Mūsų gyvenimo spalvos

Pagrobimas, kurio nebuvo

Įvykis, sukrėtęs visą Lietuvą, praėjusią savaitę užfiksuotas Vilniuje. Trečiadienį buvo pranešta, kad prievarta į automobilį buvo įsodinta mergaitė. Įvykį matė netoliese žaidę berniukai. Pranešimų apie dingusią mergaitę negauta. Jos nepasigedo niekas. Nepavydėtinoje padėtyje atsidūrė policija – jie turi ieškoti to, kurio niekas neieško ir nepasigenda. Nėra nei vardo, nei pavardės, nei nuotraukos. Yra tik pagal pasakojimus sudarytas vieno iš asmenų, galinčių suteikti informacijos, fotorobotas.

Atrodytų, visi galėtų atsikvėpti lengviau, bet tariamas įvykis atvėrė dar vieną skaudžią Lietuvos problemą, kuri metai iš metų buvo nutylima. Vaikai bėga iš namų.

Man kažkodėl iš pat pradžių šis įvykis kėlė įtarimą. Pagaliau buvo oficialiai pranešta, kad vaiko pagrobimo nebuvo. Atrodytų, visi galėtų atsikvėpti lengviau, bet tariamas įvykis atvėrė dar vieną skaudžią Lietuvos problemą, kuri metai iš metų buvo nutylima. Vaikai bėga iš namų. Pagal statistikos duomenis, 2017 metais buvo paskelbta 930 vaikų paieška. Surasti pavyko 898 vaikus, 2018 metais ieškota 979 vaikų. Kasmet dingsta apie 20 vaikų. Vaikų paieškos trukmė vis ilgėja nuo 6,5 dienos 2015 metais iki 8,7 dienos 2018 metais. Per keletą metų buvo nustatyti tik keli atvejai, kai vaikai buvo išvežti į užsienį nusikalstamai veiklai. Daugiausiai vaikus be kito tėvo sutikimo į užsienį išsiveža jų tėvas ar motina. Dažniausiai dingsta vadinamieji „gatvės vaikai“. Ir vis dėlto vaikui dingus nereikia laukti, o iš karto pranešti policijai. Kuo mažiau laiko praeina nuo vaiko dingimo, tuo didesnė tikimybė jį rasti sveiką ir gyvą. Be to, turbūt ne visi žino, kad Lietuvoje veikia pagalbos linija. Dingus žmogui galima skambinti telefonu 116 000.

Tęsinį skaitykite 2020 01 22 „Utenyje“