Aktualijos

Utenos PSPC: masinė vakcinacija mūsų negąsdina

„Utenio“ skaitytojai dažnai skambina ir prašo pateikti daugiau informacijos apie skiepijimosi eigą Utenos rajone. Todėl ir sėdime Utenos PSPC salėje, išlaikydami reikiamus atstumus, su visais tais, ant kurių pečių gula visos su Utenos rajono gyventojų vakcinacija susiejusios problemos ir atsakomybė. Tai – Utenos PSPC direktorius Edvinas Ašoklis, jo pavaduotoja Danutė Kunčiūnienė, komunikacijos specialistė Daiva Pečionė, darbų saugos specialistas Gediminas Juodis, slaugos administratorė Vida Kvedarienė. Specialistus kalbina Vytautas Kazela.
Pirmasis ir pagrindinis mano klausimas: kaip jums sekasi?
Komunikacijos specialistė Daiva Pečionė: sekasi gana gerai. Vakcinuojame vadovaudamiesi LR Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymais. VšĮ Utenos PSPC savivaldybės nurodymu paskirta vykdyti vakcinaciją. Visus sąrašus pagal prioritetines grupes mes gauname iš savivaldybės gydytojos Eligijos Židonienės. Šiuo metu dar vis skiepijami 65+ amžiaus žmonės ir jaunesni, kurie serga ligomis, patenkančiomis į ministerijos patvirtintą prioritetų sąrašą. Gauname vakcinas ir visas per porą dienų suskiepijame. Kviečiame žmones atvykti į vakcinavimo centrą.
Tie, kurie serga ir negali atvykti, skiepijami namuose, o kaimiškose seniūnijose medicinos punktuose. Paskiriama diena vienai seniūnijai. Seniūnijos darbuotojai talkina sukviesdami žmones. Vyresniųjų požiūris į „AstraZeneca“ vakciną yra vis dar neigiamas. Jie renkasi kitas vakcinas ir linkę laukti, kol jų bus. Yra dideli sąrašai žmonių, kurie nevakcinuoti, nors ir sutinka skiepytis, bet laukia kitos vakcinos.
Dabar pradėjom gauti daugiau „Pfizer“ vakcinos ir tikimės, kad šio amžiaus žmonių grupės vakcinacija nesustos. Jei mes sustosime 65+ grupėje, negalėsime pagal nustatytus prioritetus leistis žemyn. Yra labai daug žmonių, norinčių skiepytis ir „AstraZeneca“ vakcina, bet to padaryti negali, nes neatitinka prioritetų. Turėjome dvi dienas šį mėnesį, kada buvo organizuota gyvoji eilė. Bet tai nebuvo laisva eilė, kad bet kuris norintis ateitų ir pasiskiepytų. Buvo kviečiami žmonės iš tos pačios 65+ amžiaus grupės ir jaunesni, turintys ligų, kurios patenka į jau minėtą ministerijos patvirtintą sąrašą. Galėjo ateiti ir pasiskiepyti neužsiregistravę, bet turėjo atitikti nustatytus reikalavimus. Vakcinų tomis dienomis turėjome daug.
Antrąją dieną buvome pasiruošę paskiepyti daug žmonių, bet paskiepijome tik 114. Kodėl taip įvyko? Pirmiausia todėl, kad tai buvo „AstraZeneca“, prieš kurią žmonės turi žiniasklaidos, socialinių tinklų arba kažkieno kito suformuotą neigiamą nuomonę. Skiepijosi jauni, bet lėtinėmis ligomis sergantys žmonės. Mes turime galimybę vietoje pagal pasą patikrinti, ar žmogus tikrai serga tomis ligomis. Buvo tokių žmonių, kurie mums teigė, kad serga ministerijos patvirtintame sąraše esančiomis ligomis, bet patikrinus paaiškėdavo, kad taip nėra, o žmogus tik labai nori pasiskiepyti. Daug atėjo jaunų 20–25 metų žmonių, kurie teiravosi, kada jie galės pasiskiepyti, nes yra girdėję, kad Vilniuje skiepijami visi į gyvąją eilę stoję žmonės. Mes jiems paaiškinome, kad pas mus galioja Utenos rajono savivaldybės nustatyta tvarka ir bet ko mes skiepyti negalime.
Tada niekaip nesuprantu, kaip jūs padarote, kad pas jus net „AstraZeneca“ vakcina nesikaupia?
