmanūs jauni teisininkai, norintys pasipraktikuoti žmogaus teisių srityje, tai ir ieškinį vertėtų surašyti dėl diskriminacijos pagal amžių, nes tokių iškabų jau yra daug kur. Nes tas idiotizmas jau užkniso juodai – viruso nešiotojai yra jaunimas ir vaikai, gal juos į koncentracijos stovyklas uždarykim? Aš kviečiu ir jaunus žmones, kurie gerbia savo vyresnius šeimos narius, savo mokytojus, lankytis kituose knygynuose, nes cinikai susipranta tik brutaliai trinktelėti, moralizavimai jiems nepadės. O mes, kurie jau nurašyti, kuriems per 60, tikrai mokame skaityti ir aplenkę PEGASĄ rasime kitų knygynų. Būkime kartu, nes ribos jau gerokai peržengtos, mums reikės solidarumo. Visiems mandruoliams, kurie čia bando iššifruoti vyresniems nemokšoms žodžių „rizikos grupė“ ir „rekomenduojama“ reikšmes, patariu susikišti savo mandrumą ten, kur nesueina, nes niekas į filologijas nesigilina ir „rizikos grupė“ bei „nerekomenduojama“ krenta į žmonių sąmonę kaip „pavojingi“. O juk virusą nešioja ir intensyviai jį platina visai kita žmonių grupė.“

Aš irgi žadu nepirkti tose parduotuvėse, kur man lankytis nerekomenduojama. Ir rašydamas šią apžvalgą nupėdinau iki artimiausios vaistinės ir, radęs užrašą „nerekomenduojama“, nuėjau ten, kur „senjorai karantino metu aptarnaujami be eilės“. Kviečiu ir kitus taip pasielgti. Reikia vieną kartą aiškiai pasakyti, kad fiksuoti viruso nešiotojai, bent jau Lietuvoje, buvo 25–45 metų amžiaus. Nedarykite iš senjorų „tautos priešų“!

O čia jau mano nuomonė. Kol galioja karantinas, turėtų galioti ir griežtesnė atsakomybė už sąmoningą žmonių klaidinimą, kiršinimą, diskriminaciją. Žmonių kiršinimas, nesvarbu, kokia forma jis būtų pateikiamas, turi tapti nusikaltimu. Ir baudžiama už jį visu griežtumu.

Nuo šio mano aprašyto įvykio  praėjo daug laiko, mes net paminėjome pandemijos metines, o tai, ką tada pajutau, nepasimiršta iki šiol. Ateityje bus dar visko, o ir pandemija dar nesibaigė. Tik norėtųsi, kad tokie nesusipratimai nesikartotų – visi mes dabar labai jautrūs.