Mūsų sveikata

Neskubėkite į vaistinę

Šį kartą sveikatos puslapis paruoštas pagal skaitytojų pageidavimus. Telefonu paskambinusi uteniškė paprašė parašyti apie pirmą kartą pamatytą ir paragautą augalą – saulės uogą, arba sunberiją (sunberry). Štai ką pavyko sužinoti.
Saulės uoga – tai hibridas, gautas Amerikoje 1905 m., sukryžminus Afrikos ir Europos koraliną. Tai aukštas, užaugantis iki pusantro metro krūmas, derantis iki pat vėlyvo rudens. Uogos juodos, blizga, vyšnios dydžio. Iš vieno krūmo surenkama iki 10 kg vaisių.
Saulės uogų vaisiai turi daug maistinių medžiagų, jų sudėtyje yra karotino, askorbo rūgšties, steroidų ir lipidų, fruktozės ir kitokių naudingų žmogaus organizmui dalykų. Tai vitaminų šaltinis: selenas lėtina senėjimą, sidabras skatina toksinų išsiskyrimą iš organizmo. Saulės uogos turi nemažą makro- ir mikroelementų kiekį: natrio, kalio, kalcio, magnio ir geležies. Tai geras antiseptikas. 100 g šių uogų turi net 220 kalorijų, todėl žmonės, kurie turi problemų su antsvoriu, šias uogas turėtų vartoti labai atsargiai.
Uogos turi specifinį skonį (primena nemarinuotas alyvuoges, bulves), todėl prieš vartojimą rekomenduojama jas užpilti verdančiu vandeniu ir palaikyti apie 5 minutes. Po to nusausinti. Po šios procedūros žievelė suminkštėja, o pačios uogos įgauna kitokį skonį. Iš jų galima virti uogienes, marmeladą, spausti sultis, jas tinka šaldyti ir džiovinti.
Saulės uogos liaudies medicinoje vartojamos regėjimui pagerinti. Dėl didelio pektino kiekio šios uogos veikia kaip natūralus sorbentas apsinuodijimo ir virškinimo sutrikimų atvejais.
Reguliarus vaisių vartojimas padeda atsikratyti vidurių užkietėjimo, sumažina paburkimą. Uogų sultis rekomenduojama gerti sergant gastritu, kolitu, cistitais. Atskiestos vandeniu santykiu 1:3 tinka gerklei skalauti, burnos ertmės ir balso stygų uždegimui lengvinti. Nerekomenduojama vartoti nėštumo metu, nes gali sukelti raumenų susitraukimą.
Skaniausia saulės uogų uogienė išvirta su svarainiais, su citrina ir mėtų lapais. Žinoma, galima virti ir su miško avietėmis. Pačios saulės uogos geru skoniu nepasižymi.