Labai paprastai. Štai, tarkime, dienai pasibaigus lieka keli šimtai vakcinos dozių. Tada mes kalbamės su savivaldybės gydytoja E. Židoniene ir aiškinamės, kaip galime panaudoti likusį vakcinos kiekį. Skambinamės į daugiau nei šimtą darbuotojų turinčias bendroves, o tokių įmonių Utenoje yra tikrai nemažai. Vykstame į įmonę ir pagal vadovo sudarytą sąrašą skiepijame žmones. Taigi gera ir apgalvota organizacija išsprendžia šitą problemą ir leidžia sunaudoti visą gaunamą vakciną. Tai yra iššūkis, bet mes su juo tvarkomės gerai.
Kalbant apie kitas vakcinas jokių problemų nėra, nes yra daug norinčių. Ir mes per dieną lengvai panaudojame 400–600 dozių. Būtų daugiau vakcinos, paskiepytume ir daugiau. Nuo 8 iki 16 valandos mes galim paskiepyti 600 žmonių ir niekam nereikia laukti, jeigu jie ateina nustatytu laiku. Jau esame paskiepiję 54 procentus 65+ grupei priklausančių žmonių.
Kaip pagreitinti šį procesą, sprendžiama vyriausybės lygiu. Netrukus prie šio darbo spartinimo prisijungs ir „Sodra“. Aplankėme visas seniūnijas. Tik mažiau nei pusė senjorų sutinka skiepytis „AstraZeneca“ vakcina, bet daug yra pareiškusių norą skiepytis kitomis vakcinomis.
Neseniai pradėjote skiepyti abiturientus. Kokia situacija šioje grupėje?
Nepavydėtina. „AstraZeneca“ skiepytis atėjo tik apie 30 abiturientų. Sunku spręsti, kas šitiems jauniems žmonėms daro tokią įtaką – žiniasklaida ar tėvai.
Anksčiau ar vėliau prasidės masinė vakcinacija. Ar esate pasiruošę šiam iššūkiui?
Utenos PSPC direktorius Edvinas Ašoklis: turime labai gerą komandą ir esame pasiskirstę darbais. Mano pavaduotoja D. Kunčiūnienė viskam vadovauja ir organizuoja, D. Pečionė atsakinga už komunikaciją, slaugytoja V. Kvedarienė ir G. Juodis atsakingi už gyventojų sąrašus. Ši komanda puikiai susitvarko su jai iškeltomis užduotimis. Aš domiuosi tik strateginiais klausimais. Kita vertus, yra savivaldybės gydytoja E. Židonienė, kuriai mes visi esame be galo dėkingi, ir Visuomenės sveikatos biuras, kuris atlieka didžiulį darbą tiek su registracija, tiek su sąrašais. Kad būtų lengviau suprantama, kaip atrodo ta grandinė, pasakysiu, kad viršuje yra Sveikatos apsaugos ministerija, toliau Utenos savivaldybės gydytoja, o jau po jos esame mes, Utenos PSPC.
pirmojo karantino pradžioje dirbti buvo tikrai sunku: viskas labai greitai keitėsi, atsirasdavo vis nauji reikalavimai įstaigoms ir darbuotojams. Mums reikėjo valdyti pandemiją, kontroliuoti infekciją, kad ji nepatektų į mūsų įstaigą. Ir mums tai puikiai pavyko – nebuvome užsidarę nė vienai dienai. O kai atsirado vakcinos, atsirado ir naujų iššūkių. Darbą sunkina besikeičiantys prioritetai.
Pagrindinis mūsų darbas – vakcinacija. Noriu pasakyti visiems, kad praėjus atitinkamam laikui nuo pirmo skiepo visi žmonės įgyja imunitetą.
Mane kiek neramina dabartiniai pasvarstymai dėl norinčių skiepytis pavėžėjimo. Neramina, kaip bus su infekcijos kontrole. Galime atverti tokius vartus, kad paskui beliks tik gailėtis. Kiekvieną penktadienį mes su pavaduotoja D. Kunčiūniene jungiamės prie Sveikatos apsaugos ministerijos organizuojamos videokonferencijos. Joje dalyvauja visų savivaldybių atstovai ir atsiskaito, kas padaryta. Prieš dvi savaites mes buvome aštuntoje vietoje tarp visų Lietuvos savivaldybių. Už mus aukščiau buvo tik didieji miestai.
