Aktualijos

Uteniškiai pasiruošė gripo sezonui: pasiskiepijo beveik perpus daugiau žmonių nei pernai

Rasa MILERYTĖ. Šiemet beveik perpus daugiau žmonių nei pernai pasiskiepijo nuo gripo, o gripo virusas kol kas neskuba smogti visa jėga, informavo Utenos PSPC direktoriaus pavaduotoja slaugai Danutė Kunčiūnienė ir Šeimos medicinos skyriaus vedėjas Vidmantas Tamošiūnas.
D. Kunčiūnienė sakė, kad pernai tokiu metu Utenoje jau buvo paskelbta gripo epidemija, ligoninėje buvo paskelbtas karantinas, o šiemet antrąją sausio savaitę nebuvo registruota nė vieno gripo atvejo. Visgi, panašu, gripo virusas jau klaidžioja ir Utenoje, nes trečiosios sausio savaitės pradžioje, sausio 14 dieną, antradienį, buvo registruoti 4 gripo atvejai. Dvigubai šoktelėjo virusinių susirgimų skaičius – antrąją sausio savaitę jų buvo 40, o trečiosios savaitės pradžioje – 82.
Sąlyginai nedidelius skaičius, specialistų nuomone, lemia geri orai ir tai, kad žmonės atsakingai žiūri į sveikatą ir skiepijasi. 2019 m. Utenos PSPC nupirko 2022 dozes gripo vakcinos – 1212 dozių nemokamos ir 810 dozių mokamos. 2018 m. nemokamos vakcinos buvo įsigyta 500 dozių, mokamos irgi mažiau nei šiemet, bet dalis vakcinos (16 dozių) liko nepanaudota.
„Šiemet užsisakėm daugiau vakcinos, bet abejojom, ar išnaudosim, nes pernai liko nepanaudotos. Bet šiemet jau visa vakcina išnaudota“, – apie besikeičiantį uteniškių požiūrį į savo sveikatą kalbėjo Utenos PSPC Šeimos medicinos skyriaus vedėjas V. Tamošiūnas. Gydytojas džiaugėsi, kad žmonės nepasiduoda psichozei ir netiki viešojoje erdvėje sklandančiais mitais, esą skiepai gali pakenkti. Specialistas patikino, kad skiepytis – visiškai saugu, tai reikia daryti kasmet, skiepyti reikia ir vaikus.
Prognozuojama, kad šiųmetis gripas bus agresyvesnis nei pernai, todėl, informavo specialistai, šiemet Valstybinės ligonių kasos kompensavo keturvalentę vakciną.
Net ir pasiskiepijus nereikia pamiršti profilaktikos: gripo ir virusinių susirgimų išvengti padeda subalansuota mityba, imunitetą stiprinantys papildai, judėjimas. Kol už lango geras oras, galima kasdien išeiti pasivaikščioti, rekomenduoja specialistai. Taip pat reikėtų vengti masinių susibūrimų vietų, atsiriboti nuo kosinčių, čiaudinčių, sloguojančių žmonių, kuo dažniau plauti rankas, vartoti citriną, imbierą, ežiuolės preparatus.
Rekomenduojama dažnai vėdinti patalpas, langus atverti ne tik dirbant, bet ir miegant. Nusistebėjus, argi miegoti prie praverto lango nėra nesaugu, Šeimos medicinos skyriaus vedėjas patikino, kad ne. „Dabar juk yra lauko darželiai, vaikai nuolat būna lauke, mokomi ir miegoti lauke, – teigė V. Tamošiūnas. – Grynas oras tikrai nepakenks.“