Dabar dėl masinės vakcinacijos. Nemanau, kad masinė vakcinacija prasidės gegužės mėnesį. Bet, kad ir kaip ten būtų, mes jai esame pasiruošę. Yra glaudus bendradarbiavimas su rajono savivaldybės administracija. Manau, kad labai teisingai buvo padaryta pradžioje pasirenkant vakcinacijos vietą ne poliklinikoje, o miesto centre esančiose sporto centro patalpose. visos mūsų PSPC dirbančios slaugytojos yra išklausiusios privalomus kursus ir gali bei turi teisę skiepyti. Dabar vienu metu skiepijimo procedūrą atlieka 4–5 slaugytojos, prie sąrašų, dokumentų patikrinimo dar 2 žmonės. Paskiepytų pacientų duomenys tą pačią dieną suvedami į sistemą, o tai labai svarbu dabar, kai einama prie galimybių pažymėjimo ar žaliojo paso. Nėra bendros išankstinės registracijos sistemos visos Lietuvos mastu, ją vis žadama įdiegti, bet jei ji ir ims veikti, kas bus garantuotas, kad nepradės lūžti ar strigti.
Kalbant apie mus, tai mes panašių problemų neturime: mūsų žmonės iš skiepijimo vietos jungiasi prie mūsų duomenų bazės ir gauna visą reikiamą informaciją. Taip mes atimame galimybę mus apgauti. Esame aptarę, kad, prasidėjus masinei vakcinacijai, mes šioje vietoje, kur dabar esame, galėsime paskiepyti tūkstantį žmonių. Utenoje su pirma doze mes susitvarkysime per porą savaičių. Gal šiek tiek sudėtingiau bus su kaimų gyventojais.
Darbą organizuojame taip, kad viena slaugytoja skiedžia ir sutraukia vakciną į švirkštus, o dvi slaugytojos skiepija. Tai apsaugo nuo bet kokių klaidų. Mes neskirstome vakcinų – kam ir kokia. Mes dirbame griežtai laikydamiesi Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymų. Yra buvę atvejų, kai nuvažiavus skiepyti į kaimelius ar miestelius mūsų žmonės išgirsta: „O! Žudikai atvažiavo!“
Ir taip vadinami žmonės, kurie keliasi naktį, važiuoja atsivežti vakcinų, dirba sunkų ir įtemptą darbą mūsų labui! Būna dienų, kai važiuojame du kartus į Panevėžį, kad parsivežtume vakcinų. Mūsų žmonės dirba kiaurą parą, kad rajono gyventojai galėtų laisvai važinėti atostogauti į kitas šalis, kad galėtų lankytis renginiuose ir kavinėse. Kas gali pasakyti, ar karantino nutraukimas prasidės ne pagal atskiras savivaldybes ir jose paskiepytų žmonių skaičių? Tai ne tik mūsų žmonių, bet ir įstaigos įžeidimas. Mes priėmėme tik du žmones duomenims tvarkyti. O šiaip dirbame su esamais darbuotojas.
Suprasdami, kad didės testavimo poreikis, pasistatėme atskirą vagonėlį tam, kad atėję žmonės nesistumdytų poliklinikoje. Ten ir atliekamas testavimas. Už šį darbą ligonių kasos mums moka tik už tas dienas, kuriomis nustatomi užsikrėtimo atvejai. Įsivaizduokite, kaip padidėja krūvis buhalterijai! Mes, lietuviai, linkę paprastus dalykus padaryti labai sudėtingus.
Labai dėkojame Raudonajam kryžiui ir jo savanoriams, kurie vykstant vakcinacijai mums talkina kiekvieną dieną. Jie padeda žmonėms užpildyti anketas. Prasidėjus masinei vakcinacijai, kreipsimės ir į kitas organizacijas, turinčias savanoriauti pasiruošusių žmonių.
Ir baigiant pokalbį gal norėtumėte kažką pasakyti Utenos žmonėms jau ne apie skiepus, o apie įprastines paslaugas?
Direktoriaus pavaduotoja Danutė Kunčiūnienė: dirbame karantino režimu. Laisvai įeiti į polikliniką ir ten būti neleidžiame. Naudokitės nuotolinėmis paslaugomis. Ką galima padaryti telefonu, dėl to nereikia eiti į polikliniką. Supraskite ir mus: mes visi ant perdegimo ribos. Vienintelio dalyko jūsų prašome – supratingumo!
Dėkoju už pokalbį.
Vakcinacija Utenos savivaldybėje skaičiais:
nuo vakcinavimo pradžios gauta 11 068 dozės. 65+ amžiaus grupėje jau yra paskiepyta 54,2 proc. žmonių. Visose grupėse paskiepyta 20,7 proc. Utenos savivaldybės gyventojų. Kaimo seniūnijose paskiepyti – 1027 senjorai. Tie, kurie negalėjo savarankiškai atvykti dėl ligos, paskiepyti namuose. Pirma vakcinos doze paskiepytas 7571 asmuo, abiejomis dozėmis – 2842 asmenys.